SME

Ekonóm varuje pred dôsledkami otepľovania

BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Implementácia Sternovej správy si bude vyžadovať prijatie širokého spektra opatrení zo strany celého medzinárodného spoločenstva, avšak reakcie na ňu sú veľmi pozitívne, ...

BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Implementácia Sternovej správy si bude vyžadovať prijatie širokého spektra opatrení zo strany celého medzinárodného spoločenstva, avšak reakcie na ňu sú veľmi pozitívne, uviedol v stredu na tlačovej videokonferencii z Londýna Chris Taylor, člen tímu, ktorý pre britskú vládu vypracoval správu analyzujúcu dopady klimatických zmien a globálneho otepľovania. "Vláda Veľkej Británie prijala výsledky a odporúčania Sternovej správy veľmi vážne na každej, i tej najnižšej úrovni. Nicholas Stern navštívil mnoho krajín a snaží sa jednotlivým predstaviteľom objasniť princípy našej správy, pričom doteraz sa stretol iba s pozitívnymi reakciami," uviedol Taylor a dodal, že k dosiahnutiu úspešnosti je potrebný jednotný prístup všetkých krajín a reakcie na klimatické zmeny musia byť založené na spoločnej vízií dlhodobých cieľov a zhodných postupoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Správa britskej vlády, ktorej autorom je bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky Nicholas Stern, varuje pred ekonomickou katastrofou, ak sa nepodniknú opatrenia proti globálnemu otepľovaniu. Podľa Sterna rázne a rýchle kroky omnoho prevážia ekonomické dôsledky v prípade nečinnosti. Výsledky správy získané na základe formálnych ekonomických modelov naznačujú, že ak svet začne konať, celkové náklady klimatických zmien budú predstavovať asi 5 percent svetového HDP odteraz každý rok. Na druhej strane, náklady na rozbehnutie opatrení redukujúcich emisie skleníkových plynov môžu byť limitované na približne jedno percento HDP ročne. Zo správy vyplýva, že investície v nasledujúcich 10-20 rokoch budú mať vážny dôsledok na klímu v druhej polovici tohto a ďalšieho storočia. Kroky v tomto období môžu vytvoriť riziká porovnateľné s rozsahom škôd, ktoré spôsobili dve svetové vojny a hospodárska kríza v 30-tych rokoch. Potom však bude veľmi ťažké, prípadne až nemožné, uskutočniť zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Sternova správa veľmi komplexne a podrobne popisuje budúcnosť sveta v prípade nečinnosti. Ak sa neprijmú opatrenia na zníženie emisií, koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére sa môže zdvojnásobiť už v roku 2035, čo by znamenalo celkové globálne oteplenie o viac ako dva stupne. Z dlhodobého hľadiska by to znamenalo viac ako 50 percentnú šancu globálneho zvýšenia teploty o viac ako päť percent. Toto zvýšenie by bolo naozaj veľmi nebezpečné, nakoľko ide o úroveň oteplenia, ktoré prebehlo od doby ľadovej dodnes. Sternova správa odporúča, že riziká najhorších klimatických zmien môžu byť podstatne zredukované, ak sa podarí stabilizovať úroveň skleníkových plynov v atmosfére na 450 až 550 ppm oxidu uhličitého. Emisie sa môžu znížiť prostredníctvom energetickej efektívnosti, zmenami v požiadavkách a adaptovaním čistej energie, tepla a dopravnej technológie.

SkryťVypnúť reklamu

Veľvyslanectvo Veľkej Británie v Bratislave v spolupráci s British Council, Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA), Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom životného prostredia organizuje dňa 23. januára 2007 konferenciu s názvom Klimatická bezpečnosť - výzvy pre zahraničnú politiku. Na konferencii, ktorá sa bude konať v Bratislave, sa zúčastní veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva v SR Judith Macgregorová, slovenský minister životného prostredia Jaroslav Izák, štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová a ďalší zástupcovia slovenskej a britskej administratívy ako aj slovenskej akademickej obce.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu