BERLÍN 16. januára (SITA/AFP) - Obyvatelia bývalého Východného Nemecka sú od pádu železnej opony nešťastnejší a nespokojnejší. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v utorok publikovala skupina Volkssolidarität.
Podľa prieskumu v roku 2006 iba 39 percent obyvateľov vyjadrilo spokojnosť so svojim životom, čo je o 20 percent menej ako v roku 2000. Volkssolidarität uvádza, že všetky vekové skupiny, ale najmä ľudia nad 50 rokov vyjadrili nespokojnosť a obavy o budúcnosť. "Čoraz viac najmä starších ľudí má strach z budúcnosti. Iba osem percent verí v lepšiu budúcnosť," povedal Gunnar Winkler, predseda Volkssolidarität. 15 percent respondentov uviedlo, že by radšej žili v komunistickom Východnom Nemecku. Nie je to však spojené s nostalgiou za minulým režimom, ale skôr s chudobou a nezamestnanosťou na východe krajiny. Z prieskumu vyplýva, že v dôsledku rozsiahlych reforiem, ktoré vláda zaviedla, obyvatelia východu stratili dôveru v politikov a politické inštitúcie.
Nedôveru k vládnej koalícii uviedlo 90 percent respondentov a 92 percent iba slabo dôveruje federálnemu parlamentu. Krajne pravicové strany si za posledné roky upevnili svoje pozície na východe krajiny, kde nezamestnanosť v niektorých oblastiach dosahuje až 18 percent. V Sasku a Meklenbursku-Pomoránsku neonacistická Národná strana získala aj kreslá v regionálnom parlamente. Prieskum odhalil, že 74 percent z asi 900 respondentov je zaujatých voči cudzincom, avšak iba päť percent uviedlo, že podporuje krajne pravicové strany a 57 percent sa vyslovilo proti týmto stranám. Asi štvrtina sa nevedela rozhodnúť.
Prieskum sa uskutočňuje každý rok od roku 1990 a realizovalo ho Centrum pre výskum sociálnych vied. Na prieskume sa zúčastnili respondenti z celého Východného Nemecka vo veku 18 a viac rokov.