SME

Zelení a Slobodní kritizujú budúcu koalíciu

VIEDEŇ 8. januára (SITA/AP) - Dve najväčšie rakúske politické strany sa v pondelok, vyše tri mesiace po parlamentných voľbách, dohodli na vytvorení novej koaličnej vlády. Dohodu oznámil predseda Socialistickej ...

VIEDEŇ 8. januára (SITA/AP) - Dve najväčšie rakúske politické strany sa v pondelok, vyše tri mesiace po parlamentných voľbách, dohodli na vytvorení novej koaličnej vlády. Dohodu oznámil predseda Socialistickej strany Rakúska (SPÖ) Alfred Gusenbauer po rokovaní so šéfom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a odchádzajúcim kancelárom Wolfgangom Schüsselom. Hneď nato koaličný projekt ľudovcov a sociálnych demokratov ostro kritizovali rakúske parlamentné strany, ktoré sa do vlády nedostali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predseda Zelených Alexander Van der Bellen v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru APA vyhlásil, že ani jedna zo strán budúcej koalície nereflektuje základné otázky a témy, ktoré budú najviac ovplyvňovať budúcnosť Rakúska. Vodca krajne pravicových Slobodných Heinz-Christian Strache zas vo večernom stanovisku vyhlásil, že šéfa SPÖ a budúceho premiéra Gusenbauera "môžu zapísať do Guinnessovej knihy rekordov" za najväčší počet nesplnených predvolebných sľubov.

SkryťVypnúť reklamu

V parlamentných voľbách 1. októbra zvíťazili sociálni demokrati so ziskom 35,3 percenta. Na druhom mieste skončili so stratou jediného percenta ľudovci. Do parlamentu sa dostali ešte Zelení a dve krajne pravicové strany - Slobodní a Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ). Keďže sociálni demokrati s ich tradičným spojencom - Zelenými - nezískali v novom parlamente nadpolovičnú väčšinu, ako stále reálnejšia alternatíva sa začala rysovať veľká koalícia SPÖ s ľudovcami. Rozhovory medzi oboma stranami viackrát skrachovali, nakoniec však viedli k dohode o vytvorení novej rakúskej vlády.

Ľudovci podľa rakúskej verejnoprávnej televízie ORF obsadia v novej vláde kreslá ministra financií, zahraničných vecí, vnútra, priemyslu, zdravotníctva a poľnohospodárstva. Ich nominant bude šéfovať aj ministerstvu pre vedu a strane pripadne aj post vicekancelára. Socialisti budú viesť ministerstvá obrany, spravodlivosti, školstva, infraštruktúry a sociálnych vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Socialistom ako víťazom volieb patrí tiež kreslo kancelára, ktorým by sa mal stať ich predseda Gusenbauer. Ten v pondelok ako jedny z plánovaných opatrení, ktoré má nová vláda v úmysle prijať, spomínal rozšírenie volebného práva na osoby staršie ako 16 rokov, ako aj zmenu prístupu k platbám za štúdium na vysokých školách. Podľa zámeru budúcej vlády za štúdium na univerzitách nebudú musieť platiť tí študenti, ktorí "sú pripravení prispieť k blahu spoločnosti", a teda pracujú v inštitúciách ako sú hospice a podobne.

Sľub novej vlády sociálnych demokratov a ľudovcov u prezidenta Heinza Fischera by sa mohol podľa miestnych médií uskutočniť už vo štvrtok.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 423
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 128
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 674
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 468
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 155
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 153
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 3
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 4

Sportnet

Portugalsko - Španielsko: ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov: Portugalsko - Španielsko.


Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu