Alláhábád 19. januára (TASR) - Viac ako 18 miliónov hinduistov sa dnes ponorilo do posvätných vôd rieky Ganga na severe Indie. Stalo sa tak v najvýznamnejší deň šesťtýždňového sviatku, ktorý patrí k najväčším pravidelným púťam na svete.
Na svitaní zástupy vyznávačov hinduizmu, od uctievaných svätých mužov až po obyčajných chudobných pútnikov, ktorí strávili zimnú noc na brehu rieky, vstúpili do chladnej a znečistenej Gangy pri severoindickom meste Alláhábád.
Urobili tak za zvukov modlitieb a piesní hinduistickým bohom v nádeji na očistenie svojich hriechov a vyslobodenie z pozemského kolobehu života a smrti. Do rieky by sa dnes celkovo malo ponoriť až 20 miliónov veriacich.
Dnešný deň bol vrcholom sviatku džbánov Ardh Kumbh Méla (polovičná Kumbh Méla), ktorý sa začal 3. januára. Slávnosť je pomenovaná podľa mýtu o zápase bohov a démonov o džbán sómy - nektáru, ktorý zaručuje nesmrteľnosť.
Podľa legendy jeden z bohov pri úteku s džbánom vyšplechol kvapky sómy na štvoricu posvätných miest a Kumbh Méla sa preto koná každé tri roky v jednom z nich. Oslavy v Alláhábáde sa považujú za najvýznamnejšie, pretože mesto leží na sútoku riek Ganga, Jamuna a mýtickej Sárasvatí.
Každých 12 rokov sa koná väčší festival Mahá Kumbh Méla. Podľa historických záznamov sa sviatok oslavuje už asi 2000 rokov.
Indické úrady pripravili pre očakávaných takmer 70 miliónov pútnikov 50.000 stanov a 25.000 toaliet v oblasti s rozlohou 80 kilometrov štvorcových. O bezpečnosť sa stará okolo 50.000 policajtov a náklady na infraštruktúru presiahli 163 miliónov dolárov.
1 2 rsc ed