V reality šou britskej televízie BBC s názvom Baby Borrowers (Nájomcovia detí), ktorej prvý diel bol odvysielaný v pondelok 8. 1., sa –násťročná mládež učí byť matkami a otcami. Ako učebné pomôcky im slúžia ozajstné bábätká, čo kritizujú organizácie na ochranu práv detí, píše poľský denník Gazeta Wyborcza.
Päť párov mladých ľudí vo veku 16 až 19 rokov, ktorí sa na reality šou zúčastnia, býva vo vlastných domoch. Tie samozrejme ostrým zrakom sledujú kamery. Tínedžeri počas jedného mesiaca absolvujú rýchlokurz rodičovstva. Dievčatá majú najskôr umelé tehotenské bruchá a so svojimi partnermi chodia na kurzy pre nastávajúcich rodičov. Potom dostávajú dojčatá, ktoré sú po niekoľkých dňoch vymieňané vždy za staršie deti až po dospievajúce.
Už pred odvysielaním prvého dielu sa ukázalo, že v tejto reality šou nechýbali dramatické momenty. Na kurzoch pre budúcich rodičov jeden z mladíkov pustil do umývadla bábiku. „Sakra, zabil som dieťa,“ okomentoval svoju neohrabanosť.
Keď sa na scéne objavili ozajstné deti, bolo ešte horšie. Jedna z dievčat nával rodičovských povinností nevydržala a rozhodla sa, že sa „svojho“ dieťaťa zriekne. „Nechcem sa oň starať. Vezmite si ho,“ povedala s odzbrojujúcou úprimnosťou. Inému „rodičovi“ autori programu z dosiaľ nezverejnených dôvodov dieťa radšej odobrali sami.
Niektorí –násťroční rodičia dostávali i viac detí naraz vrátane ich zvieracích kamarátov, ako sú králiky alebo psy. „Rodičia na skúšku“ sa musia vyrovnať i s takou situáciou, keď jeden z nich musí odísť do práce a ten druhý sa o deti musí starať celý deň sám.
Autori programu tvrdia, že chcú nielen mladým ukázať, ako v skutočnosti výchova detí vyzerá. Vo Veľkej Británii je najväčší relatívny počet tehotenstiev u –násťročných dievčat v Európe.
Mnoho osôb na tejto reality šou nič poučné nevidí. Protestujú proti nej organizácie na ochranu detí i politici z Norfolku, kde sa program nakrúcal.
„Verejnoprávna televízia zašla príliš ďaleko. Je to vykorisťovanie detí v mene zábavy,“ napísal do BBC jeden z členov miestnej samosprávy, ktorý požaduje, aby sa program nevysielal.
Producenti oznámili, že urobili všetko, aby deti netrpeli. Hľadali preto výhradne bábätká staršie ako šesť mesiacov, ktoré už boli zvyknuté na to, že sú bez svojich biologických rodičov. Sú to drobci, o ktorých sa napríklad stará opatrovateľka, alebo ktoré ich mamičky a oteckovia dávajú do jaslí. V pohotovosti boli vždy profesionálne opatrovateľky detí a psychológovia.
Autori programu dôkladne zisťovali, kto sú „televízni rodičia“, a prečo sa do reality šou prihlásili. Skutoční rodičia mohli celý čas pozorovať, čo sa s ich ratolesťami deje a zasiahnuť v prípade, keby zistili, že s deťmi sa nezaobchádza podľa ich predstáv. A toto právo vraj neraz využili.
Snáď najviac zarážajúce na tejto reality šou je to, že sa skutočne našli takí rodičia, ktorí do nej boli ochotní svojich potomkov požičať. Producenti sa dušujú, že za to nedostali žiadnu finančnú odmenu. Spolu ich bolo 25.
„Sú to všetko osoby, ktoré veria vo vzdelávaciu hodnotu tohto zámeru,“ hovorí jeden z producentov BBC. Medzi tajnými mamičkami a oteckami sú podľa neho zdravotné sestry, učitelia, psychiatri a dokonca jedna pani, ktorá sama priviedla na svet bábätko ako –násťročná.
Britským médiám sa dosiaľ podarilo hovoriť len s jedným z rodičov. Louisa Burtonová je matkou 11-ročného Henryho, deväťročnej Lily a sedemročného Alfreda. Tieto tri deti sa na reality šou zúčastnili spoločne s fenkou Maggie.
Ich mamička tvrdí, že nikto z nich rozhodnutie vydať sa napospas „televíznym rodičom“ neľutuje. Burtonová si vraj bola celkom istá, že sa jej deťom nič nestane. Dokonca sa na noc vracala domov, namiesto toho, aby spala v dome, ktorý bol rodičom detí požičaným do reality šou k dispozícii, povedala novinám Eastern Daily Express. „Verila som, že autori programu majú všetko pod kontrolou,“ dodala.
Tínedžerom do ich „spôsobu“ zasiahla len raz. Prvý večer jej deti len sedeli na gauči. Producenti programu ju preto poprosili, aby „televíznym rodičom“ vysvetlila, že musia s deťmi niečo robiť a nedovoliť im len nečinne sedieť.