Londýn 17. januára (TASR) - Transatlantická skupina prominentných vedcov dnes varovala, že svet sa opäť priblížil k jadrovej apokalypse a environmentálnej katastrofe. Pri tejto príležitosti v Londýne posunuli obrovskú ručičku symbolických "Hodín apokalypsy" o dve minúty bližšie k polnoci - tie teraz ukazujú čas o päť minút dvanásť.
Slávny vedec Stephen Hawking pri tejto príležitosti povedal, že zmena klímy je pre planétu väčšou hrozbou ako terorizmus. Uviedol, že "ako občania sveta sme povinní varovať verejnosť pred zbytočnými rizikami, v ktorých každý deň žijeme".
Od skončenia studenej vojny ručičku hodín posunuli štvrtý raz. Vedci týmto spôsobom poukázali na obavy z "druhého jadrového veku", vyvolané hlavne jadrovými spormi s Iránom a Severnou Kóreou.
"Nebezpečenstvá, ktoré predstavuje zmena klímy, sú takmer tak hrozné, ako tie, ktoré predstavujú jadrové zbrane," uviedla organizácia The Bulletin of the Atomic Scientists.
Organizácia má korene v roku 1945, keď skupina jadrových fyzikov začala rozširovať informačný leták s varovaním pred možnosťou jadrovej vojny. Medzičasom sa zmenila na združenie, ktoré poukazuje na celkové hrozby pre prežitie ľudskej civilizácie vyvolané ľudskou činnosťou.
"Ako vedci chápeme nebezpečenstvá jadrových zbraní a ich zničujúce účinky. Zároveň zisťujeme, ako ľudská činnosť a technológie ovplyvňujú klimatické systémy spôsobmi, ktoré môžu navždy zmeniť život na Zemi," povedal kozmológ a matematik Hawking.
Symbolické hodiny, ktoré 60 rokov sledovali zvyšovanie a uvoľňovanie jadrového napätia, budú teraz merať aj nárast teploty vo svete, povedal agentúre AP vydavateľ bulletinu Mark Strauss.
"Existuje poznanie, že našu klímu meníme k horšiemu," uviedol Strauss. "To by malo katastrofálne dôsledky. Aj keď táto hrozba práve teraz nie je až taká strašlivá, ako hrozba jadrových zbraní, z dlhodobého hľadiska ide o vážnu hrozbu," dodal.
O posúvaní ručičky rozhoduje výbor bulletinu zložený z prominentných vedcov a politických expertov. Výbor svoje rozhodnutia koordinuje so sponzormi skupiny.
Od roku 1947, keď čas nastavili na sedem minút pred polnocou, ručičku posunuli 18-krát. Najbližšie k polnoci - len na dve minúty - sa dostala v roku 1953 po tom, čo USA úspešne otestovali prvú vodíkovú bombu. Najďalej od "hodiny posledného súdu" - na 23.43 ju nastavili v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu.
Na internete: The Bulletin of Atomic Scientists: www.thebulletin.org