SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Irak: Obesili Saddámovho nevlastného brata

BAGDAD 15. januára (SITA/AP) - Barzána Ibráhíma, nevlastného brata Saddáma Husajna, a Awáda Ahmeda al-Bandara, bývalého šéfa irackého revolučného súdu, v pondelok pred úsvitom obesili. Žalobca Munkít ...

BAGDAD 15. januára (SITA/AP) - Barzána Ibráhíma, nevlastného brata Saddáma Husajna, a Awáda Ahmeda al-Bandara, bývalého šéfa irackého revolučného súdu, v pondelok pred úsvitom obesili. Žalobca Munkít al-Farún oznámil, že oboch popravili dva týždne a dva dni potom, čo trest smrti podstúpil bývalý diktátor Saddám Husajn.

Barzána Ibráhíma, ktorý bol za Saddámovej vlády šéfom tajnej služby, a Awáda Ahmeda al-Bandara, šéfa vtedajšieho revolučného súdu, súd v procese so Saddámom usvedčil zo spolupáchateľstva na zabití 148 šiitských moslimov v dedine Dudžaíl v roku 1982. Zabíjanie v dedine Dudžaíl bolo odvetou za pokus o atentát na Saddáma.

Skryť Vypnúť reklamu

"(Predstavitelia vlády) nás zavolali pred úsvitom a povedali, aby sme niekoho poslali. Poslal som sudcu, aby dosvedčil popravu a bola vykonaná," povedal al-Farún. Oboch mužov mali pôvodne obesiť spoločne so Saddámom 30. decembra, ale iracké úrady sa rozhodli Saddáma popraviť samostatne, pričom iracký národný bezpečnostný poradca Muwaffak al-Rubájí to označil sa "osobitný deň".

Iracký prezident Džalál Talabání minulý týždeň vládu vyzval, aby popravy odložila. "Podľa môjho názoru by sme mali počkať," povedal prezident na tlačovej konferencii s americkým veľvyslancom v Iraku Zalmayom Khalilzadom. "Mali by sme preskúmať okolnosti," povedal bez bližšieho vysvetlenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas Saddámovej popravy sa porušili pravidlá, čo vo svete vyvolalo kritiku irackej vlády. Videozáznam popravy, ktorý bol nasnímaný mobilným telefónom, ukázal, že Saddámovi sa tesne pred vykonaním trestu posmievali. Po poprave Saddáma organizácia Human Rights Watch zverejnila správu, podľa ktorej rýchly súd a následné obesenie Saddáma sú dôkazom, že nová iracká vláda je ľahostajná voči ľudským právam.

Iracká vláda potvrdila popravu dvoch Saddámových spolupracovníkov

Iracká vláda potvrdila, že dnes ráno sa uskutočnila poprava nevlastného brata Saddáma Husajna a bývalého šéfa irackej rozviedky Barzána Ibrahíma at-Tikrítího a hlavného sudcu irackého revolučného súdu Awáda Hámida al-Bandara. Oboch mužov obesili o 03.00 h (01.00 h SEČ). Barzánovi sa pri poprave oddelila hlava od tela.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako informoval hovorca vlády Alí al-Dabbagh na tlačovej konferencii v Bagdade, na poprave bol prítomný prokurátor, sudca a lekár. Pri poprave nevlastného brata bývalého irackého prezidenta sa jeho hlava odtrhla od tela, čo je podľa vládneho hovorcu pri poprave zriedkavý jav. Iný nemenovaný vládny predstaviteľ, ktorý prekladal jeho slová z arabčiny, uviedol: "Bol to akt boží."

Podľa hovorcu nedošlo pri poprave k zlému zaobchádzaniu s odsúdenými, ich práva neboli porušené, nikto po nich pri vykonávaní rozsudku nepokrikoval.

Poprava sa uskutočnila dva týždne a dva dni po poprave Saddáma Husajna, ktorého obesili za chaotických okolností pred úsvitom 30. decembra minulého roku - v prvý deň najvýznamnejšieho moslimského sviatku Íd al-Adhá. Kontroverzná poprava bývalého vodcu Iraku vyvolala celosvetovú kritiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Popravy sa uskutočnili aj napriek medzinárodným výzvam na ich zastavenie. Proti poprave bol aj generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun, EÚ, skupiny za ľudské práva a dokonca aj iracký prezident Džalál Talabání, ktorý ešte minulý týždeň apeloval na vládu, aby popravy odložila.

Sunnitov rozhorčila ohavná poprava Saddámovho nevlastného brata, Šiiti ju uvítali

Hnevom a rozhorčením reagovali dnes obhajcovia a sunnitskí politici v Iraku na osud nevlastného brata Saddáma Husajna a bývalého šéfa irackej rozviedky Barzána Ibrahíma at-Tikrítího, ktorého spolu s hlavným sudcom irackého Revolučného súdu Awádom Hámidom al-Bandarom dnes nadránom obesili. Hnev vyvolala nielen samotná poprava, ale aj skutočnosť, že Barzánovi pri nej odletela hlava. Irackí šiiti popravu uvítali.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca irackej vlády Alí al-Dabbagh síce zdôraznil, že práva odsúdených neboli porušené, nikto s nimi zle nezaobchádzal a ani na nich na šibenici nepokrikoval (ako sa to stalo v prípade Saddámovej popravy).

Ich obesenie napriek tomu vyvolalo rozhorčenie sunnitských moslimov nielen v Iraku a slová odsúdenia na adresu irackej šiitskej vlády. Obyvatelia Tikrítu, Barzánovho rodiska, vyvesili na hlavnej mešite, pomenovanej po Saddámovi, čierny transparent s nápisom: "Tikrít oplakáva oboch mučeníkov... zabitých rukami sektárov".

Jeden študent z Mosulu zasa obvinil irackú vládu, že telá oboch odsúdených po poprave zohavila: "Neexistuje, aby pri obesení odletela hlava. Som si istý, že telá po obesení zohavili," povedal 30-ročný Ahmad Mustafa na adresu vlády, ktorá podľa neho "vyciciava z ľudí krv".

Skryť Vypnúť reklamu

Zaobchádzanie s mŕtvymi telami je v moslimskej kultúre mimoriadne citlivá otázka. Podobné protesty vyvolala aj poprava Saddáma Husajna, keď amatérsky videozáznam odhalil na jeho krku po poprave veľkú zakrvavenú ranu.

Kati sú povinní zmerať dĺžku povrazu určeného na popravu tak, aby dokázal zlomiť odsúdenému väzy, no súčasne, aby šklbnutie nebolo tak silné, že by oddelilo hlavu od tela.

Popredný sunnitský poslanec irackého parlamentu Salím al-Džibúrí v reakcii na šokujúci výsledok Barzánovej popravy uznal, že Saddámov nevlastný brat mal rakovinu, ktorá mohla jeho telo oslabiť. "Máme však pochybnosti a chceme sa spýtať odborníkov a lekárov, či je možné, že hlava sa pri poprave môže odtrhnúť," povedal Džibúrí.

Skryť Vypnúť reklamu

Barzánov zať Azam Sálih Abdalláh sa vyrútil na irackú vládu a prostredníctvom televízie al-Džazíra vyhlásil, že odtrhnutie Barzánovej hlavy pri poprave je znakom "nenávisti týchto safavidov" - čo je historický výraz označujúci dávnu dynastiu nearabského Iránu. "Prišli do Iraku len preto, aby sa pomstili. Nech boh prekľaje túto demokraciu!"

Poprava oboch mužov sa uskutočnila ráno o 3. hodine miestneho času (1 h SEČ) na tom istom mieste, kde 30. decembra 2006 popravili Saddáma Husajna. Išlo o bývalú základňu tajnej polície.

Šiiti popravu oboch Saddámových mužov uvítali a vyhlásili, že osud, ktorý stihol Barzána, je to najmenej, čo sa mu mohlo stať. Podobne ako po poprave irackého exprezidenta, šiiti opäť oslavovali, a to najmä v chudobnej šiitskej bašte Bagdadu, Sadr City.

Skryť Vypnúť reklamu

Iracké úrady odovzdajú telá oboch popravených rodinám. Podľa moslimského zákona treba zosnulého pochovať v priebehu jedného dňa. Barzána pochovajú v dedine Awdžá, kde sa narodil a kde je pochovaný aj Saddám. Barzán bude ležať pri Saddámových synoch Udajovi a Kusajovi, ktorých zabili americké vojská v roku 2003.

Barzán Ibrahím at-Tikrítí bol v rokoch 1979-1983 šéfom obávanej irackej rozviedky Muchabarát. Svedkovia na súdnom procese vypovedali, že jeho agenti posielali ľudí do mlynčekov na mäso, Barzán osobne dozeral na mučenie a dokonca pri tom jedol hrozno. V rokoch 1988-1997 pôsobil ako veľvyslanec Iraku pri OSN, kde si ho pamätajú ako elegantne oblečeného muža, prezývaného "Saddámov bankár na Západe".

Skryť Vypnúť reklamu

EÚ: Človek nemá právo vziať život inému človeku

Žiadny človek nemá právo vziať život inému človeku, vyhlásil dnes predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v reakcii na popravu dvoch ďalších odsúdených v procese s bývalým irackým prezidentom Saddámom Husajnom. Barroso podporil výzvy, aby OSN zrušila trest smrti a vyjadril podporu kampani Talianska, ktoré sa usiluje o zrušenie najvyššieho trestu na pôde OSN.

"Domnievame sa, že človek nemá právo vziať život inému človeku. To je zásadná otázka," zdôraznil Barroso na tlačovej konferencii v Ríme po stretnutí s talianskym premiérom Romanom Prodim.

"Verím v naše európske hodnoty a využívam túto príležitosť k tomu, aby som poďakoval Taliansku za všetky jeho ohlásené iniciatívy, aby sme v rámci OSN mohli spoločne pracovať na zrušení trestu smrti," dodal predseda EK.

Skryť Vypnúť reklamu

Saddámovmu nevlastnému bratovi sa pri poprave odtrhla hlava, čo prilieva ďalší olej do ohňa znechutenia, ktoré vyjadrili mnohí ľudia po zhliadnutí kontroverznej popravy Saddáma Husajna.

Deň po tom, ako sa na svetlo dostal tajne vyhotovený videozáznam priebehu Saddámovej popravy, Prodi vyhlásil, že Taliansko sa bude v OSN zasadzovať za zavedenie moratória na popravy a konečné zrušenie trestu smrti v celosvetovom meradle. Jeho úmysel podporili skupiny za ľudské práva.

Nový generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa spočiatku dištancoval od výziev zakázať najvyšší trest a vyhlásil, že táto otázka závisí od rozhodnutia každej krajiny. Neskôr však svoj postoj zmiernil a vyzval Irak, aby popravy Saddámových mužov odložil.

V EÚ je trest smrti zakázaný, no v 68 krajinách sveta dodnes existuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Iracká vláda sprístupnila novinárom zábery z popravy Saddámových spojencov

Irackí vládni predstavitelia sprístupnili novinárom záznam dnešnej popravy nevlastného brata Saddáma Husajna Barzána Ibrahíma at-Tikrítího a bývalého hlavného sudcu irackého Revolučného súdu Awáda al-Bandara. Na snímke vidno, ako sa muži trasú od strachu, a ako Barzánovi slučka odtrhla hlavu.

Dvojica odsúdencov stojí vedľa seba na rovnakom mieste, kde pred dvoma týždňami vykonali trest smrti aj nad samotným Saddámom. Na rozdiel od exprezidenta však majú na sebe oranžové kombinézy a na hlavách čierne kapucne. Okolo nich sa nachádzajú piati muži.

Barzánovi slučka pri poprave odtrhla hlavu, ktorá potom skončila v kaluži krvi pod šibenicou, kým Bandar zostal visieť a kolísal sa na povraze za ním.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne ako Saddám, aj Bandar pred smrťou vyjadril svoju vieru vetou "niet boha nad Alaha". Obaja muži vyzerajú na záberoch vystrašení.

Predstavitelia irackej vlády avizovali, že zábery nemienia sprístupniť verejnosti.

Hovorca vlády Alí al-Dabbágh uviedol, že šibenicu postavili v súlade s medzinárodnými štandardmi a tak, aby sa vyšlo v ústrety organizáciám na ochranu ľudských práv.

Podľa hovorcu vláda konala v záležitosti popravy bývalých Saddámových spojencov "neutrálnym spôsobom

Biely dom: Poprava Saddámových spoločníkov bola výkonom spravodlivosti

Iracká vláda vykonala "spravodlivosť“ nad tými, ktorí sa dopustili zločinov na irackom ľude, uviedol v pondelok Biely dom v reakcii na dnešnú popravu dvoch spoločníkov Saddáma Husajna. Irak má suverénnu vládu, ktorej súdna moc spravodlivo potrestala vinníkov, ktorý spáchali brutálne zločiny proti ľudskosti, uviedol pre agentúru AFP Scott Stanzel, hovorca Bieleho domu. Stanzel nevedel povedať, či prezident George W. Bush vedel o poprave vopred, ako to bolo v prípade Saddámovej popravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Iracký premiér al-Málikí po Saddámovej poprave vyhlásil, že jeho vláda je odhodlaná dať popraviť aj ďalších dvoch spoluodsúdených a tento krok označil za vnútornú záležitosť Iraku. Al-Málikí zároveň pohrozil, že s tými krajinami, ktoré budú kritizovať jeho vládu za vykonanie oboch popráv, preruší vzťahy.

Aktualizované 17:35


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 6. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 866
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 345
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 831
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 639
 5. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 568
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 492
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 446
 8. Aká je chémia vôní 9 069
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 887
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 825
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Rozhovory medzi Úniou a Britániou budú pokračovať, rozdiely zostávajú

Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu.

Ursula von der Leyenová.