Erbil/Bagdad/Teherán/Washington/Moskva/Bratislava 11. januára (TASR/SITA) - Americké ozbrojené sily zaútočili dnes nadránom na iránsky konzulát v meste Erbil na kurdskom severe Iraku a zatkli päť zamestnancov. Informuje o tom iracká štátna televízia al-Irakíja, kurdská stanica a iránska oficiálna tlačová agentúra IRNA. Irán poslal irackému ministerstvu zahraničných vecí protestný list.
Správa o zásahu sa po prvý raz objavila v irackej štátnej televízii a potvrdil ju aj nemenovaný šiitský predstaviteľ v Bagdade. Americká armáda sa k správe o zásahu nevyjadrila.
Podľa dvoch vysokopostavených predstaviteľov kurdskej samosprávy, ktorí si vzhľadom na citlivosť informácií želali zostať v anonymite, americké vojská vtrhli do budovy iránskeho diplomatického zastupiteľstva v centre Erbilu o tretej hodine nadránom. Zatkli päť členov personálu a skonfiškovali počítače a dokumenty. Keď Američania oblasť opustili, budovu vzali pod kontrolu kurdské bezpečnostné zložky, dodali zdroje.
IRNA uvádza, že k útoku došlo o piatej hodine ráno, pričom "americké vojská pri vpáde do úradu odzbrojili stráže a bez vysvetlenia zatkli päť zamestnancov". IRNA potvrdila zhabanie počítačov a dokumentov.
Motív záťahu nie je známy, no došlo k nemu v čase narastajúceho napätia medzi USA a Iránom. Administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha obviňuje Irán, že sa snaží vyvinúť jadrové zbrane a mieša sa do vnútorných záležitostí Iraku a napomáha pri rozdúchavaní tamojšieho násilia.
Prezident šiitského Iránu Mahmúd Ahmadínedžád sa zasa snaží posilniť úlohu Iránu v Iraku, kde je teraz pri moci dlho utláčaná šiitská väčšina, ako protiopatrenie vplyvu USA v oblasti Perzského zálivu.
V decembri minulého roku Američania zatkli v Bagdade viacero Iráncov, ktorí údajne plánovali útoky na iracké bezpečnostné zložky. Medzi zadržanými boli aj dvaja diplomati, ktorých neskôr prepustili a odovzdali irackým úradom. Podľa USA ich zatknutie potvrdzovalo, že Irán sa mieša do záležitostí Iraku.
USA: Nebudeme nečinne sledovať operácie Teheránu v Iraku
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová varovala vo štvrtok Irán, že Spojené štáty sa nebudú "nečinne prizerať" na operácie Teheránu namierené proti záujmom USA v susednom Iraku.
Americké jednotky vo štvrtok vtrhli na iránsky konzulát v severoirackom meste Irbíl a zadržali piatich jeho zamestnancov, uviedol iránsky diplomat pod podmienkou anonymity. "Nevieme dôvod, prečo tak urobili. Američania zadržali piatich zamestnancov a odniesli všetky počítače a dokumentáciu," povedal iránsky diplomat o razii v čase narastajúcich obvinení zo strany Spojených štátov, že iránski agenti podnecujú nepokoje v Iraku a uskutočňujú útoky na americké sily. Americká armáda v Iraku vo štvrtok informovala, že jej sily zadržali v Irbíle šesť osôb, ale neuviedla, či ide o Iráncov.
Irán tento čin odsúdil ako provokatívnu akciu: "Ide o provokatívnu akciu USA, ktorá je v rozpore so všetkými zákonmi medzinárodného práva," vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Mohammad Alí Hossajní pre štátny rozhlas. "Vykonaním tohto čínu Američania sledujú dva ciele: po prvé, pokračovať v tlaku na Irán, a po druhé, vytvoriť napätie medzi susedmi Iraku."
Moskva: Najnovšie plánované operácie USA sú namierené proti Iránu
Vysoký veliteľ ruskej armády vo štvrtok vyhlásil, že plánované rozmiestnenie protiraketového obranného systému Patriot a lietadlovej lode na Blízkom východe je namierené proti Iránu. "Nie je ťažké pochopiť, ktorej krajiny sa tieto vojenské sily a vybavenie pravdepodobne týkajú... očividne ide o Irán," vyhlásil generál Vladimir Šamanov, popredný poradca ruského ministra obrany Sergeja Ivanova.
V televíznom prejave odvysielanom v stredu večer z Bieleho domu americký prezident George Bush povedal, že Spojené štáty rozšíria spravodajskú spoluprácu na Blízkom východe a rozmiestnia tam protiraketové obranné systémy Patriot, aby pomohli svojim spojencom.
Rusko dodalo Iránu raketové systémy zem-vzduch Tor-M1, ktoré sú určené na obranu vlády a vojenských zariadení. Moskva pomáha Iránu aj s výstavbou jeho prvého jadrového reaktora.
Veľvyslanec USA na Slovensku: Význam novej stratégie v Iraku je v boji proti extrémistom
Najsilnejšou stránkou novej americkej stratégie v Iraku je kombinácia dvoch kľúčových prístupov v boji proti irackým extrémistom, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA americký veľvyslanec na Slovensku Rodolphe Vallee. Na jednej strane by to malo byť poskytovanie pomoci Iračanom pri získaní trvalej kontroly v oblastiach, kde operujú extrémisti, a na druhej strane odstránenie obmedzení pre iracké a americké jednotky pri prenasledovaní extrémistických skupín a ich prívržencov. Podľa Valleeho sa nová stratégia sústredí predovšetkým na oblasť Bagdadu a jeho okolia, kde sa odohráva 80 percent všetkých násilností v krajine. Okrem toho Spojené štáty chcú posilniť svoje jednotky aj v najnepokojnejšej irackej provincii Anbár, kde má al-Kájda najviac aktivít. Úlohou amerických jednotiek by malo byť podobne ako v Bagdade podporiť miestne kmene v boji proti teroristom z al-Kájdy. Cieľom je, aby umiernení Iračania, ktorí tvoria väčšinu irackého obyvateľstva, získali dlhodobú kontrolu nad irackými mestami a nedovolili návrat extrémistov.
Na otázku, či nová stratégia nie je len posilnením doterajších vojenských aktivít amerických jednotiek v Iraku, Vallee uviedol, že predchádzajúce aktivity amerických jednotiek boli zamerané predovšetkým na hľadanie teroristov a extrémistov a nevenovali sa poskytovaniu dodatočnej podpory, výcviku a logistiky irackej armáde.
Teherán žiada švajčiarskeho a irackého diplomata o vysvetlenie
Iránske ministerstvo zahraničia vo štvrtok vyzvalo irackého a švajčiarskeho veľvyslanca v Teheráne, aby vysvetlili zadržanie piatich iránskych zamestnancov konzulátu v severnom Iraku, informovala štátna televízia. Švajčiarsko reprezentuje americké záujmy v Iráne, USA nemajú v krajine žiadne veľvyslanectvo.
Požiadavka súvisí s rannou raziou mnohonárodných síl na iránskom konzuláte v meste Irbíl, asi 350 kilometrov od Bagdadu, pri ktorej okrem zadržania pracovníkov zhabali aj počítače a dokumentáciu. Spojené štáty obviňujú Irán z toho, že jeho agenti podnecujú nepokoje v Iraku a uskutočňujú útoky na americké sily. V decembri americké jednotky na inom mieste v Iraku zadržali najmenej dvoch Iráncov a prepustili dvoch ďalších, ktorí disponovali diplomatickou imunitou.
Aktualizované 15:05
Autor: emb