Mogadišo/Dubaj 9. januára (TASR) - Americké ozbrojené sily sa zapojili do konfliktu v Somálsku, kde podnikli najmenej dva letecké útoky proti predpokladaným teroristom z al-Káidy.
Vysokopostavený zdroj somálskej vlády povedal, že Američania podnikli letecký útok na juhosomálsku dedinu Hayo obsadenú islamistami, kde sa údajne ukrýval najmenej jeden predpokladaný člen al-Káidy. Zdroj dodal, že útok si vyžiadal veľký počet mŕtvych.
"Pokiaľ viem, v dedine je veľa mŕtvych tiel a zvierat," povedal vysokopostavený zdroj agentúre Reuters. Somálsky minister obrany Barre "Hirale" Aden Shire agentúre AP povedal, že cieľom útoku bolo aj mesto Ras Kamboni.
Americké ozbrojené sily dnes oznámili, že lietadlá z materskej lode USS Dwight D.Eisenhower uskutočnili nad Somálskom misie zamerané na získavanie spravodajských informácií. Spojené štáty vyslali USS Eisenhower k brehom Somálska, kde už v rámci protiteroristických operácií pôsobia tri iné bojové lode - dva krížniky vyzbrojené riadenými strelami a jedno plavidlo pre vyloďovanie.
Letecké útoky boli prvým priamym zásahom USA do somálskej vojny, ktorá sa začala počas Vianoc. Nálety vykonali strojom AC-130 vyzbrojeným ťažkými guľometmi.
"Američania hovoria, že medzi tamojšími islamistami je člen al-Káidy, ktorý vedie operácie vo východnej Afrike," povedal v súvislosti s ostreľovaním Hayo zdroj somálskej vlády. Ako dodal, meno muža nepozná a nevie, či zahynul.
Hayo sa nachádza na južnom cípe Somálska v oblasti, kam Etiópske a Somálske jednotky zahnali zvyšky islamistov, keď počas dvojtýždennej ofenzívy ukončili ich polročnú vládu v metropole Mogadišo a na väčšine južného Somálska.
AC-130 je veľké vrtuľové lietadlo postavené na báze nákladného stroja. Okrem ťažkých guľometov je vybavené elektronickými senzormi, ktoré umožňujú presnú paľbu na zvolený cieľ. Spojené štáty tieto lietadlá nasadili vo Vietname, Afganistane a Iraku.
Útok zrejme uskutočnilo Veliteľstvo špeciálnych operácií z protiteroristickej základne v Džibuti.
Predstavitelia amerických, etiópskych a kenských spravodajských služieb tvrdia, že niektorí islamisti poskytli útočisko hŕstke členov al-Káidy. Dodali, že Somálsko ako svoju základňu využívali predpokladaní páchatelia bombových útokov proti americkým ambasádam v Keni a Tanzánii z roku 1998. Islamisti akékoľvek prepojenie s al-Káidou odmietajú a tvrdia, že ide o výmysel, ktorý má ospravedlniť intervenciu v Somálsku.
Islamisti Mogadišo a väčšiu časť južného Somálska ovládli v júni. Ešte pred pár týždňami hrozili zvrhnutím slabej dočasnej vlády v provinčnom meste Baidoa. Etiópske sily islamistov vytlačili z okolia mesta, následne ich vyhnali z Mogadiša a poslednej bašty, prístavného mesta Kismayu na juhu Somálska.
Stovky islamistických bojovníkov sa teraz ukrývajú v kopcoch južného Somálska, kde ich prenasledujú etiópski a somálski vojaci. Kenské ozbrojené sily sa snažia zabezpečiť dlhé hranice so Somálskom s cieľom zabrániť islamistom v úniku.
Podľa diplomatov Washington v tichosti súhlasil so vstupom etiópskych jednotiek do Somálska a počas bojov s islamistami Addis Abebe poskytoval pomoc vo forme spravodajských informácií a prieskumu.
Majúc na pamäti katastrofálnu intervenciu z 90. rokov - keď po zostrelení amerického vrtuľníka ulicami Mogadiša vliekli telá amerických vojakov - Spojené štáty do pondelka do somálskeho konfliktu otvorene nezasahovali.
Prítomnosť vojakov z tradične kresťanskej Etiópie v prevažne moslimskom Somálsku vyvolalo nacionalistické a náboženské nálady. V ostatných dňoch tam došlo k viacerým protestom a malým útokom proti etiópskym vojakom.
Somálsky prezident Abdalláhí Júsuf Ahmad, ktorý v pondelok po prvý raz od vymenovania z roku 2004 vstúpil do Mogadiša, vyhlásil, že Etiópčania nie sú okupanti a v krátkom čase z krajiny odídu.
"Neprišli, aby Somálsko okupovali. Zo somálskeho územia odídu, ihneď, ako sa začnú rozmiestňovať regionálne a medzinárodné sily," citoval Júsufa panarabský denník Ašark al-Awsat.
Etiópsky premiér Meles Zenawi povedal, že svoje jednotky chce stiahnuť v priebehu niekoľkých týždňov. Dodal však, že odchod môže závisieť od toho, ako rýchlo ich bude schopná nahradiť africká mierová jednotka.
Líder al-Káidy Usáma bin Ládin svojho času vyhlásil, že zahraničná mierová jednotka v Somálsku by bola súčasťou protimoslimskej "križiackej výpravy" Západu a legitímnym cieľom útokov islamistov.