TEHERÁN/PARÍŽ 18. januára (SITA/AFP/AP) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vo štvrtok odsúdil domácich kritikov jeho konfrontačného postoja k vyostrenej situácii v súvislosti s iránskym nukleárnym programom a obvinil ich z "opakovania sloganov nepriateľov". "Nanešťastie niektorí ľudia doma prekrúcajú informácie s cieľom poškvrniť veľkú pýchu iránskeho ľudu," povedal Ahmadínedžád. Prezidenta citovala iránska štátna televízia. "(Oni) dávajú prednosť kompromisu a opakujú slogany nepriateľa, ale toto nebude mať žiadny účinok," dodal prezident. Zatiaľ čo politické strany a tlač sa prikláňajú k názoru, že Irán má právo na svoj jadrový program, kritikou na adresu prezidenta v poslednej dobe nešetrili ani konzervatívci pre jeho prchké zaobchádzanie s nukleárnym problémom.
Ahmadínedžád zároveň vyhlásil, že krajina je pripravená na akúkoľvek možnosť spojenú so sporom so Západom pre jeho jadrové ambície. "S milosťou božou sme prešli ťažkými skúškami a dnes sme pripravení na čokoľvek na tejto ceste," povedal Ahmadínedžád. Jeho vyjadrenie je zjavnou odpoveďou na rozhodnutie USA umiestniť druhú lietadlovú loď USS John C. Stennis do Perzského zálivu a celkovo posilniť kontingent v regióne.
MAAE: Sankcie uvalené na Irán môžu iba zhoršiť situáciu
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad al-Baradií vo štvrtok varoval, že medzinárodné sankcie uvalené minulý mesiac na jadrový program Iránu môžu zhoršiť napäté vzťahy medzi Teheránom a Západom, ktoré sa momentálne nachádzajú v slepej uličke. "Nemyslím si, že by mohli sankcie otázku vyriešiť," povedal generálny riaditeľ MAAE reportérom v Paríži. "Domnievam sa, že sankcie povedú k eskalácii (situácie)."
Bezpečnostná rada OSN prijala 23. decembra prvé sankcie voči Iránu za jeho jadrový a raketový program. Sankcie sú odpoveďou na odmietnutie Iránu zastaviť aktivity spojené s obohacovaním uránu. Rezolúcia, ktorú jednomyseľne prijalo všetkých 15 členov BR, nariaďuje všetkým štátom, aby "zabránili dodávke, predaju alebo dovozu... všetkých materiálov, zariadení, tovarov a technológií, ktoré by mohli prispieť k iránskemu jadrovému programu a programom (na výrobu) balistických striel."
Na otázku, či podporuje plány Francúzska vyslať do Teheránu špeciálneho vyslanca, al-Baradií odpovedal, že "bude podporovať akékoľvek úsilie ktorejkoľvek strany s cieľom primäť Irán ku komplexným rokovaniam". "Práve teraz ma trápi skutočnosť, že každá strana (Irán a Západ) ľpie na svojich zbraniach... Mojou prioritou je zabezpečiť, že Irán nebude (urán obohacovať) na priemyselnej úrovni a že nezastaví inšpekcie MAAE," dodal
Sankcie voči Iránu za jeho jadrový program sú neúčinné, vyhlásila v stredu izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová počas návštevy Tokia. Livniová ďalej uviedla, že sankcie OSN sú neúčinné a treba ich nahradiť "silnejšími opatreniami".