Víchrica, ktorá sa prehnala západnou a strednou Európou, nezanechala na Slovensku tak vážne škody ako v susednom Česku alebo Nemecku. Podľa niektorých médií si síce možno vyžiadala jednu obeť aj na Slovensku, polícia to však spochybnila.
V Bystričke neďaleko Martina sa dnes našiel v potoku utopený muž, ktorý sa pravdepodobne stal obeťou víchrice, informovali niektoré médiá. Z pohostinstva vraj odchádzal vo štvrtok večer, keď fúkal silný vietor. Polícia však spochybnila, že muž spadol do potoka pre víchricu. "Prípad sa vyšetruje. Zatiaľ sa však príliš nezdá, že úmrtie muža priamo súvisí so silným vetrom," povedala ČTK hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová. Podľa informácií ČTK muž spadol do potoka skôr pre to, že sa predtým príliš posilnil alkoholom. Muža naposledy videli, keď odchádzal večer z krčmy domov.
V Británii už registrujú 12 obetí, v Nemecku minimálne 10 mŕtvych, v Holandsku šiestich, v Poľsku štyroch, troch v Česku a po dvoch vo Francúzsku a Belgicku.
Na Slovensku vietor poškodil viacero striech domov a vyvrátil stromy. Uzavretá bola aj diaľnica medzi Bratislavou a Kútmi, už ju však otvorili.
"Bolo veľa výjazdov k padnutým stromom, bilbordom či poškodeným strechám na domoch. Žiadni zranení však neboli," povedal operačný dôstojník hasičov z Bratislavského kraja. Hasiči zasahovali v súvislosti s nočnou víchricou zatiaľ 35-krát, išlo predovšetkým o vyvrátené stromy na cestách, zničené strechy budov či popadané billboardy. Podľa informácií z dispečingu operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Bratislave však toto číslo nie je konečné, pretože hasiči zasahujú na niektorých miestach kraja aj v súčasnosti. Príkladom je Bohoslovecká fakulta na Bartokovej ulici v Bratislave, kde silný vietor odtrhol značný kus strechy. Okrem toho je v meste väčší neporiadok ako v iných dňoch, pretože vietor rozfúkal odpadky z košov, či z balkónov. Najhoršia situácia je v okolí autobusovej stanice Mlynské Nivy, ale aj na hlavných komunikáciách v Petržalke, na Ivanskej ceste, Trnavskej a Rožňavskej. V uliciach je preto dnes 68 pracovníkov, ktorí ručne čistia komunikácie a chodníky a šesť tzv. samozberačov odpadkov.
Najväčšie škody spôsobila víchrica práve v Bratislavskom kraji, kde okrem stromov robili problémy aj poškodené strechy, napríklad na Budatínskej či Grösslingovej ulici, V Petržalke a na križovatke Mickiewicovej ulice a ulice 29. augusta zničila billboardy. Vo širšom centre Bratislavy bola ráno necelú hodinu paralyzovaná aj električková doprava. "Pravdepodobne v dôsledku víchrice sa na Radlinského ulici uvoľnil optický kábel, ktorý dopravu zastavil," informoval ČTK pracovník dispečingu bratislavskej mestskej hromadnej dopravy. Po siedmej hodine však dopravu obnovili. Na križovatke Miletičova - Záhradnícka vietor otočil a znefunkčnil semafor. Na miesto prišli policajti, ktorí riadia dopravu. Dopravné značenie bolo povyvracané po celom Slovensku, najviac v okrese Čadca, Kysucké Nové Mesto a Ružomberok.
Diaľnica medzi Bratislavou a Kútmi bola podľa hasičov z Bratislavského a Trnavského kraja zablokovaná na dvoch miestach, pre skrížené kamióny a pre popadané stromy.
Hasičom zo Spišskej Novej Vsi, Levoče a Gelnice sa v noci podarilo zlikvidovať požiar lesných a trávnatých porastov v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník pod Spišským hradom. Celú noc boli na mieste pracovníci Správy Národného parku Slovenský raj, ktorí monitorovali územie požiaroviska. Požiar zasiahol územie s rozlohou približne 600 krát 300 metrov. Hasiči vyčíslili priame škody na 50 000 Sk, uchránené hodnoty predstavujú 2,5 mil. Sk. Požiar likvidovali profesionálni hasiči zo Spišskej Novej Vsi, Krompách, Gelnice, Levoče a Behároviec a dobrovoľníci zo Spišského Podhradia. Likvidáciu požiaru komplikoval silný vietor a naopak, pomohol im mierny dážď v nočných hodinách.
Popradskí hasiči, ktorí vo štvrtok večer likvidovali lesný požiar v lokalite Vápenica pri Spišskej Teplici, zasahovali v noci najmä v oblasti Vysokých Tatier. Hodinu po polnoci ich privolali k požiaru elektrického vedenia v Ždiari. Hodinu po polnoci spadol vyvrátený strom na vedenie vysokého napätia. Od padajúcich iskier sa vznietil porast pod vedením vysokého napätia. Do hasenia sa pustili občania obce, na pomoc prišli popradskí hasiči, ktorí si však museli najprv presekať cestu do Ždiaru, ktorú zatarasilo niekoľko popadaných stromov. Pomohol aj nočný dážď.
Starosta obce Pavol Bekeš dnes pre TASR konštatoval, že vietor strhol aj plechové strechy z rodinného domu v strede obce a tiež z galérie Štefana Zoričáka. Aby dážď nespôsobil ďalšie škody, poškodené objekty do príchodu poisťovákov aspoň provizórne prekryli.Obec je od štvrtka bez elektrickej energie. Žiaci základnej i materskej školy dostali dnes mimoriadne voľno, keďže priestory zostali bez kúrenia. Starosta predpokladá, že poškodené elektrické vedenie sa podarí čo najskôr opraviť, aby školáci mohli v pondelok opäť nastúpiť do lavíc. Do odstraňovania škôd zapojil aj nezamestnaných, ktorí pracujú v rámci malých obecných služieb.
Obavy Tatrancov z avizovanej víchrice sa nenaplnili. Silný nárazový vietor počas noci vyvrátil na cesty asi desať stromov, ale k vážnejším škodám na majetku tentoraz nedošlo. Vietor strhol vedenie na trati Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) v úseku Štrbské Pleso - Vyšné Hágy a Starý Smokovec - Tatranská Lomnica. Cestujúci môžu využiť náhradnú autobusovú dopravu.
Ďalší požiar, ktorého príčinou bolo tiež padnuté elektrické vedenie, zaznamenali hasiči z Košického kraja v obci Kojšov pri Gelnici. Pri Spišskej Novej Vsi tiež na hodinu uviazol linkový autobus. Víchrica a husté sneženie skomplikovali v noci zo štvrtka na piatok prejazdnosť ciest najmä v okolí horského priechodu Čertovica. V noci tam napadlo asi 50 cm nového snehu, ktorý cestári priebežne prepluhovali a dokázali udržať zjazdnosť komunikácie.
Silný nárazový vietor strhol pred polnocou zo štvrtka na piatok strechu budovy základnej a materskej školy v podhorskej obci Hermanovce vo Vranovskom okrese. Veterná smršť sprevádzaná dažďom strhla plechovú strechu aj s drevenými trámami. "Škody odhadujem asi na milión korún, momentálne zháňame poisťováka," uviedol dnes pre TASR starosta obce Ján Krivák. Dodal, že prvoradou úlohou samosprávy bude pripraviť pre 30 detí základnej a 25 detí materskej školy náhradné priestory.
"Dnes s nimi nemáme problémy, pretože do konca týždňa majú chrípkové prázdniny, horšia situácia bude od pondelka, pretože v obci absentujú väčšie zariadenia a obecný úrad nie je vhodný na vyučovanie," doplnil starosta.
Viacero výjazdov mali hasiči v Žilinskom kraji, najviac v Žiline, na Orave a Kysuciach. Okrem spadnutých stromov vietor poškodil aj viacero striech na domoch, povedal ČTK Radoslav Bielečka z operačného strediska krajského riaditeľstva hasičov v Žiline. Najhoršia situácia po nočnej víchrici v Žilinskom kraji je v Liptovských Kľačanoch, kde o 00.45 vyhlásili mimoriadny stav. Nárazový vietor postŕhal strechy rodinných domov, najviac zdevastoval dom starostky. Odniesol väčšiu časť strechy jej domu, povylamoval okná, následný prudký dážď zaplavil dom. Poškodené sú aj ďalšie domy.
Ako agentúru SITA informovala starostka Viera Tomčíková, v pohotovosti boli v dedine od 17:00. Padala strešná krytina a plechy, ktoré ohrozovali obyvateľov. Postŕhalo elektrické vedenie, obec bola päť hodín bez elektriny. Vietor vyvracal stromy na cestu, v záhradách aj v lese, poškodené sú fasády domov, ploty, do poškodených domov zateká voda. Starostka zvolala mimoriadne zastupiteľstvo, poslanci rokovali v noci na jej dvore, pri odstraňovaní škôd pomáha celá dedina. Krízovú situáciu chcel v noci využiť zlodej, keď sa snažil ukradnúť obecný traktor, ráno totiž našli vylomené zámky na obecnej prevádzke. Víchrica a búrka si nevyžiadala zranenia, k starostke však musela prísť lekárka a dať jej injekciu na upokojenie.
Vážnejšie udalosti sa podľa informácií ČTK nestali v Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Hasiči z Trnavského kraja podľa svojho hovorcu Ivana Peťka odstraňovali v noci padnuté stromy. V Trenčianskom kraji zasahovali hasiči celkovo päťkrát, čo je zhruba priemer. Najvážnejším prípadom bola poškodená strecha v Partizánskom, dodal Miloslav Tužinský z trenčianskeho krajského riaditeľstva hasičov a záchranárov.
Bez vážnejších problémov prebehla noc aj v Banskobystrickom kraji, kde hasiči zaznamenali dva výjazdy k padnutým stromom. ČTK to povedal hovorca riaditeľstva v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský.
Horšie následky búrka zanechala v susednom Česku, kde si vyžiadala najmenej tri ľudské životy, časť domácností sa ocitla bez elektrickej energie, a vietor poškodil i strechu terminálu na pražskom letisku. Vážne následky silný vietor spôsobil i v Británii, Nemecku, Holandsku a Francúzsku.
Pre nepriaznivé počasie bol na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika zrušený vo štvrtok len jeden let. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa letiska Ivana Paulínyová. Išlo o let do Frankfurtu, odkiaľ lietadlo nebolo vypravené a teda následne nemohli pasažieri v Bratislave využiť túto linku na cestu do tohto nemeckého mesta. Vo štvrtok večer meškali lety priemerne do dvoch hodín. Najviac meškal let z Londýna, až približne štyri hodiny, dodala. Keďže dnes zatiaľ nie je taký silný nárazový vietor ako bol vo štvrtok, od rána lietadlá z bratislavského letiska odlietajú podľa plánu.
Dispečer košického letiska Marek Frei pre agentúru SITA uviedol, že v súvislosti s víchricou nebola obmedzená prevádzka letiska. Jeden spoj meškal, ale z iných dôvodov a nie pre poveternostnú situáciu, dodal.
Popadané stromy spôsobili aj prerušenie dopravy na železničnej trati Čadca-Skalité, ktorá pokračuje ďalej do Poľska. Vlaky by mali začať premávať dnes od 15:00. Prerušená je aj prevádzka na tatranskej železnici medzi Tatranskou Lomnicou a Starým Smokovcom, ako aj medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. Podľa zástupcu železníc Miloša Čikovského od štvrtkového večera nepremávajú ani vlaky z Nemecka cez Česko na Slovensko. Zrušený bol aj rýchlik z Varšavy cez Bratislavu do Budapešti. Dnes ráno asi hodinu meškal medzištátny vlak z Budapešti cez Bratislavu do Prahy a Hamburgu.
Dopravné spojenie medzi Českou republikou a Slovenskom je bez vážnejších problémov. K rušeniu žiadnych diaľkových autobusových spojov kvôli následkom nočného orkánu nedošlo. Premávajú aj vlaky, ktoré však môžu mať malé meškanie.
V prípade dopravy Českých dráh (smerom) na územie Slovenskej republiky zatiaľ v hraničných úsekoch nie sú významné problémy, ktoré by boli spôsobené večernou a nočnou nepriaznivou meteorologickou situáciou. Na hraničnom priechode Mosty u Jablunkova bola trať spojazdnená, takže aj tam vlaky v medzištátnom režime normálne jazdia. Komplikáciou je skutočnosť, že nemecká strana v tejto chvíli nepreberá žiaden medzinárodný vlak z Českej republiky, takže aj vlaky kategórie EuroCity a ďalšie diaľkové vlaky, ktoré idú zo Slovenska cez ČR do Berlína, do Hamburgu a ďalej, teraz končia svoju jazdu na území ČR, povedal pre TASR hovorca ČD Aleš Ondrůj. Obnovenie vlakového spojenia ČR s Nemeckom sa očakáva až dnes večer okolo 20.00 hodiny. Cestujúci by sa pred nástupom svojej cesty mali informovať, či má vlak meškanie a aký je najnovší vývoj.
Silný vietor spôsobil na viacerých miestach stredného Slovenska prerušenie dodávky elektrickej energie. Ako informovala hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Radoslava Gbelská, k 11:00 bolo bez elektrickej energie zhruba 4 270 odberateľov, keďže výpadky sa týkali 162 trafostaníc. „Najviac trafostaníc bez obnovenia dodávky je v súčasnosti v spádovej oblasti Stredoslovenskej energetiky Banská Bystrica, a to 66 trafostaníc. V spádovej oblasti Žilina je to 33 trafostaníc, Rimavská Sobota 30 trafostaníc, Liptovský Mikuláš 20 trafostaníc a Žiar nad Hronom 13 trafostaníc. Poruchy sú bez väčšieho poškodenia a na ich odstránení sa pracuje,“ uviedla Gbelská. Dodala, že do likvidačných a rekonštrukčných prác boli nasadení pracovníci Stredoslovenskej energetiky a montážnej dcérskej spoločnosti Elektroenergetické montáže. Víchrica na strednom Slovensku poškodila v noci zo štvrtka na piatok 32 trafostaníc, ktoré prevádzkuje Stredoslovenská energetika (SSE) a.s. v Žiline. Technické poruchy prerušili dodávky elektrickej energie pre asi 2200 odberateľov.
"Najviac poškodených trafostaníc bolo o 13.00 h v spádovej oblasti Stredoslovenskej energetiky Žilina. Opravujú tam 15 zariadení, v okolí Liptovského Mikuláša 16 a v Banskej Bystrici jednu trafostanicu. Poruchy nemajú väčší rozsah a na ich odstraňovaní pracujú technici," uviedla pre TASR pracovníčka pre styk s verejnosťou SSE Jana Bolibruhová. Dodala, že energetické zariadenia pomáhajú opravovať aj pracovníci Stredoslovenskej energetiky, a.s. a montážnej dcérskej spoločnosti Elektroenergetické montáže, a.s.
V nitrianskej časti Chrenová spôsobilo prehorenie prívodov do 22kV rozvodne, ktoré zapríčinil silný nočný vietor, výpadok elektriny na približne 40 minút. Ako agentúru SITA ďalej informoval hovorca Západoslovenskej energetiky (ZSE) Ján Orlovský, približne trojminútový výpadok zaznamenali pre poruchu na 110 kV zariadení aj v Trnave, priľahlých závodoch a širšom okolí mesta. "Veterná smršť, ktorá sa prehnala Európou, zasiahla územie západného Slovenska bez vážnejších dopadov na prevádzku podnikov a chod domácností. Vietor okrem poškodenia izolátorov na stožiaroch neroztrhal vzdušné vedenia a nepolámal stĺpy elektrického vedenia," uviedol Orlovský.
Do deviatej hodiny mali rajónne dispečingy Západoslovenskej energetiky približne 700 hlásení o výpadkoch v dodávke elektriny na nízkonapäťových sieťach. Podľa Orlovského sa očakáva okolo 1 500 hlásení, poruchy a výpadky by však mali byť odstránené ešte pred začiatkom víkendu. Na odstraňovaní porúch a výpadkov sa podieľajú všetky mobilné jednotky poruchovej služby ZSE, vypomáhajú aj pracovníci Enermontu.
Počasie na Slovensku by si malo podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) naďalej udržať veterný ráz. Rýchlosť vetra dosiahla ráno v nížinách na západnom Slovensku priemernú rýchlosť 35 až 45 km/h, v nárazoch 55 až 70 km/h. Nárazy vetra na horách dosiahli rýchlosť 90 km/h. V Bratislave dnes medzi druhou a treťou hodinou ráno pri prechode teplého frontu maximálny náraz vetra na stanici Bratislava, Koliba dosiahol 113 kilometrov za hodinu. Na ďalších staniciach Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) zaznamenali na Letisku v Bratislave 101 km/h, Jaslovské Bohunice 100 km/h, Piešťany 89 km/h, Nitra, Veľké Janíkovce 119 km/h, Hurbanovo 72 km/h, Chopok 181 km/h, Lomnický štít 141 km/h.
Meteorológovia nepredpokladajú, že rýchlosť vetra dosiahne silu orkánu. V dôsledku silného vetra je na mnohých miestach Slovenska možný výskyt spadnutých stromov alebo konárov na vozovke. Najväčšie nárazy vetra na Slovensku SHMÚ zaznamenal vo vysokohorských pohoriach. Na Lomnickom Štíte náraz vetra dosiahol dňa 18. januára 1954, keď nárazy vetra boli 196 kilometrov za hodinu, na Skalnatom Plese dňa 2. januára 1949, keď SHMÚ zaznamenal až 248 kilometrov za hodinu.
Prevádzka Družby sa po víchrici nezastavila, ropa tečie zo zásob
Prevádzka celej južnej vetvy ropovodu Družba, ktorým sa prepravuje ruská ropu cez územie Slovenska ďalej na západ, sa ani napriek výpadku na Ukrajine pre víchricu nezastavila. V súčasnosti sa ropa do systému dopĺňa zo zásob, povedal dnes ČTK hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara, podľa ktorého ide o bežný výpadok.
Problémy s ropovodom spôsobila silná víchrica, ktorá v uplynulých hodinách zasiahla väčšinu Európy. Na poslednej ukrajinskej prečerpávacej stanici došlo k výpadku elektriny. Problém by mali energetici odstrániť krátko po poludní, spresnil Zvara. Na Slovensku prevádzku ropovodu zabezpečuje spoločnosť Transpetrol.
"Ruský dodávateľ Transnefť aj ukrajinský distribútor ubezpečili, že v krátkom čase budú zvýšené dodávky, aby sa doplnili zásoby," poznamenal hovorca. Harmonogram prepravy ropy na január by mal byť dodržaný, dodal.
Česká spoločnosť Mero, ktorá prevádzkuje české ropovody, predtým informovala, že ropa na Slovensko prestala tiecť vo štvrtok večer.
Bratislavská rafinéria Slovnaft problémy s dodávkami ropy nezaznamenala. "Transpetrol prepravuje do spoločnosti Slovnaft obvyklé objemy ropy. Spracovanie ropy pokračuje v rafinérii plynulo a v obvyklých objemoch," informovala ČTK hovorkyňa spoločnosti Hana Šimková.
Prevádzka ropovodu Družba bola prerušená minulý týždeň pre obchodný spor Ruska s Bieloruskom. Vzhľadom na dostatočné zásoby ropy u odberateľov však prerušenie dodávok nespôsobilo žiadne ťažkosti ani zvýšenie cien pohonných hmôt.
Kyrill usmrtil minimálne 47 osôb a spôsobil škody, chaos a výpadky elektriny
Minimálne štyri obete na ľudských životoch a najmenej 12 zranených je prvá bilancia pustošenia orkánu Kyrill v Poľsku, ktorý krajinu zasiahol ničivou silou v noci na dnes.Tým sa počet obetí vyčíňania orkánu a tlakovej níže v Európe zvýšil na minimálne 33. Vietor v niektorých častiach Poľska dosahoval rýchlosť až 130 km/h a v niektorých horských regiónoch Sliezska dokonca až 213 km/h. Informoval dnes ráno hovorca krízového štábu v poľskom štátnom rozhlase.
Tri z obetí usmrtili padajúce stromy. Príslušníci požiarnych zborov zaznamenali viac ako 5700 výjazdov. Vietor strhol stovky stromov, ktoré zatarasili cestné komunikácie, či ničili stĺpy elektrického napätia. V dôsledku toho podobne ako v Nemecku, Británii, či rakúsku zostali tisícky domácností bez dodávok elektrickej energie.
Výpadky elektriny zaznamenali už v noci na dnes vo Vroclavi. Podobná situácia panovala aj v niektorých východných regiónoch. V oblasti Lublinu zostalo, podľa odhadov miestneho krízového centra, bez elektriny až 20.000 obyvateľov.
Česko sa spamätáva z vetrom spôsobených škôd
Česká republika sa postupne spamätáva zo škôd, ktoré má na svedomí veterná búrka o sile orkánu. V Česku sa pre tento orkán, na rozdiel od Nemecka, názov Kyrill neujal, ale zaznamenaná rýchlosť vetra v nárazoch bola podobná ako v Nemecku. V Krkonošiach, na 1602 metrov vysokej hore Sněžka, v noci na piatok v nárazoch namerali rýchlosť vetra až 216 kilometrov za hodinu. Viac ako stovkou svišťal vietor aj v českých mestách.
Výsledkom vyčíňania počasia sú tisíce vyvrátených stromov, ktoré si vyžiadali aj daň najvyššiu: tri ľudské životy. Padajúci strom smrteľne zranil v okrese Česká Lípa zasahujúceho hasiča a pri Vestci neďaleko Prahy strom usmrtil v aute dvoch mladých mužov. Stromy zranili v autách a dvoch vlakoch niekoľko ďalších osôb.
Najvážnejšie problémy sú po veternej kalamite v energetike. Kvôli nočným výpadkom na rozvodoch vysokého a nízkeho napätia, a klesajúcemu odberu, v noci musela znižovať svoj výkon aj jadrová elektráreň Dukovany.
Energetická spoločnosť ČEZ, ktorá je dominantná na českom trhu, dnes ráno oznámila, že poruchy prerušili odber elektriny u 27 percent jej odberateľov, čo predstavuje až jeden milión zákazníkov. ČEZ preto vyhlásila kalamitný stav. To umožní zapojiť do likvidácie následkov aj bezpečnostné zložky štátu.
Obdobné vážne problémy na prenosovej sústave hlási aj ďalšia česká energetická spoločnosť E.ON. Bez jej dodávok sú tisícky zákazníkov. Podľa vedenia E.ON bolo poškodených jej šesť vedení veľmi vysokého napätia, 130 vedení vysokého napätia a stovky nízkonapäťových vedení.
Od štvrtka do 5.00 hodiny rannej zaznamenali hasiči podľa hovorcu Petra Kopáčka v celej ČR rekordných 2200 výjazdov najčastejšie odstraňovali vyvrátené stromy a poškodené strechy. Rekordná bola noc na piatok aj v Prahe, kde mali hasiči 411 výjazdov, z toho 370 súviselo s počasím. V Prahe vietor vyvrátil jeden stavebný žeriav a strhol strechu panelového domu. Na letisku v Prahe-Ruzyni vietor poškodil strešnú konštrukciu jedného z troch terminálov. Niekoľko áut v metropole bolo úplne zničených, ďalšie desiatky boli poškodené padajúcimi škridlicami a konármi.
Po veternej búrke neprejazdné zostávajú v Česku desiatky komunikácií 2. a 3. tried, ako aj mnohé regionálne vlakové trate, hlavne na juhu Čiech. Rýchliky dnes nepremávajú z ČR do Nemecka a zrušené boli aj niektoré vlakové spoje z ČR do Rakúska.
Škody živelnej pohromy zatiaľ vyčíslené neboli, ale vzhľadom na ich rozsah nie je vylúčené, že škody na štátnom, verejnom a súkromnom majetku sa vyšplhajú na stovky miliónov českých korún.
Spoločnosť Lesy ČR hlási obrovskú kalamitu
Štátna spoločnosť Lesy Českej republiky dnes zverejnila predbežný odhad škôd na spravovaných porastoch: nápor vetra zo štvrtka na dnes nevydržali milióny kubíkov dreva. Ide o najväčšiu prírodnú kalamitu v histórii tejto spoločnosti.
Lesy ČR preto zvažujú dokonca možnosť, že požiadajú vládu o vyhlásenie krízového stavu v lesoch. Iba mapovanie rozsahu škôd a sprejazdňovanie lesných ciest potrvá podľa odhadu asi týždeň.
Keďže sa tie prvé odhady škôd pohybujú rádovo v miliónoch kubíkov dreva, a ďalšie víchrice meteorológovia predpovedajú až do nedele, uvažujú Lesy Českej republiky o tom, že požiadajú vládu ČR o vyhlásenie krízového stavu v lesoch. Tento stav by nám pomohol aj rýchlejšie odstraňovať škody napáchané práve víchricou, povedal pre TASR hovorca Lesov ČR Tomáš Vyšohlíd.
O kalamite hovorí aj správa Krkonošského národného parku. Predbežný odhad sú desiatky tisíc kubíkov kalamitného dreva v chránenej krajinnej oblasti.
Pomoc Lesom ČR už sľúbil hasičský zbor. Hasiči pritom od štvrtka v Česku absolvovali vyše 4000 zásahov, čo je najviac od povodní v roku 2002. Vo štvrtok hasiči absolvovali 2700 zásahov, v piatok do 8.00 h ďalších vyše 1300. Iba vo štvrtok zaznamenali centrály hasičského zboru v ČR 23.000 telefonátov občanov so žiadosťou o pomoc.
V Európe si Kyrill vyžiadal desiatky mŕtvych
Najmenej 47 mŕtvych, desiatky až stovky zranených, stovky vyvrátených stromov, obmedzená vlaková, letecká a lodná doprava, rozsiahle výpadky elektrickej energie a veľké materiálne škody - taká je aktuálna bilancia ničivého orkánu Kyrill, ktorý sa od štvrtka rána až do dnešného rána prehnal viacerými krajinami Európy.
Počet obetí v Holandsku stúpol z troch na šesť. Desiatky obyvateľov utrpeli zranenia, keď ich zasiahli padajúce stromy, strechy, bilbordy a iné predmety. Poisťovne odhadujú škody na približne 160 miliónov eur. Jedenásťročného chlapca počas bicyklovania silný vietor strhol pod protiidúce auto, ktoré ho následne usmrtilo. Úrady v Holandsku upozorňovali obyvateľstvo, aby nevychádzalo do ulíc. Poplach odvolali až o polnoci. Počas dnešného dňa sa v krajine tulipánov pomaly normalizovala cestná a vlaková premávka. Vo štvrtok večer následkom orkánu bola prerušená vlaková doprava a približne 6000 cestujúcich strávilo noc na staniciach. Postarali sa o nich pracovníci holandského Červeného kríža.
Dve obete na ľudských životoch a niekoľko zranených, taká je bilancia vyčíňania orkánu a tlakovej níže Kyrill vo Francúzsku. Silný vietor vytrhával stromy, ktoré následne usmrtili dvoch vodičov v idúcich autách v severných častiach krajiny. Orkán zasiahol Francúzsko vo štvrtok poobede a večer menšou silou ako sa pôvodne predpokladalo. Úrady dnes opätovne obnovili lodnú dopravu do Británie.
Z technických príčin ešte dnes skoro ráno zrušili vlakové spojenie cez kanálový tunel medzi metropolou Parížom a britským hlavným mestom Londýnom.
Spadnuté stromy následne zatarasili desiatky cestných komunikácií, alebo ničili stĺpy elektrického vedenia. V postihnutých regiónoch dnes ráno panoval dopravný chaos. V Nemecku je od rána napríklad značne obmedzená vlaková doprava, keď stromy blokujú koľaje. Desaťtisíce pasažierov uviazli na vlakových staniciach, informoval dnes ráno jeden z hovorcov Nemeckých železníc (DB). Železničná doprava je stále značne obmedzená. Do 13.30 h bola uzatvorená hlavná stanica v Berlíne, kde sa na schodisko zrútil so 40-metrovej výšky oceľový nosník. Nemecko si ešte nemôže vydýchnuť, pretože sa k nemu blíži nová tlaková níž Lancelot. Okrem zrážok a vetra prinesie aj ochladenie.
V niektorých častiach Nemecka, najmä v Hartzi, dosahoval vietor rýchlosť až 202 kilometrov za hodinu. Vo viacerých častiach krajiny je vyhlásený núdzový stav. V Bavorsku silný vietor vytrhol dvere na terase domu a usmrtil maloleté dieťa pred zrakmi jeho rodičov. V Severnom Porýnií-Vestfálsku vytrhnuté stromy zabili štyri osoby, medzi nimi aj dvoch zmobilizovaných požiarnikov vo veku 39 a 50 rokov. V južnom Bádensku-Württembersku zabil spadnutý strom vodiča počas jazdy. Podobne zahynul počas jazdy ďalší muž v dolnosaskom Hildesheime. V Sasku-Anhaltsku zase jedného chodca usmrtila následkom silného vetra spadnutá stena miestnej reštaurácie.
V krajine sa však znormalizovala letecká doprava, keď vo štvrtok najväčšia letecká spoločnosť Lufthansa, podľa aktuálnych dnešných správ, musela zrušiť až 331 letov po celej Európe. Obmedzenia sa dotkli necelých 19.000 pasažierov. Len na medzinárodnom letisku vo Frankfurte zrušili kvôli orkánu 207 z približne 1300 štvrtkových letov. Postihnuté boli aj iné letiská v bavorskej metropole Mníchove, kde zrušili prevádzkovatelia až 150 letov, či v Hannoveri a Düsseldorfe. V Mníchove strávilo 500 pasažierov noc na letisku. Kyrill našťastie nespôsobil škody na lietadlách, či budovách. Len na viedenskom letisku Schwechat zrušili približne 27 letov. Veľké obmedzenia v leteckej doprave zaznamenali aj v holandskom Amsterdame.
Dvanásť mŕtvych, medzi nimi aj dvojročné dieťa, si vyžiadalo vyčíňanie orkánu Kyrill v Británii. Pôvodne informácie hovorili o 10 obetiach. Medzi mŕtvymi je aj riaditeľ medzinárodného letiska v Birminghame. Ešte počas dnešného dňa boli v dôsledku vyčíňania živlu tisícky domácností bez dodávok elektrickej energie. Nepriaznivé počasie spôsobilo dnes dopravný chaos v rannej špičke. Postihnutá je najmä metropola Londýn. Na rozdiel od štvrtka však nedošlo k vážnejším obmedzeniam, či k väčším rušeniam letov. Vlaková doprava sa normalizuje pomalšie, stovky hasičov ustavične odstraňujú spadnuté stromy na koľajach.
Orkán Kyrill bol najhoršou víchricou v krajine za ostatných 17 rokov. Viaceré cestné komunikácie, vrátane dôležitých diaľnic dnes ráno blokovali spadnuté stromy, či prevrátené vozidlá. Spomínané maloleté dieťa usmrtila spadnutá stena domu a riaditeľa letiska zase počas jazdy padajúci strom. Podobným spôsobom zahynulo aj zvyšných 10 osôb. Britský meteorológovia informovali, že nárazový vietor dosahoval najväčšiu silu od roku 1990. Rýchlovlakové spojenie medzi Londýnom a pevninou Európy cez kanál v tunelovom zariadení bolo pozastavené.
Najsilnejší vietor v noci nadnes namerali maďarskí meteorológovia v okolí Siófoku, kde rýchlosť vetra dosiahla 108 km/h. V Maďarsku zasahovali do rána požiarnici v 450 prípadoch po celej krajine, k zraneniam osôb podľa vyjadrenia hovorcu Úradu ochrany proti katastrofám Tibora Dobsona nedošlo. Asi polovicu zásahov požiarnikov si vyžiadali požiare z dôvodu sucha a vetra, v druhej polovici zásahov zas odstraňovali následky víchrice. Záchranári mali podľa ich hovorcu Pála Györfiho mimoriadne tichú noc. Vietor vyvracal stromy, ktoré padali miestami na elektrické vedenia a cesty. Zrútilo sa niekoľko komínov, poškodili sa aj strechy, a to najmä v strednej časti krajiny, v župách Pest, Somogy a Tolna.
Európske letecké spoločnosti museli kvôli orkánu zrušiť stovky pravidelných letov. Desiatky ďalších spojení mali niekoľkohodinové obmedzenia. Na najväčšom nemeckom medzinárodnom letisku vo Frankfurte zrušili prevádzkovatelia viac ako 200 z 1300 pravidelných letov. Podobná situácia panovala aj na ďalších nemeckých letiskách v Hannoveri, Düsseldorfe, či iných krajinách Európy. Postihnuté bolo aj viedenské letisko Schwechat.
V Nemecku úrady uzatvorili vo štvrtok desiatky škôl, detských jaslí a podobných zariadení. V spolkových krajinách Bavorsko, Hesensko a Severné Porýnie-Vestfálsko platí prerušenie vyučovania aj dnes. V francúzskej metropole Paríži napríklad vo štvrtok uzavreli aj parky a cintoríny v obave, že padajúce stromy by zranili obyvateľov.
V Rakúsku spôsobil orkán Kyrill menšie škody ako sa predpokladalo
Orkán Kyrill, ktorý sa vo štvrtok večer, v noci na dnes a dnes ráno postupne prehnal niektorými rakúskymi spolkovými krajinami, spôsobil menšie škody ako sa predpokladalo.
Vyžiadal si niekoľko zranených a vytrhal stovky stromov, ktoré blokujú cestné komunikácie. Napriek tejto bilancii, väčšina z územia Rakúska nezažila pustošenie a taký silný vietor, ktorý predpovedali experti v stredu a vo štvrtok.
Najviac postihnutými boli krajiny Dolné Rakúsko, susediace so Slovenskom, Horné Rakúsko a Salzbursko, kde vietor s rýchlosťou miestami až 148 km/h vytrhával strechy domov, stromy, ničil elektrické vedenie a bilbordy.
Orkán dnes ráno zoslabol a dopoludnia v niektorých častiach registrovali silný vietor a búrky.
V niektorých horských častiach dosahoval vietor maximálnu rýchlosť až 166 km/h. Po celej krajine boli pripravení na zásahy desaťtisíce požiarnikov a príslušníkov polície. Len v Salzbursku zasahovali hasiči až 150-krát. Orkán tu udrel krátko pred polnocou.
V Salzbursku si vyčíňanie živlu vyžiadalo niekoľko zranených. V niektorých salzburských regiónoch vyhlásili najvyšší stav pohotovosti. Nepriaznivé počasie malo za následok aj požiar v Ebenau, kde strhnuté elektrické vedenie spôsobilo lesný požiar. Niektoré časti spolkovej krajiny zostali dnes bez elektrickej energie.
Stromy blokujú najmenej tri cesty nižšej triedy a značné obmedzenia má aj vlaková doprava. Vytrhnutý strom zasiahol idúce auto a zranil tu jedného muža.
Napriek prognózam oveľa menšie škody spôsobil orkán v spolkovej krajiny Voralbersko. Do pol siedmej ráno tu požiarnici zaznamenali len sedem výjazdov, keď odstraňovali spadnuté stromy. V okolí metropoly Bregenz dosiahol vietor rýchlosti 60 km/h.
Takmer presne o polnoci udrela prvá vlna orkánu Kyrill na spolkovú krajinu Dolné Rakúsko susediacu so Slovenskom. V priebehu niekoľkých minút dosiahli sprievodné vetry rýchlosť miestami až 140 km/h a postarali sa o dramatické scény.
Približne o 01.00 h vyhlásil starosta dolnorakúskeho krajinského hlavného mesta St. Pölten Matthias Stadler spolu s okresným prednostom Josefom Kronisterom stav katastrofy. Do 2.00 h intenzita orkánu ešte stúpala.
Silný víchor vyvracal v St. Pöltene stromy a stĺpy na plagáty, lámal stožiare, poškodzoval strechy a fasády domov. Živel spôsobil rozsiahle výpadky elektrickej energie a v jeho dôsledku museli evakuovať niekoľko domov.
Centrála požiarnych a záchranných síl zaznamenávala núdzové hovory prakticky nepretržite, v meste a okrese bolo v nasadení asi 1200 požiarnikov. Celkovo nasadili na území Dolného Rakúska 5000 požiarnikov. V centre St. Pöltenu i okrajových štvrtiach mesta uzavreli množstvo ulíc.
Podľa Stadlera sa stopy spustošenia tiahnu prakticky celým mestom. Pre obzvlášť postihnuté rodiny zriadili núdzové prístrešky v škole svätého Juraja. Samaritáni a Červený kríž poskytli deky a iný materiál.
"Budeme potrebovať celé dni, aby sme zaznamenali všetky škody," uviedol riaditeľ magistrátu Thomas Dewina. Podľa neho už vznikli škodové komisie. V ďalšej rakúskej spolkovej krajine susediacej so Slovenskom, v Burgenlande, nespôsobil Kyrill prakticky žiadne veľké škody.
Najväčšie škody v Rakúsku spôsobil orkán a tlaková níž v Hornom Rakúsku, kde proti živlu bojovalo a od ranných hodín aj bojuje približne 10.000 príslušníkov požiarnych zborov.
Len so šťastím možno skonštatovať, že si tu orkán nevyžiadal žiadne obete. Vietor dosahoval v oblasti Predalpia pri Wolfseggu 147 km/h a v horských oblastiach v Ebensee až 207 km. Len v Hornom Rakúsku bolo bez dodávok elektriny až 150.000 domácností. Energetická spoločnosť Energie AG zaznamenala viac ako tisíc výpadkov, ktoré odstraňovali bez prestávky približne 600 technikov a montérov.
Vietor v Hornom Rakúsku vytrhol stovky stromov a striech domov. Stromy zatarasili desiatky cestných komunikácií. Podobná je situácia aj v Dolnom Rakúsku v blízkosti hraníc so SR, kde hurikán síce neusmrtil ani jednu osobu, no spôsobil značné škody. Podľa ostatných správ, okrem desiatok zničených stromov je tu poškodených najmenej 70 budov.
V Dolnom Rakúsku bolo nasadených približne 5000 hasičov a 600 vozidiel. Vietor tu dosahoval rýchlosti až 140 km/h. Z tejto spolkovej krajiny nehlásia zatiaľ ani zranených. Podobne je tomu aj v metropole Viedni, kde do rána museli hasiči zasahovať viac ako 230 razy.
článok budeme priebežne aktualizovať
Autor: zh