PRAHA 19. januára (SITA/AFP) - V Česku sa dnes vláda šéfa Občianskej demokratickej strany (ODS) Mirka Topolánka uchádza o dôveru Poslaneckej snemovne.
Schôdza sa začala krátko po deviatej hodine, do diskusie sa však prihlásilo takmer štyridsať poslancov a ich dlhé monológy predlžujú dlho očakávané hlasovanie, ktoré by mohlo ukončiť sedemmesačnú povolebnú krízu. Ako uviedol český spravodajský server Aktualně.cz, predseda ODS Mirek Topolánek otvoril schôdzu s úsmevom, keďže si je získaním dôvery istý. Denník MF Dnes na svojej webovej stránke uviedol, že koaliční poslanci v zákulisí vtipkujú, pričom mnohí poslanci pôsobili dojmom, že chcú mať túto povinnú schôdzu už za sebou. "Táto vláda jasne hovorí, buď presadíme reformy alebo nech rozhodnú predčasné voľby o ďalšom smerovaní," oznámil Topolánek v otváracom prejave.
Očakáva sa, že koaličná vláda zložená z ODS, Kresťanskodemokratickej unie - Českej strany ľudovej (KDU-ČSL) a Strany zelených (SZ) prejde vďaka podpore dvoch poslancov opozičnej Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), zlínskeho poslanca Miloša Melčáka a brnenského poslanca Michala Pohanku. Ako informoval server Aktualně. cz, tí sa ešte pred začiatkom schôdze stretli v Poslaneckej snemovni so šéfmi trojkoalície a podpísali s nimi dohodu o podmienkach tolerancie vlády na obdobie 2007 až 2010. V dohode sú zakotvené programové ústupky, na ktorých sa s vládou dohodli už v stredu.
Lídri ODS, ľudovcov a zelených podpísali koaličnú zmluvu koncom decembra minulého roka. Vládne posty si tri strany rozdelili v pomere 9 (ODS) ku 5 (KDÚ-ČSL) a ku 4 (SZ). Novovymenovaný kabinet je druhou vládou staronového premiéra Topolánka. Predchádzajúca vláda, ktorej parlament na jeseň dôveru nevyslovil, bola menšinová a tvorili ju len zástupcovia ODS. V 200-člennej dolnej komore parlamentu sa trojkoalícia opiera o podporu 100 poslancov, čo na získanie dôvery nestačí. Ďalších sto hlasov patrí ČSSD a komunistom, ktorí vláde dôveru s najväčšou pravdepodobnosť nedajú. Ak sa však dvaja poslanci na hlasovaní nezúčastnia a prítomných bude 198 poslancov, na vyslovenie dôvery stačí 99 hlasov.