Belehrad 21. januára (TASR) - Srbská radikálna strana (SRS) zostáva po dnešných parlamentných voľbách najsilnejším politickým subjektom v Srbsku, ale proeurópsky orientované sily získali väčšinu hlasov. Vyplýva to z prvých prognóz, ktoré dnes večer zverejnilo neštátne Centrum pre slobodné voľby a demokraciu (CESID).
Nacionalistická SRS dostala podľa tohto zdroja 28,5 percenta hlasov (o jedno percento viac ako v roku 2003). Na druhom mieste skončila proeurópska Demokratická strana (DS) prezidenta Borisa Tadiča so ziskom 22,9 percenta hlasov (12,9). Tretiu Demokratickú stranu Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunicu, ktorú tiež zaraďujú k proeurópskemu táboru, volilo 17 percent Srbov.
Prekročením päťpercentnej hranice sa do parlamentu (Skupština) prekvapujúco dostala aj Socialistická strana Srbska (SPS), na čele ktorej stál vlani zosnulý exprezident Slobodan Miloševič. SPS získala 6,1 percenta hlasov.
Do parlamentných lavíc by mal zasadnúť aj blok G17 plus s takmer siedmimi percentami hlasov. Miesto v Skupštine zatiaľ nemá isté Liberálnodemokratická strana (LDP) Cedomira Jovanoviča, ktorá sa pohybuje na hranici piatich percent. Pred bránami zákonodarného zboru zostalo Srbské hnutie obnovy (SPO) ministra zahraničných vecí Vuka Draškoviča.
Dragoljub Mičunovič z DS vyslovil presvedčenie, že jeho strana dostane poverenie na zostavenie novej vlády. V takomto prípade chce spolupracovať s DSS a ďalšími stranami demokratického tábora.
Do 19.00 h odovzdalo podľa údajov CESID svoj hlas 56,7 percenta voličov. Počas volieb nezaznamenali v približne 9000 hlasovacích miestnostiach problémy, ktoré by mohli ohroziť regulárnosť dôležitého plebiscitu.
Voľby sú aj dôležitým medzníkom pre Kosovo. Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari by mal v najbližších dňoch predložiť návrh budúceho štatútu tejto juhosrbskej provincie.