Blair je pod tlakom pre odmietnutie zaujať k problému popravy stanovisko. Kritika voči premiérovi sa ešte zväčšila, keď sa k problematike popravy zvrhnutého diktátora vyjadril nielen jeho zástupca John Prescott, ale aj minister financií Gordon Brown. Tí popravu odsúdili ako "poľutovaniahodnú" a "absolútne neakceptovateľnú".
Po návrate z dovolenky v USA Blair v piatok prisľúbil, že sa k téme vyjadrí budúci týždeň. Minister financií, ktorý je považovaný za Blairovho nástupcu, v interview, ktoré v nedeľu odvysielala britská televízia BBC, popravu zvrhnutého diktátora jednoznačne odsúdil. "Teraz, keď máme kompletný obraz o tom, čo sa stalo, to môžeme zhodnotiť ako poľutovaniahodný sled udalostí." "Dokonca aj ľudia, ktorí schvaľujú trest smrti to považujú za absolútne neprijateľné, a preto ma teší, že prebieha vyšetrovanie a dúfam, že v tejto oblasti sa z toho poučia a my sa naučíme niečo o Iraku," povedal Brown.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Blairov zástupca Prescott. Jeho tvrdenia boli oveľa silnejšie ako pôvodná reakcia Británie, v ktorej ministerka zahraničia Margaret Beckettová povedala, že Saddám sa "zodpovedal", zatiaľ čo po niekoľkýkrát zopakovala nesúhlas Británie s trestom smrti.
Popravu ex-diktátora tajne natočili mobilným telefónom. Video ukázalo, že začiatok popravy Saddáma Husajna prebiehal chaoticky a niektorí prítomní sa mu na šibenici vysmievali. Spôsob popravy vyvolal rozhorčenie mnohých svetových lídrov.