Sarajevo 11. januára (TASR) - Tristotridsiatim mudžahídom zväčša afrického a ázijského pôvodu odobrali bosnianske orgány občianstvo balkánskej krajiny, ktoré im udelili počas vojnového konfliktu v Bosne a Hercegovine (1992-1995) alebo po ňom. Informovali o tom dnes oficiálne zdroje v Sarajeve.
Úrady v BaH preskúmali doteraz osobné údaje asi tisícky osôb a v prípade 330 z nich sa rozhodli pre odobratie občianstva, keďže došlo pri jeho udeľovaní k pochybeniam, konštatoval šéf osobitnej pre tento účel zriadenej komisie Vjekoslav Vukočič.
Podľa jeho slov je predmetom skúmania ešte ďalších 500 spisov, väčšina ktorých obsahuje takisto informácie o osobách moslimského pôvodu.
Takmer polovica zo skúmaných osôb bojovala počas bosnianskeho konfliktu na strane Bosniakov alebo sa podieľala na práci islamských charitatívnych organizácií.
Vláda v Sarajeve komisiu zriadila s úlohou preskúmať predmetné spisy do februára 2007 a s cieľom raz navždy zbaviť krajinu imidžu "raja pre teroristov". Na práci grémia sa spolupodieľajú aj zástupcovia Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ).
Mnohí z niekdajších bojovníkov-islamistov dostali občianstvo na znak ocenenia ich zásluh alebo po sobáši s občiankou Bosny a Hercegoviny. Zostali tak v krajine napriek tomu, že v zmysle mierovej dohody mali balkánsky štát opustiť. Ich presný počet však nikdy nezverejnili.