TIRANA 13. januára (SITA/AP) - Hlavné albánske politické strany podpísali dohodu o volebných reformách, ktorá umožní konanie februárových komunálnych volieb. Dohoda znamená ukončenie sporu medzi dvanástimi stranami, tvoriacimi vládnu koalíciu premiéra Saliho Berishu, a opozíciou na čele so socialistami starostu Tirany Ediho Ramu. Obe strany sa o reformách dohadovali vyše roka. Dohoda, ktorú politické strany podpísali v piatok o polnoci, vyriešila hlavnú spornú otázku použitia rodných listov ako dokladu o totožnosti voličov.
Podľa dohody, ktorá je výsledkom trojdňových rokovaní sprostredkovaných prezidentom Alfredom Moisiom, západnými diplomatmi a zástupcami viacerých medzinárodných inštitúcií, všetci voliči budú musieť pri použití rodného listu predložiť vo volebnej miestnosti aj dve ďalšie formy identifikácie. Zmluva takisto formalizuje predchádzajúcu dohodu o odklade volieb, pôvodne plánovaných na 20. januára. Cieľom je kontrola a aktualizácia volebných zoznamov.
Po schválení dohody 140-členný parlament jednomyseľne odhlasoval mesačný odklad volieb, ako aj ďalšie ústavné dodatky. Počet členov Ústrednej volebnej komisie sa zvýši zo sedem na deväť a funkčné obdobie zástupcov miestnych správ sa predĺži z troch na štyri roky. Prezident musí teraz formálne vyhlásiť nový dátum volieb, ktorým je 18. február.
Rada Európy ocenila dohodu ako "dobrú správu pre albánsky ľud" a uviedla, že bude monitorovať volebný proces. Prvá skupina 22 medzinárodných pozorovateľov z celkových 430 je v krajine od minulého mesiaca. Medzinárodné spoločenstvo varovalo albánskych politikov, že kríza by mohla ohroziť plány krajiny na integráciu do Európskej únie a NATO. Od pádu komunizmu v roku 1990 voľby v Albánsku nespĺňali medzinárodné štandardy.