LONDÝN 11. januára (SITA/AFP) - Britská ministerka zahraničia Margaret Beckettová vo štvrtok privítala novú stratégiu amerického prezidenta Georgea W. Busha v Iraku, avšak uviedla, že vláda neplánuje zvýšiť počet vojakov v krajine. Beckettová uviedla, že Bushovo rozhodnutie vyslať do Iraku ďalších 21 500 vojakov a aj ostatné zamýšľané opatrenia ukazujú, že jeho administratíva chce dostať bezpečnostnú situáciu pod kontrolu, a to najmä v Bagdade.
"Vítame to a dúfame, že toto spoločné úsilie s cieľom vyriešiť túto mimoriadne komplikovanú situáciu bude naozaj úspešné," povedala Beckettová pred schôdzkou vlády. Okrem toho dodala, že zámerom vlády nie je vyslanie ďalších jednotiek, pretože britské sily "postupne odovzdávajú zodpovednosť (za situáciu) irackým zložkám a irackej polícii" a tento proces "pokračuje". Britská vláda informovala, že plánuje do konca roka stiahnuť "tisíce" vojakov zo svojho 7-tisícového kontingentu operujúceho v juhoirackom meste Basra.
Čína naopak podľa očakávania na Bushov plán zareagovala chladne. Podľa Pekingu možno mier a stabilitu v krajine zabezpečiť iba prostredníctvom demokracie a národného zmierenia. "Demokratický, mierový a hospodársky rozvoj v Iraku je jediným východiskom," vyhlásil vo štvrtok hovorca rezortu zahraničia Liou Ťien-čchao.
Bush vo svojom prejave okrem vyslania ďalších vojakov prisľúbil, že tvrdo zasiahne proti iránskym a sýrskym prvkom pôsobiacim na Irak, ktoré obvinil z destabilizácie krajiny.
Dánsko a Švédsko čakali v Bushovom prejave viac politických prvkov
Kodaň/Štokholm 11. januára (TASR) - Americký prezident George W. Bush predstavil dnes americkej verejnosti svoju novú stratégiu pre Irak, v rámci ktorej chce do krajiny vyslať ďalších 21.500 vojakov. Dánsko a Švédsko na dlhoočakávané vystúpenie zareagovali slovami, že v ňom očakávali viac politických prvkov.
Dánsko podporuje úmysel Iraku začať dialóg so svojimi susedmi Sýriou a Iránom, uviedol dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Möller pre dánsku tlačovú agentúru Ritzau.
Reagoval tým na Bushovo vyjadrenie, ktorým pohrozil Iránu i Sýrii, aby sa nemiešali do vnútorných záležitostí Iraku. Šéf Bieleho domu však naznačil, že "otvorí dvere" Sýrii a Iránu, ako navrhovala správa nezávislej vyšetrovacej skupiny bývalého ministra zahraničných vecí USA Jamesa Bakera.
"Stále si myslíme, že Bakerov plán je dobrý," vyjadril sa šéf dánskej diplomacie, ktorý je momentálne v Madride, kde sa zúčastní konferencie o Blízkom východe. Uvítal však, že Bush vo svojom prejave spomenul potrebu pomoci, obnovy a vytvorenia nových pracovných príležitostí v Iraku.
Podľa názoru švédskeho ministra zahraničných vecí Carla Bildta sa Bushov prejav sústredil hlavne na aktuálne bezpečnostné problémy v Bagdade a jeho okolí. Chýbalo v ňom však viac kľúčových politických prvkov. Tie americký prezident podľa Bildta "len letmo spomenul, ak ich vôbec spomenul". "Regionálna perspektíva podľa môjho názoru z prejavu vymizla," domnieva sa šéf švédskej diplomacie.
Bushov prejav sa stretol s kritikou u dánskej opozície, ktorá minulý rok nesúhlasila s predĺžením misie 470-členného dánskeho kontngentu v Iraku.
Pre Helle Thorningovú-Schmidtovú z opozičnej sociálnodemokratickej strany bolo Bushovo vystúpenie "sklamaním a prejavom arogantného prezidenta, ktorý sa nepoučil zo svojich chýb". Taktiež jej je ľúto, že Bush v prejave nezohľadnil návrhy Bakerovho plánu.
Bývalý minister zahraničných vecí Nils Helveg Petersen, predstaviteľ sociálnych liberálov, označil Bushovu novú stratégiu za "ďalšiu strašnú chybu. Je to krok, ktorý spôsobí ďalšie krviprelievanie, no nepriblíži nás k politickému riešeniu".
Aktualizované 13:25