S pôvodnou cestovnou mapou, mierovým plánom pre Blízky východ, zostavenou diplomatmi zo Spojených štátov, Európskej únie, Ruska a OSN, súhlasili Izraelčania aj Palestínčania, ani jedna strana ju však nezačala dodržiavať. Perecov návrh sa od toho medzinárodného líši najmä tým, že začatie mierových rozhovorov nepodmieňuje splnením podmienok od Palestínčanov ani od Izraela.
Medzinárodný plán požaduje, aby palestínski militanti bezpodmienečne a okamžite prestali s útokmi na Izrael, čo sa nestalo. Od Izraela plán vyžaduje, aby nepokračoval vo výstavbe nových osád na palestínskych územiach, a aby stade stiahol osadníkov, ktorí sú tam teraz. Izrael však stiahol osadníkov len z Pásma Gazy a z niekoľkých osád na Západnom brehu Jordánu. Navyše, vláda koncom minulého roka schválila výstavbu novej osady na Západnom brehu Jordánu.
Podobný plán, aký v pondelok predstavil minister obrany Perec, vypracovala nedávno aj ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová. V oboch prípadoch to časť médií vykresľuje ako "vytĺkanie politického kapitálu" zo strany politikov, ktorí sú "na odstrel". Livniová aj Perec sú totiž v poslednom čase v nemilosti premiéra Ehuda Olmerta. Livniová premiéra otvorene kritizuje najmä za spôsob vedenia minuloročnej vojny proti libanonskému hnutiu Hizballáh.
Vojna v Libanone kalí vzťahy aj medzi Olmertom a Perecom. Úrad izraelského premiéra vo štvrtok informoval, že premiér požiada Pereca, aby odstúpil z kresla ministra obrany, a že mu ponúkne iný post vo vláde. Ak to Perec odmietne, premiér ho odvolá.