Peking 11. januára (TASR) - Vývoj čínskej populácie ohrozuje nerovnováha pohlaví, pretože sa rodí viac chlapcov ako dievčat. Do roku 2020 tam bude žiť o 300 miliónov viac mužov ako žien. V súčasnosti sa na sto dievčat narodí 119 chlapcov, informovala dnes agentúra Reuters.
Spolu s rýchlou urbanizáciou a starnutím populácie to môže do budúcnosti priniesť nestabilitu a rozkývať sociálny systém. Príčinou tohto trendu je nielen tradičné preferovanie mužských potomkov, ale aj pred 25 rokmi zavedená politika jedného dieťaťa.
Sociológovia varujú, že priveľa neženatých mužov môže zvýšiť riziko nesociálneho a násilníckeho správania. Starnutie populácie zas zaťažuje sociálny a zdravotnícky systém, zasahuje vzťahy medzi generáciami a narúša sociálnu harmóniu.
Viac ako polovica starých ľudí v Ázii žije v Číne, do roku 2020 bude mať krajina 234 miliónov ľudí nad 60 rokov. Demografické zmeny poznamenávajú aj vývoj pracovného trhu, na ktorý čoraz väčšmi vplývajú ženy.
Mladé Číňanky chcú využiť príležitosť na kariéru a vydávajú sa neskôr. Kým v roku 1990 mali v priemere pri sobáši 21,9 roka, v roku 2000 to už bolo 22,6 rokov a teraz idú "pod čepiec" vo veku 24 rokov.
Padajú i tradičné tabu a čínska spoločnosť sa viac otvára, o sexe sa nielen viac hovorí, ale je tiež bežnejší pred svadbou, čoraz viac párov žije spolu bez toho, aby uzavreli oficiálny manželský zväzok.