Dháka 13. januára (TASR) - Iba deň po uvedení členov dočasnej vlády do úradu zadržali pri raziách v Bangladéši viac ako 2500 ľudí, z nich takmer dve stovky v Dháke. Ide o osoby dôvodne podozrivé z rôznych, predbežne však nešpecifikovaných deliktov.
Pri celoštátnej akcii bezpečnostných zložiek sa našli takmer tri tucty strelných zbraní s muníciou, ako aj päť po domácky vyrobených nástražno-výbušných zariadení.
Dočasná vláda ázijskej krajiny zrušila v piatok zákaz nočného vychádzania v Dháke a vo viac ako 60 ďalších mestách. Informovali o tom iba niekoľko hodín po tom, čo prezident Jadžuddín Ahmad, ktorý medzičasom odstúpil, vyhlásil v krajine výnimočný stav.
Štvrtkovým vyhlásením výnimočného stavu, ktorý zostáva naďalej v platnosti, chcel prezident prerušiť pretrvávajúce búrlivé protesty politických aktivistov požadujúcich volebné reformy.
Po rezignácii prezidenta a šéfa dočasnej vlády v jednej osobe, ktorý mal dohliadať na organizáciu parlamentných volieb, bol dôležitý plebiscit - plánovaný pôvodne na 22. januára - odložený na neskorší termín. Jadžuddína Ahmada vystriedal na čele dočasnej vlády bývalý šéf centrálnej banky Fachruddín Ahmad.
Ešte v stredu so do eliminácie nepokojov v krajine zapojila armáda. Proti demonštrantom však zasahovala aj polícia a polovojenské zložky pohraničníkov.
OSN pozastavila technickú pomoc na realizáciu volieb a zatvorila koordinačnú kanceláriu pre pozorovateľov.