Bagdad 1. januára (TASR) - Skepticky reagovala dnes iracká vláda na prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha, v ktorom predstavil svoju novú stratégiu pre jej krajinu.
Vládny hovorca v Bagdade Alí al-Dabbag pripustil, že plán obsahuje niekoľko pozitívnych prvkov a možno ho ďalej rozvinúť. Súčasne však zdôraznil, že len iracká vláda vie, čo je vhodné robiť vzhľadom na situáciu v Iraku, "a rozhodneme o tom my, nik iný".
Ak by iracká vláda našla v Bushovej stratégii niečo, čo sa jej nebude zdať rozumné, "potom, samozrejme, budeme o tom informovať americkú vládu, aby sa tieto body mohli zmeniť," dodal hovorca.
Bush chce v rámci svojho "nového plánu pre Irak" vyslať do krajiny ďalších 21.500 vojakov, aby posilnili bezpečnosť v Bagdade a v provincii Anbár.
Washington taktiež žiada, aby iracká vláda zabezpečila, že na ministerstvách a úradoch sa bude so všetkými Iračanmi zaobchádzať rovnoprávne, bez ohľadu na ich politickú či náboženskú príslušnosť.
Mnohí Iračania sa sťažujú, že na ministerstvách vládnu náboženské strany a že príslušníci iných náboženských skupín sú pri jednaní s nimi diskriminovaní.
Sunnitské Združenie moslimských učencov označilo Bushovu stratégiu za úplne nesprávnu: jedinou cestou z krízy je podľa nej úplný odsun vojakov USA z Iraku.
Iracký prezident Džalál Talabání (Kurd) a premiér Núrí al-Malíkí (šiita) sa ešte pred zverejnením plánu amerického prezidenta vyjadrili, že je "v záujme Iraku". Niektorí sunnitskí členovia vlády i opozícia považujú za dobrý znak, že Bush dal teraz jasne najavo, že do pozície zodpovednosti chce postaviť aj irackú vládu.
Bushov plán prijali na Blízkom východe skepticky
Nový plán amerického prezidenta Georgea W. Busha vyslať do Iraku vyše 20 tisíc ďalších vojakov vyvolalo na Blízkom východe vlnu skepticizmu. Podľa politických analytikov Spojeným štátom sa s viac vojakmi nepodarí zastaviť násilie v Iraku. Vyšší počet amerických vojakov bude mať podľa nich opačný dopad, a namiesto zastavenia bojov zaznamenajú všetky strany len vyššie straty a delenie irackej spoločnosti bude pokračovať.
Podľa Džalála Násira z egyptskej Násirovej vojenskej akadémie Američania v takejto občianskej vojne medzi regulárnou armádou a militantnými skupinami v štýle gangov prehrajú bez ohľadu na počet svojich vojakov.
Vojenský analytik regionálneho výskumného centra v Dubaji Mustafa al-Aní považuje zvýšenie počtu amerických jednotiek v Iraku za Bushovu poslednú šancu. Upozornil, že Spojené štáty uspejú, ak sa budú sústrediť nielen na al-Kájdu a sunnitských ozbrojencov, ale musia rozdrviť aj Mahdího armádu, milície radikálneho šiitského duchovného Muktadu al-Sadra.
Podľa kuvajtského profesora politológie na Arabskej verejnej univerzite Ajída al-Mannu nepredstavuje Bushova nová stratégia žiaden jasný plán. Viac amerických jednotiek bude znamenať viac vojakov prenasledujúcich militantov bez vymedzeného plánu, myslí si al-Manná.
Egyptský generál Hosám Svajlím upozornil, že Bushova stratégia zlyhá, ak ju nepodporia samotní Iračania a ak povolia nežiaduce zásahy zvonka. Podľa neho obzvlášť Irán má záujem o zlyhanie Bushovej stratégie a o odchod Američanov z Iraku.
Niektorí analytici spochybnili schopnosť Iračanov ukončiť rozmáhajúce sa sektárske násilnosti medzi šiitmi a sunnitmi. Podľa riaditeľa jordánskeho politologického inštitútu Aríba al-Rentávího je vláda premiéra Núrího al-Málikího skôr súčasťou problému než riešenia. Otázkou podľa neho ostáva, aké má americký prezident alternatívy, ak al-Málikí zlyhá.
Iránska štátna televízia vyzdvihla tú časť Bushovho príhovoru, v ktorej Bush preberá zodpovednosť za doterajšie zlyhania v Iraku. Zároveň však odmietla obvinenia amerického prezidenta, že Irán zasahuje do vnútorných záležitostí jeho oslabeného suseda.
R. Gates: Nikto nevie, ako dlho bude trvať posilnenie jednotiek v Iraku
Podľa amerického ministra obrany Roberta Gatesa v súčasnej fáze irackého konfliktu nikto nedokáže jednoznačne povedať, na akú dlhú dobu bude potrebné posilnenie amerických jednotiek, o ktoré žiada prezident George W. Bush.
"Pozeráme sa na to ako na dočasné navýšenie, myslím si však, že nikto nemá jasnú predstavu o tom, čo by to malo znamenať," povedal Gates vo štvrtok. Spojené štáty budú na druhej strane veľmi pozorne sledovať, či Iračania splnia svoju časť dohody a posilnia vlastné ozbrojené sily, dodal Gates deň po prejave, v ktorom prezident Bush vyzval na posilnenie amerických jednotiek v Iraku o ďalších vyše 20 tisíc mužov.
Americký minister obrany tiež vyhlásil, že navrhne celkové zvýšenie počtu vojakov slúžiacich v amerických ozbrojených silách o ďalších 92 tisíc.
Aktualizované 17:05
Autor: emb