Poprad 16. januára (TASR) - Posádky Leteckej záchrannej zdravotnej služby (LZZS) popradskej Air Transport Europe (ATE) začali 15. januára neskoro večer špeciálny zdokonaľovací nočný výcvik pod vedením švajčiarskeho leteckého inštruktora. V úplnej tme uskutočnili niekoľko letov na Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách do výšky 1957 metrov nad morom a tiež do okolia Slovenského raja.
"Koncom roka 2005 začala LZZS ATE používať špeciálne okuliare umožňujúce záchranné lety aj v nočných hodinách. Na Slovensku je prvou civilnou leteckou spoločnosťou, ktorá ich používa a v rámci Európy štvrtou - po Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku," informoval TASR hovorca ATE Pavol Svetoň.
Posádky používali okuliare doposiaľ len pri nočných prevozoch pacientov medzi nemocnicami. Po základnom výcviku, ktorý absolvovali začiatkom minulého roka, nalietali vlani vyše 120 nočných letových hodín, čo je sedmina z celkového počtu nalietaných hodín v roku 2006. Zdokonaľovací tréning, ktorý v pondelok odštartovali, bude prebiehať počas celého roka. Po jeho absolvovaní budú môcť posádky uskutočňovať najnáročnejšie nočné záchranné lety v horskom teréne vo Vysokých a Nízkych Tatrách, ale aj ďalších náročných terénoch na Slovensku.
Piloti vrtuľníkov LZZS ATE používajú pri nočných letoch špeciálne NVG (Night Vision Goggles) okuliare, ktoré sú pripevnené na prilbe a podobajú sa divadelnému ďalekohľadu. Umožňujú im vidieť v tme teréne prekážky. "Vidia lesy, lúky, neosvetlené domy, ale aj veľmi vzdialené svetelné body, napríklad svetlo baterky vo vzdialenosti 10 km, blikajúce svetlá sanitky na vzdialenosť 20 až 30 km či signálne svetlo na TV stožiari vo vzdialenosti 100 km," vysvetlil Svetoň. Dodal, že pondelkový let na Zbojnícku chatu bol pokojný. Piloti Viliam Krivák a Andrej Kohút vo vrtuľníku Agusta A107K2 sa presne orientovali v zložitom horskom teréne vo Veľkej Studenej doline. Pod Zbojníckou chatou vysadili lekára Henryka Zajaca a urobili niekoľko cvičných pristátí. Po lete v úplnej tme tesne nad zemou rozsvietili reflektory, ktoré im pomohli pristáť na zasneženom horskom heliporte.
V súčasnosti prevádzkuje LZZS ATE záchranné stanice v Poprade, Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. V strediskách pracuje 21 lekárov-špecialistov a 15 záchranárov. Posádky využívajú päť vrtuľníkov typu Agusta A109K2 a jeden vrtuľník Ecureuil AS 355 N. Vlani vykonala LZZS ATE vyše 570 priamych záchranných akcií a prevozov pacientov z nemocníc na špecializované pracoviská. Posádky nalietali vyše 750 letových hodín a v porovnaní s rokom 2005 vykonali o 70 zásahov viac.