Washington 13. januára (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes vyzval kongresmanov, ktorí nesúhlasia s novou stratégiou jeho irackej politiky, aby predložili vlastnú stratégiu na zastavenie násilia v Bagdade.
"Kritizovať, no pritom nič nepredkladať, je nezodpovedné," vyhlásil Bush vo svojom pravidelnom rozhlasovom príhovore. Zdôraznil, že zo svojho plánu neustúpi, pokiaľ jeho kritici nepredložia lepšiu alternatívu, a bude naďalej vyvíjať tlak na irackú vládu, aby sa vo svojej krajine ujala zodpovednosti za bezpečnosť a dosiahla politické zmierenie.
"Máme novú stratégiu s novým poslaním: pomôcť zabezpečiť obyvateľstvo, najmä v Bagdade. Náš plán kladie vedúcu úlohu na Iračanov," uviedol Bush.
Reagoval tak na ostrú kritiku voči svojmu novému plánu, v rámci ktorého má v úmysle vyslať do Iraku ďalších 21.500 amerických vojakov. S plánom nesúhlasia nielen demokrati na Kapitole, ale aj niektorí z jeho republikánskych kolegov.
Kongresmani vyjadrili pochybnosti nad tým, či Bushov nový plán prinesie ovocie, keďže v minulosti sa zvyšovanie počtu vojakov neosvedčilo a krviprelievanie v Iraku nezastavilo. Niektorí žiadajú zastavenie financovania irackej vojny, iní požadujú zákon, ktorý by umožňoval prezidentovi posielať do krajiny ďalších vojakov.
"Uznávame, že mnohí členovia Kongresu sú skeptickí. Kongresmani majú právo vyjadriť svoj názor, a vyjadriť ho energicky a dôrazne," uznal Bush. "No tí, ktorí odmietajú dať tomuto plánu aspoň šancu, sú povinní ponúknuť alternatívne riešeniu, ktoré bude mať väčšiu šancu na úspech. Nesúhlasiť so všetkým a pritom nič nenavrhnúť je nezodpovedné," povedal na svoju obranu.
Šéf Bieleho domu požiadal o trpezlivosť kongresmanov, ktorí "grilovali" ministerku zahraničných vecí Condoleezzu Riceovú, ministra obrany Roberta Gatesa a náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl USA generála Petera Pacea, keď pred Kongresom obhajovali Bushov nový plán.
Demokratický kongresman Tim Walz, veterán vojny v Afganistane, je za to, aby sa namiesto vysielania ďalších vojakov hľadalo politické a diplomatické riešenie.
"Dlhujeme to týmto vojakom, ich rodinám, a všetkým Američanom," zdôraznil Walz v dnešnom rozhlasovom príhovore demokratov. "Existuje vôbec jasná stratégia, ktorá podľa veliteľov v teréne môže uspieť? Aké sú kritériá úspechu a ako dlho podľa prezidenta potrvá, kým sa ich podarí dosiahnuť? Je toto politika, ktorá prispeje k bezpečnosti Ameriky?"
Demokrati sa snažia presadiť rezolúciu nesúhlasiacu s nárastom vojakov a veria, že sa im podarí získať dostatok podpory zo strany republikánov, aby Bush zostal v politickej izolácii. O rezolúcii sa chystajú hlasovať už na budúci týždeň.
Bush vo svojom príhovore obraňoval svoju novú stratégiu a zopakoval niektoré kľúčové momenty zo svojho stredajšieho prejavu. Američanov ubezpečil, že posilnením Bagdadu a provincie Anbár 21.500 vojakmi bude teraz na najriskantnejších miestach dosť jednotiek na to, aby udržali oblasti, ktoré boli už vyčistené od militantov. Iracké a americké jednotky taktiež budú odteraz mať zelenú na vstup do všetkých oblastí, ktoré sú semeniskom alebo podporujú sektárske násilnosti.
Pripomenul tiež, že súčasťou jeho stratégie je prisúdenie väčšej zodpovednosti na plecia irackej vlády než tomu bolo doteraz. Bush bude trvať na tom, aby Irak dodržal podmienky a do novembra prevzal kontrolu nad bezpečnosťou vo všetkých svojich 18 provinciách, ďalej prijal zákon o delení ropných výnosov medzi všetkých Iračanov a vyčlenil vlastných 10 miliárd dolárov na obnovu a vytvoril tak nové pracovné príležitosti.
"Iracká vláda vie, že tieto podmienky musí splniť, inak stratí podporu Iračanov i Američanov," zdôraznil Bush.