Varšava 11. januára (TASR) - Rezignácia nového arcibiskupa Varšavy Stanislawa Wielgusa z dôvodu, že spolupracoval s tajnou políciou niekdajšieho komunistického režimu, šokovala Poľsko, ale podobný druh spolupráce bol v čase studenej vojny medzi Západom a Východom bežný aj v iných krajinách východnej a strednej Európy, píše agentúra AP.
Na základe dokumentov, zverejnených v uplynulých rokoch spolupracoval s komunistickými tajnými službami celý rad katolíckych duchovných, vrátane dvoch českých biskupov i bývalého maďarského kardinála.
Zo spolupráce s komunistickými tajnými službami boli podozriví aj duchovní iných kresťanských cirkví. Rumunský pravoslávny patriarcha Teoctist v 80. rokoch minulého storočia neprotestoval proti tomu, že vtedajší diktátor Nicolae Ceaušescu nariadil demoláciu viacerých bukureštských kostolov, čo bolo znakom jeho viac ako pravdepodobnej spolupráce s komunistami.
Dôstojníci tajných služieb zneužívali pri verbovaní spolupracovníkov osobné ambície a iné ľudské slabosti kňazov. Stanislav Wielgus bol napríklad donútený k podpísaniu dokumentu o spolupráci pri vybavovaní si pasu, aby z akademických dôvodov mohol odcestovať do Nemeckej spolkovej republiky (NSR).
Podľa odhadov poľských historikov spolupracovalo v Poľsku, ktoré bolo baštou katolicizmu v bloku komunistických štátov, s tajnou službou 10 až 15 percent z celkového počtu 25.000 kňazov.
Podľa vlani zverejnených údajov historika Krisztiána Ungváryho spolupracoval bývalý arcibiskup Budapeštiansko-ostrihomskej arcidiecézy László Paskai, ktorý sa v roku 2005 zúčastnil na voľbe pápeža Benedikta XVI., s maďarskou tajnou službou v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Paskai, ktorý je už na penzii, sa k týmto obvineniam nikdy oficiálne nevyjadril.
V Českej republike spolupracovalo s komunistickou tajnou službou (ŠtB) najmenej 150 katolíckych kňazov, vrátane dvoch biskupov. Jeden z nich, identifikovaný ako kolaborant, v roku 2004 rezignoval na svoju cirkevnú funkciu. Stovky ďalších duchovných boli síce v kontakte s ŠtB, ale aktívne s ňou nespolupracovali.
V Slovenskej republike figuruje na zozname agentov niekdajšej komunistickej tajnej služby viacero katolíckych, pravoslávnych a protestantských duchovných, ktorí však obvinenia so spolupráce s komunistami popreli a nerezignovali na svoje posty, uzatvára AP.