LONDÝN 16. januára (SITA/AFP) - Britský premiér Tony Blair varoval v utorok pred pokusmi o rozbitie Británie. Podľa neho by to bol šialený a neuveriteľne spiatočnícky krok 300 rokov po zjednotení Anglicka a Škótska. Premiérove varovné slová prišli po tom, ako Škótska národná strana (SNP) pri príležitosti 300. výročia anglo-škótskej únie oznámila novú iniciatívu za nezávislosť, zatiaľ čo niektoré prieskumy verejnej mienky naznačili, že väčšina Škótov a Angličanov sa chcú osamostatniť.
Blair na tlačovej konferencii povedal, že Briti by mali s hrdosťou oslavovať 300. narodeniny únie Škótska a Anglicka. V obchodných stykoch, hospodárstve, bezpečnosti a hlavne v zdieľaní rovnakých hodnôt je podľa Blaira únia dobrá pre Anglicko, dobrá pre Škótsko a vhodná pre budúcnosť Británie. Blair uviedol, že i vyhliadky na referendum o nezávislosti Škótska by mohli poškodiť ekonomickú dôveru regiónu.
SNP pri príležitosti výročia únie pripomenula svoj úmysel získať v májových komunálnych voľbách kontrolu v Škótskom parlamente v Edinburghu a presadiť referendum o nezávislosti Škótska. Podľa SNP túžba po samostatnosti je v súčasnosti vyššia ako kedykoľvek predtým.
Zákonom o únii zo 16. januára 1707 škótsky parlament splynul s anglickým, čím de fakto i de iure zanikol. V roku 1999 bol obnovený a funguje s obmedzenými právomocami.
Dva prieskumy verejnej mienky uskutočnené v priebehu posledných dvoch mesiacoch uviedli, že väčšina Angličanov a Britov je za rozdelenie. Výsledky prieskumu BBC zverejnené v utorok však ukázali, že 56 percent Škótov a 73 percent Angličanov je za zachovanie únie. Podľa Blaira niektoré prieskumy verejnej mienky sú nastavené tak, aby štylizáciou otázok ovplyvňovali odpovede respondentov. Prieskum BBC však ukázali aj nespokojnosť Angličanov s konštitučnou anomáliou, v rámci ktorej škótski poslanci sa môžu vo Westminsteri podieľať na správe anglických záležitostí, zatiaľ čo anglickí poslanci nemajú právo zasahovať do vecí severne od hranice Anglicka. Podľa informácií agentúry AFP obyvatelia Škótska dostávajú napríklad aj väčší podiel zo štátnych daní na verejné služby ako obyvatelia Anglicka.