Londýn 15. januára (TASR) - Francúzska vláda navrhla Británii v roku 1956 vytvorenie únie, po odmietnutí prišla tiež s myšlienkou vstupu do Britského spoločenstva národov (Commonwealth). Informovala o tom dnes britská BBC.
Návrh na "úniu" predložil vtedajší francúzsky premiér Guy Mollet britskému partnerovi Anthonymu Edenovi, s ktorým sa stretol na rokovaniach v Londýne 10. septembra 1956. Eden to odmietol, ukazujú dokumenty z britského Národného archívu. Podľa BBC ich odtajnili ešte pred dvoma desaťročiami, dosiaľ však v archíve ležali nepovšimnuté.
Pre Francúzsko to boli ťažké časy. Egypt zoštátnil Suezský prieplav a financoval separatistov vo francúzskom Alžírsku. Mollet chcel udrieť späť a veľmi sa snažil získať pomoc Británie. Bol okrem toho anglofilom, ktorý obdivoval Britániu za podporu v oboch svetových vojnách i jej rozkvitajúci sociálny štát, uviedla BBC.
Francúzskeho premiéra podľa správy viedol k radikálnemu návrhu tiež ďalší dôvod - rastúce napätie na izraelsko-jordánskej hranici. Francúzsko bolo vtedy spojencom Izraela a Británia Jordánska. Ak by sa situácia vymkla kontrole, francúzski a britskí vojaci mohli bojovať proti sebe.
Keď Eden odmietol jeho návrh na úniu, Mollet prišiel s iným návrhom. Tentoraz počas návštevy britského premiéra v Paríži požiadal, aby Francúzsku umožnili vstúpiť do Commonwealthu.
Dokument z 28. septembra 1956 zaznamenáva rozhovor Edena s tajomníkom jeho vlády sirom Normanom Brookom. Eden v ňom odporúčal zváženie tejto myšlienky, pričom Mollet mu povedal, že Francúzsko by podľa neho mohlo bez ťažkostí prijať za hlavu štátu britskú kráľovnú.
Profesor histórie z parížskej Sorbonskej univerzity Henri Soutou podľa BBC takmer spadol zo stoličky, keď tieto dokumenty videl po prvý raz. "Táto myšlienka je tak absurdná. Myšlienka vstupu do Commonwealthu a prijatia vedenia Jej Veličenstva by nebola prijatá dobre. Ak by to Mollet navrhol neskôr, mohol sa ocitnúť pred súdom," uviedol.
Zdá sa, že Mollet o svojich neobvyklých návrhoch povedal len niekoľkým vtedajším ministrom a v tichosti na ne zabudol. Vo francúzskych archívoch o nich podľa všetkého nie je nijaký záznam, uviedla BBC.
O rok neskôr bolo Francúzsko - na rozdiel od Británie - jedným zo zakladajúcich členov Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu dnešnej Európskej únie.