Rím 11. januára (TASR) - Mysteriózny pád talianskeho dopravného lietadla v blízkosti ostrova Ustica neďaleko Sicílie z 27. júna 1980, pri ktorom zahynulo 81 osôb, zostáva aj naďalej záhadou. Kasačný súd v Ríme, tretia a posledná inštancia v talianskom trestnom systéme, oslobodil spod žaloby dvoch generálov talianskych vzdušných ozbrojených síl, ktorých vyšetrovali v súvislosti s pádom lietadla. Oboch generálov oslobodil v odvolacom konaní v roku 2005 už druhostupňový súd.
Lamberta Bartolucciho a Franca Ferriho obžaloval prokurátor z krivej výpovede a z velezrady, keďže "úmyselne bránili" vyšetreniu leteckej katastrofy spred viac ako 20 rokov. Kasačný súd v Ríme však rozhodol, že generáli sú nevinní a taliansky štát nemusí pozostalým po obetiach nešťastia zaplatiť odškodné.
Proti oslobodzujúcemu rozsudku už protestovali príbuzní obetí. "Ani 27 rokov po nešťastí nevieme, prečo zomreli naši príbuzní," povedala Daria Bonfiettiová, predsedníčka združenia príbuzných obetí z Ustice.
Obžalobe z velezrady a z krivej výpovede čelilo dovedna päť generálov talianskej armády, troch oslobodili už v predchádzajúcich pojednávaniach.
Vyšetrujúci sudca Rosario Priore, ktorý sa prípadom Ustica zaoberá od roku 1990, sa domnieva, že lietadlo DC-9, ktoré letelo z Milána do Palerma, bolo zostrelené. V priebehu rokov sa nezistilo nič, čo by dokazovalo, že na palube lietadla explodovala bomba. Prokurátor nevylúčil, že civilné dopravné lietadlo bolo čistou náhodou zostrelené americkým bojovým lietadlom, operujúcim v rámci NATO. Raketa, ktorá mohla lietadlo leteckej spoločnosti Itavia zasiahnuť, bola pôvodne namierená na líbyjskú bojovú stíhačku. Generáli mali zabrániť tomu, aby sa vyšetrovanie uberalo práve týmto smerom. Mohlo sa totiž stať, že USA by sa ocitli v "rozpačitom" postavení.