BRATISLAVA 16. januára (SITA) - Nemecký kresťanský demokrat Hans-Gert Pöttering sa stal v utorok novým predsedom Európskeho parlamentu (EP). Zo 685 platných hlasov poslancov získal v prvom kole 450, čím získal pohodlnú absolútnu väčšinu. Pöttering povedie parlament do konca volebného obdobia v roku 2009.
61-ročný europoslanec z nemeckej Kresťansko-demokratickej únie (CDU) pôsobil v EP od roku 1999 ako predseda kresťanskodemokratickej konzervatívnej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP-ED), najsilnejšieho zoskupenia v europarlamente. Pöttering je blízkym spolupracovníkom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Jeho protikandidátmi boli talianska spolupredsedníčka frakcie zelených Monica Frassoniová, šéf ľavičiarov Francis Wurtz z Francúzska a predseda euroskeptickej skupiny, Dán Jens Peter Bonde. Frassoniová získala 145 hlasov, Wurtz 48 a Bonde 46.
Výmena na najvyššom poste bola výsledkom technickej dohody medzi najsilnejšími frakciami EP - ľudovcami a socialistami. Josep Borrell Fontelles, španielsky socialista, ktorý viedol Európsky parlament od polovice roka 2004, v pondelok oficiálne odstúpil.
Pred utorkovým hlasovaním Pöttering prisľúbil, že ako prezident EP bude pracovať na zjednotení európskeho kontinentu. V tejto súvislosti by Pöttering chcel podporovať aj prijatie zablokovanej euroústavy. "Musíme zachrániť podstatu ústavnej zmluvy, pretože potrebujeme reformu inštitúcií. Európa môže prežiť iba vtedy, ak zostane verná svojim hodnotám, a tie sú zakotvené v druhej časti ústavy,“ uviedol Pöttering. Zároveň pripomenul, že sa bude snažiť o dialóg s kultúrami islamského a arabského sveta. Kriticky sa vyjadril o kontroverznom zajateckom tábore Spojených štátov v kubánskom zálive Guantánamo, ktorého existencia je podľa neho nezlučiteľná s európskym právnym poriadkom. Medzi jeho ďalšie priority patrí priblíženie EÚ občanom a intenzívnejšia spolupráca medzi národnými parlamentmi.
Väčšina slovenských europoslancov privítala Pötteringovo zvolenie za nového predsedu EP. Podľa Vladimíra Maňku (Smer) prispeje Pöttering k "rýchlemu prijatiu európskej ústavy, bez ktorej nemôže Európa fungovať“. Zita Pleštinská (SDKÚ) pre agentúru SITA pripomenula, že nový predseda EP" pomohol Slovensku pri rokovaní o financiách na odstávku reaktorov v Jaslovských Bohuniciach“. Irena Belohorská (HZDS) uviedla, že Pöttering bude mať náročnú prácu s vedením inštitúcie, ktorá dnes reprezentuje 27 členských krajín únie. Pöttering má aj podporu kresťanského demokrata Miroslava Mikolášika. Ten pre agentúru SITA uviedol, že KDH si vie predstaviť novú európsku ústavu, ktorú by prijali. Podľa Mikolášika by v nej mali byť jasne definované kresťanské korene Európy, zákaz klonovania a vyjasnenie otázky členstva Turecka v EÚ.
Pöttering vyštudoval právo, politické vedy a históriu na univerzitách v Bonne a Ženeve a na Inštitúte medzinárodných štúdií v Ženeve. Študoval na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Prednášal na univerzite v Osnabrücku. Pôsobil ako hovorca vo veci európskych záležitostí pre Úniu sudcov Dolného Saska. Od roku 1990 je predsedom krajského ústredia CDU. Vo voľbách do EP v roku 2004 bol na čele kandidátky CDU.