Brno/Praha 21. januára (TASR) - Na Sněžke v Krkonošiach v noci nadnes opäť vyčíňal orkán. Po polnoci dosiahol v nárazoch rýchlosť až 137 kilometrov za hodinu. Sila vetra na najvyššej českej hore postupne slabne, ale napriek tomu je na hrebeňoch Krkonôš stále silná víchrica. V podhorí najvyšších českých hôr má vietor do večera opäť zosilnieť a má sa citeľne ochladiť.
Na juhu Čiech sú stále bez elektrického prúdu stovky domácností. V niektorých postihnutých oblastiach dodávajú ľuďom elektrinu náhradné zdroje. Energetici podľa hovorcu skupiny E.ON Vladimíra Váchu odstraňujú posledné poruchy, po dnešku zostanú bez dodávok desiatky obyvateľov.
Bez prúdu sú teraz väčšinou horské oblasti na Prachaticku, Českokrumlovsku a Českobudějovicku. Takisto energetici na východe Čiech stále bojujú s poruchami dodávok elektriny. Situácia sa už pomaly stabilizuje, napriek tomu však ľudia hlásia ďalšie poruchy. Podľa regionálnej hovorkyne ČEZu Šárky Beránkovej za tým stojí predovšetkým spúšťanie opravených liniek.
Cestári aj technici energetických spoločností sú od piatku v teréne. Víchrica, ktorá sa prehnala cez Českú republiku, za sebou zanechala miliónové škody. Len na Jihlavsku cestári likvidovali vyše 90 spadnutých stromov. Na desiatkach miest sú tam poškodené drôty elektrického vedenia, rozsiahle škody sú takisto na snehových bariérach okolo ciest.
Skúsený dispečer Správy a údržby ciest v Jihlave Antonín Novotný si také výkyvy počasia nepamätá. Má za sebou 42 rokov praxe. "Počas rokov, čo to robím, som nič také nezažil. Aby padali ploty, lietali stromy a uzavierali sme kvôli padajúcim stromom cesty," povedal cestár.
Najväčšiu kalamitu v histórii firmy spôsobil orkán Lesom Českej republiky. Podľa prvých odhadov vietor poškodil štyri milióny kubických metrov dreva. Vedenie firmy zvažuje, že požiada vládu o vyhlásenie krízového stavu v lesoch. Hovorca Lesov Českej republiky Tomáš Vyšohlíd varuje všetkých zvedavcov, ktorí si chcú pozrieť v lesoch následky víchrice.
"V nasledujúcich dňoch Lesy Českej republiky dôrazne neodporúčajú návštevy lesov. Stabilita stromov po víchrici je narušená a hrozí nebezpečenstvo ich pádu či pádu veľkých vetiev," oznámil Vyšohlíd.
Podobne ako štátne Lesy ČR postihla veľmi silno veterná kalamita aj mestské a obecné lesy. V Plzenskom kraji im spôsobila škody v rozsahu polovice až viac než 100 percent bežnej ročnej ťažby. Víchrica, ktorú si lesníci z regiónu pamätajú naposledy v roku 1990, poškodila takmer výlučne smreky.
Odhadovaná škoda, ktorú spôsobila veterná smršť zákazníkom dvoch najväčších domácich poisťovní, predstavuje približne štvrť miliardy korún. Nahlásených škôd podľa odhadov ešte pribudne. Spoločnosti ČEZ a E.ON pracujú na odstránení porúch, elektrina napriek tomu už tretí deň nejde v tisícoch domácnostiach.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) jam dem