Paríž 13. januára (TASR) - Japonský premiér Šinzo Abe dnes varoval predstaviteľov Európskej únie pred zrušením zbrojného embarga Číne s tým, že by to ohrozilo bezpečnosť v celej Ázii, a naliehal, aby Európa vyvinula väčší nátlak na Severnú Kóreu pre jej jadrový program.
Kritizoval tiež Rusko za spor s Bieloruskom, ktorý tento týždeň narušil dodávky ropy do Európy, spochybňujúc spoľahlivosť Ruska ako partnera v oblasti energetiky.
"Vlani v júli, počas summitu G8 v Petrohrade, sa hlavy štátov dohodli, že energetika nesmie byť využívaná pre politické ciele. To sa vzťahuje aj na Rusko," povedal Abe. "Chceme, aby Rusko plnilo zodpovednú úlohu exportnej krajiny, a chceme, aby Rusko bralo v úvahu postoj dovážajúcich krajín," citovala japonského premiéra americká tlačová agentúra AP.
Abe to povedal na záver svojho turné po Európe v Paríži. Cieľom jeho prvej zahraničnej cesty mimo Áziu vo funkcii premiéra bolo posilniť medzinárodný imidž Japonska.
Japonský premiér, ktorý sa ujal funkcie iba v septembri, porušil svojou návštevou Európy ešte pred návštevou USA tradíciu. Hľadá podporu pre japonské snahy získať kreslo stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, ktorý má právo veta, a pre snahy zmeniť povojnovú pacifistickú ústavu, aby japonskí vojaci mohli zohrať väčšiu úlohu v medzinárodných mierových misiách.
Zatiaľ čo Abe vyzdvihol hospodársky rast Číny ako príležitosť pre Japonska a zvyšok sveta, kritizoval "nedostatok transparentnosti okolo jej vojenskej výzbroje a výstroje".
"Zrušenie zbrojného embarga... by mohlo byť hrozbou pre bezpečnosť v Ázii," povedal Abe na tlačovej konferencii v Paríži. "Japonsko je proti tomu," vyhlásil.
Členské krajiny EÚ sú rozdelené v otázke zrušenia embarga, ktoré bolo uvalené na Čínu po krvavom zásahu proti študentskej prodemokratickej manifestácii v Pekingu v roku 1989. Francúzsko je už dlhšie za zrušenie embarga, keďže Čína investuje čoraz viac do vojenských výdavkov. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso však tento týždeň ubezpečil Abeho, že únia nemá v súčasnosti v úmysle embargo zrušiť.
Japonský premiér dnes tiež zopakoval záujem Tokia na koordinácii s Európou v záujme vyriešenia konfliktov v Afganistane, Iraku a na Blízkom východe. Podrobnosti však neuviedol.
V piatok v centrále NATO v Bruseli Abe prisľúbil zvýšenie japonskej podpory vojenskej misii aliancie v Afganistane v oblasti humanitárnej aj rozvojovej pomoci, avšak japonských vojakov neponúkol.
V piatok sa Abe stretol s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom a dnes s dvoma čelnými prezidentskými kandidátmi pre aprílové voľby, socialistkou Segoléne Royalovou and konzervatívcom Nicolasom Sarkozym.
Royalová privítala Abeho snahy posilniť vzťahy s Európou. "Mať solídneho európskeho partnera je rozhodujúce ... v multipolárnom svete," vyhlásila. Aj Chirac v minulosti zdôrazňoval potrebnosť multipolárneho sveta v opozícii k svetu dominovanému USA.