Fínska prezidentka Tarja Halonenová musela porušiť tradíciu, ktorú dodržiavali všetci jej mužskí predchodcovia: prestala prijímať svojich kolegov zo zahraničia v saune.
„Prezidentka saunu miluje, ale nechodí do nej s oficiálnymi hosťami,“ uviedla jej hovorkyňa Maria Romantschuková.
„Keď bola ministerkou zahraničia (1995-2000), rokovala v saune so svojou švédskou kolegyňou Lenou Hjelmovou-Wallénovou, ale po zvolení do čela štátu (v roku 2000) nikdy so žiadnym prezidentom,“ dodala.
V lete 2005 navštívil túto severskú krajinu ruský prezident Vladimír Putin, ktorý urobil zadosťučinenie tým, že bol v saune v spoločnosti jej manžela Penttiho Arajärviho. Priamy predchodca Tarje Halonenovej Martti Ahtisaari (1994-2000) bol vždy veľkým milovníkom „politického“ saunovania. A pravidelne v saune prijímal svoje návštevy.
Ahtisaari, ktorého Spojené národy poverili rokovaním medzi zástupcami Kosova a Srbska o budúcom statuse tejto srbskej provincie, naposledy hovoril o tejto záležitosti s európskym komisárom pre rozšírenie Ollim Rehnem práve v saune.
Veľkým priekopníkom „politickej sauny“ či „saunovej diplomacie“ bol fínsky prezident Urho Kekkonen (1956-1982). „Sauna bola základnou súčasťou jeho života,“ tvrdí Olli Rehn. „V roku 1977 sa v saune rozhodovalo o prechode od menšinového centristického kabinetu ku kabinetu utvorenému koalíciou stredu a sociálnych demokratov,“ dodáva Ollin Rehn.