Amsterdam 18. januára (TASR) - Desiatky imámov v súčasnosti opúšťajú mešity v Holandsku, pretože sa už v tejto európskej krajine cítia byť nevítanými hosťami. Vzniká tak riziko, že ich miesto začnú zaberať radikálni islamisti. V dnes zverejnenom interview pre noviny De Telegraaf na tento fakt upozornil viceprezident Holandského združenia imámov Mohamed Ousalah.
Podľa neho už 180 zo 450 holandských mešít nemá v dôsledku odlevu v zahraničí narodených imámov svojich predriekačov modlitieb.
Podľa moslimského lídra sú dôvodom odlevu imámov netolerancia voči moslimom po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 a sprísnenie imigračných kontrol zo strany holandských úradov.
Ousalah varoval, že vákuum, ktoré vzniká po odchode umiernených imámov, by mohli zaplniť radikálni islamisti.
"Situácia je kritická. Z Amsterdamu, Haagu a Utrechtu už odišli desiatky imámov. A tento trend badať aj na iných miestach," povedal.
Holandská vláda začala prísnejšie zasahovať v oblasti prisťahovalectva, hrozí deportáciou neúspešných uchádzačov o azyl a žiada, aby prisťahovalci povinne absolvovali integračný kurz.
"Od útokov z 11. septembra 2001 sú imámovia spájaní s extrémistami a teroristami. Výrazne tým trpí ich povesť. Vláda je však tiež na vine, pretože s týmto problémom nič nerobí. Ba čo viac, politici často práve vyzývajú na vyhostenie imámov," povedal Ousalah.
Holandsko, ktoré má medzi svojimi 16 miliónmi obyvateľov milión moslimov, bolo historicky vždy považované za tolerantnú krajinu. V ostatných rokoch však v tamojšej spoločnosti narastá etnické a rasové napätie.
Niektorí imámovia sa vrátili domov, do Maroka, kým ďalší sa presťahovali do iných európskych krajín ako Belgicko či Španielsko, kde je ich činnosť menej obmedzovaná, uviedol Ousalah.