SME

Víchrice v Európe ničili a zabíjali

BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Silné búrky, ktoré v noci na piatok zasiahli Európu, si vyžiadali niekoľko ľudských životov a spôsobili rozsiahle materiálne škody. Vo viacerých krajinách zostali tisíce ...

BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Silné búrky, ktoré v noci na piatok zasiahli Európu, si vyžiadali niekoľko ľudských životov a spôsobili rozsiahle materiálne škody. Vo viacerých krajinách zostali tisíce domácností bez elektriny a vietor zablokoval dopravu na diaľniciach. V Severnom a Baltskom mori došlo k čiastočnému ochromeniu lodnej dopravy. Na Slovensku Horská záchranná služba vystríhala pred pohybom vo vysokohorských oblastiach

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Nemecku dosahovala rýchlosť vetra na niektorých miestach až 130 kilometrov za hodinu. Voda zaplavila časti Hamburgu a vo východných spolkových krajinách, ako i v južnej časti Bavorska vydali meteorológovia varovania pred hroziacimi orkánmi. V Rakúsku víchrica vyčíňala najmä v spolkovej krajine Horné Rakúsko, kde sa na niekoľko hodín ocitlo bez prúdu vyše tisíc domácností. V Tirolsku uzavreli horské cesty pre riziko zosuvu skál a na niekoľko hodín ostala úplne zablokovaná aj diaľnica A1.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Walese je 80 tisíc ľudí bez dodávok elektrickej energie a na východnom pobreží platí poplach vzhľadom na hroziace záplavy. Pád stromu spôsobil smrť vodiča, keď na jeho auto spadol strom. Meteorológovia počas víkendu zoslabnutie vetra neočakávajú. Morské prúdy a vietor ďalej unášajú nákladnú loď, ktorá sa v Severnom mori východne od škótskeho pobrežia stala pre poruchu motorov v noci na piatok neovládateľnou. Loď sa takmer zrazila s plošinou na ťažbu plynu. V oblasti operujú dve záchranárske plavidlá, ktoré sa snažia spojiť s poškodenou loďou a dotiahnuť ju do prístavu.

Tisíce domácností ostali bez prúdu aj na severe Francúzska a jeden vodič zahynul na diaľnici v Belgicku pri dopravnej nehode, ktorú spôsobila búrka.

Írska pobrežná stráž stráca nádej na záchranu siedmich rybárov, ktorých lode sa ešte v stredu večer stratili vo víchricou rozbúrenom mori. "Podmienky sú pre silný vietor veľmi ťažké. More je veľmi rozbúrené," povedala hovorkyňa pobrežnej stráže Veronica Scanlanová. Po rybároch pátrajú pozdĺž pobrežia írskych okresov Wexford a Waterford helikoptéry, námorné lode, ďalší rybári a pobrežná stráž

SkryťVypnúť reklamu

Na inej rybárskej lodi Pere Charles bolo päť rybárov - štyria Íri a jeden Ukrajinec. Loď dlhá 20 metrov vyplávala z prístavu Dunmore East na lov sleďov k mysu Hook Head. Loď sa potopila v stredu večer. Záchranári našli dva prázdne záchranné člny a záchranné koleso. O pár hodín neskôr zmizla ďalšia loď Honeydew II, ktorá sa potopila asi 35 km západne od mysu Mine Head. Dvaja rybári, Ír a Poliak, sú nezvestní, dvoch Litovčanov sa podarilo vo štvrtok helikoptérou zachrániť.

Českú republiku bude sužovať silný vietor až do soboty popoludní. Meteorológovia podľa internetového portálu iDnes.cz varovali, že víchrica dosiahne v nárazoch rýchlosť 90 km/hod, na horách až 110 km/hod. Vietor môže naďalej lámať stromy a spôsobovať výpadky elektrického prúdu. Vietor, ktorý zasiahol ČR vo štvrtok, dosiahol na niektorých miestach silu uragánu. Doteraz neboli hlásené žiadne zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Silná víchrica spôsobila v noci zo štvrtka na piatok problémy na celom území ČR. Na Snežke namerali vietor s rýchlosťou až 150 km/hod. "Okolo polnoci sme na Snežke namerali vietor s rýchlosťou 151 km/hod. Ide o najvyššiu nameranú hodnotu v krajine," uviedol pre iDNES.cz Jiří Jakubský z ČHMÚ. Energetici zaznamenali asi 400 výpadkov elektrického prúdu, najviac v okolí Českého Tešína, kde zostalo bez elektriny 25 tisíc domácností. V hlavnom meste Praha víchrica, ktorá na Karlovom moste dosahovala rýchlosť 123 km/hod, nespôsobila vážnejšie problémy. V okolí Plzne zničili padajúce stromy niekoľko áut.

Podľa Beaufortovej stupnice sa za silnú víchricu považuje vietor, ktorého priemerná rýchlosť dosahuje od 89 do 102 km/hod. Vietor s rýchlosťou nad 117 km/hod je už uragán.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu