Šéf japonskej diplomacie sa s Ficom zhováral o bilaterálnych vzťahoch, medzinárodných problémoch, ale najmä o vzájomnej ekonomickej spolupráci. Ako po rokovaní informoval hovorca japonského ministerstva zahraničia Mitsuo Sakaba, Fico Asa požiadal o ďalšie japonské investície na Slovensku. Pozícia Japonska je však podľa Sakabu taká, že na to, aby na Slovensko mohli vo zvýšenej miere prichádzať japonské investície, by sa malo v našej krajine zlepšiť podnikateľské prostredie.
Návšteva Slovenska, v rámci ktorej sa Aso v sobotu stretne aj so slovenským ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom, je súčasťou turné po krajinách strednej a východnej Európy. Aso predtým navštívil aj Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko.
Japonsko po nástupe novej vlády v minulom roku naštartovalo novú diplomatickú iniciatívu, ktorej súčasťou je pozdvihnutie vzťahov s európskymi krajinami na vyššiu úroveň. Pre návštevu Slovenska sa Aso rozhodol najmä pre skúsenosť "veľmi dobrej spolupráce" v Bezpečnostnej rade OSN. "Slovensko je jednou z najpriateľskejších krajín," povedal hovorca.
Japonská zahraničná politika je od konca 2. svetovej vojny postavená na troch pilieroch - bezpečnostnom spojenectve s USA, podieľaní sa na činnosti OSN a rozvíjaní partnerstiev s ázijskými krajinami. Nová vláda premiéra Šinza Abeho k týmto trom prioritám podľa Sakabu pridala štvrtú: snahu o nadviazanie bližších vzťahov so všetkými členskými štátmi NATO a EÚ.
Japonsko podľa hovorcu "nechce vnucovať vlastné hodnoty" druhým krajinám. Spojené štáty podľa názoru niektorých analytikov "niekedy inklinujú k vnucovaniu svojich hodnôt, my však chceme zdieľať naše hodnoty, nie ich vyvážať," odpovedal Sakaba na otázku agentúry SITA. Nechcel komentovať, či je tento prístup japonskej vlády v protiklade s americkou zahraničnou politikou.