Kreuth/Mníchov 16. januára (TASR) - Mocenský boj, ktorý prebieha už niekoľko týždňov v radoch bavorskej vládnucej Kresťanskosociálnej únii (CSU) dnes s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpi do svojej rozhodujúcej fázy.
Predseda CSU a krajinský premiér Edmund Stoiber v pondelok večer na straníckom podujatí v Kreuthe po prvý raz nevylúčil možnosť odstúpenia, respektíve vzdania sa kandidatúry na oba posty v krajinských voľbách budúceho roku. Frakcia kresťanských socialistov ho za tieto prvé signály možnej rezignácie počas straníckej poradnej schôdzky podrobila ďalšej kritike.
Frakcia pokračuje vo svojom krízovom zasadnutí dnes ráno a zásadný prejav Stoibera sa očakáva v popoludňajších hodinách. V ňom s najväčšou pravdepodobnosťou predseda bavorskej vlády jasne deklaruje svoju politickú budúcnosť.
Na zasadnutí v Kreuthe síce Stoiber zdôraznil, že chce "pokračovať vo svojej práci a dosiahnuť politické ciele", na strane druhej vyhlásil, že to nie za každú cenu a jeho ďalšia kandidatúra vôbec nemusí byť. Za svojho nasledovníka na post šéfa CSU označil podpredsedu tejto dominantnej bavorskej politickej strany a bývalého spolkového ministra zdravotníctva Horsta Seehofera. Vážna kríza vo vnútri CSU sa okrem iného začala aj údajnou milostnou aférou horúceho kandidáta na funkciu šéfa CSU Seehofera.
Stoiber prežil v pondelok večer v Kreuthe niekoľkohodinovú ostrú kritiku od členov vedenia frakcie. Vedenie CSU v krajinskom parlamente Landtagu jasne dalo najavo, že o novom predsedovi by mal rozhodnúť jednoznačne stranícky zjazd.
O tom, že pozícia Stoibera je otrasená, svedčia nielen názory a kritické výroky niektorých členov straníckej špičky, ale aj aktuálne prieskumy verejnej mienky. Len 29 percent obyvateľov Bavorska je za ďalšiu kandidatúru Stoibera vo voľbách roku 2008. Vyplýva to z bleskového prieskumu verejnej mienky Inštitútu dimap na objednávku verejnoprávnej televízie ARD. Približne 64 percent opýtaných však jeho opätovnú kandidatúru odmieta a dokonca 85 percent respondentov je presvedčených, že sa Stoiber "drží moci". Konkrétne až 49 percent stúpencov CSU si myslí, že Stoiber bude v budúcom roku opätovne kandidovať. Stoiber pritom v roku 2002 neúspešne kandidoval v celonemeckých voľbách na post kancelára proti Gerhardovi Schröderovi.
Za najvážnejšie chybné rozhodnutie pokladajú prívrženci kresťanských socialistov jeho správanie voči najväčšej kritičke zo straníckej špičky Gabriele Pauliovej - šéfke CSU v Fürthe. Za Stoiberovho možného zástupcu favorizuje až 47 percent súčasného krajinského ministra vnútra Günthera Becksteina a len 24 percent preferuje Horsta Seehofera.
Prirodzene turbulencie vo vnútri strany jednoznačne ovplyvnili aj volebné preferencie CSU v Bavorsku. Keby sa krajinské voľby v Bavorsku uskutočnili už v tomto týždni, získala by CSU "len" 50 percent hlasov voličov, čo je o štyri percentá menej ako na záver minulého roku.
Viacerí politici a predstavitelia straníckej špičky CSU v posledných dňoch však na strane druhej jasne deklarovali svoju lojálnosť voči Stoiberovi. Predseda parlamentnej frakcie v Landtagu Joachim Herrmann v pondelok pred stretnutím so Stoiberom a pred krízovým zasadnutím v Kreuthe opakovane uviedol, že diskutovať o otázke v akej personálnej konštelácii pôjde CSU v spomínanom roku 2008 do volieb je v súčasnosti ešte priskoro. Krajinský minister Beckstein zase ubezpečil Stoibera o svojej lojálnosti. Pritom okrem Seehofera práve Beckstein a aj Herrmann sú osoby, ktoré v prípade Stoiberovho odchodu môžu byť jeho nástupcami.
Niektorí predstavitelia straníckej špičky bavorskej CSU už v piatok dementovali správy o tom, že by pripravovali vnútrostranícky puč proti svojmu predsedovi a krajinskému premiérovi. "Je to hlúposť," okomentoval predseda krajinského parlamentu Landtagu Alois Glück. Reagoval tak na chýry, že on a podpredsedníčka kresťanských socialistov Barbara Stammová sa usilujú o Stoiberovo odvolanie.
"Nie je to ani môj zámer a ani zámer pani Stammovej," dodal ďalej šéf mníchovského parlamentu. Napriek podobným uisteniam a vyhláseniam je však viac ako jasné, že rady kritikov Stoiberovej politiky v radoch CSU stále rastú. Pauliová ho v posledných týždňoch verejne vyzvala, aby nekandidoval v nadchádzajúcich voľbách v roku 2008, následne sa pridávali ďalší členovia frakcie, či vedúci funkcionári niektorých bavorských miest.
Počas dnešného dňa môže Stoiber rezignovať na svoje posty. To sa však s najväčšou pravdepodobnosťou stane až vtedy, keď bude jasné kto sa stane jeho korunným princom, respektíve ktorá strana v rámci CSU presadí svojho kandidáta.
V Bavorsku vládne CSU a má dlhé roky neotrasiteľnú absolútnu väčšinu v parlamente. Kresťanskí socialisti kandidujú len v tejto južnej spolkovej krajine a vo zvyšných 15 nemajú svoje zastúpenie. V spolkovej vláde sú dlhodobou sesterskou stranou CDU, majú spoločnú frakciu a podieľajú sa na červeno-čiernej vládnej koalícii.