DHÁKA 7. januára (SITA/AFP) - Tisíce policajtov hliadkujú v hlavnom meste Bangladéša, keďže opozícia v nedeľu začala celonárodné dopravné blokády s cieľom zabrániť konaniu volieb, ktoré sú naplánované na tento mesiac.
Opozícia požaduje prijatie reforiem spojených s voľbami. V inak rušných uliciach Dháky sa v nedeľu nenachádzali žiadne autá ani autobusy. V nedeľu, ktorá je v tejto prevažne moslimskej krajine pracovným dňom, boli školy aj univerzity zatvorené. Stúpenci opozície zablokovali všetky dôležité dopravné uzly, aby podporili trojdňovú blokádu. V krajine posilnili bezpečnostné opatrenia a na dôležitých uliciach a miestach hlavného mesta hliadkovalo okolo 13 tisíc policajtov. Informoval o tom policajný inšpektor Abdus Sobhan. Inšpektor dodal, že polícia nezaznamenala žiadne násilnosti.
Opozícia zvolala na nedeľu, pondelok a utorok celonárodné dopravné blokády, pokiaľ vláda nepristúpi na potrebné reformy. Opozícia tvrdí, že zmeny, ktoré požaduje sú pre konanie spravodlivých a slobodných volieb nevyhnutné. Opozícia požaduje najmä vymenovanie nových členov volebnej komisie
"Celá krajina bude zablokovaná, ak vláda nezastaví konanie tejto frašky (volieb) naplánovanej na 22. januára a neoznámi nový dátum volieb až po prijatí nevyhnutných reforiem," povedal hovorca opozície Abdul Džalíl. Opozícia opakovane používa protesty a blokády, aby zdôraznila potrebu volebnej reformy. Opozícia tvrdí, že sa len snaží zaistiť voľby, ktoré nebudú zmanipulované v prospech Bangladéšskej národnej strany (BNP). Opozičná aliancia totiž obvinila BNP z machinácie volieb, keďže do kľúčových pozícií a volebnej komisie vymenovala úradníkov lojálnych strane.
Najmenej 35 ľudí prišlo o život v nepokojoch, ktoré nastali, keď vláda pod vedením BNP odovzdala moc dočasnej úradníckej vláde v októbri minulého roku. Hlava dočasnej vlády prezident Jadžuddín Ahmad v sobotu potvrdil, že voľby sa budú konať podľa plánu. "Podľa ústavy musí dočasná vláda vykonať voľby do 90 dní, a preto nemáme inú možnosť, len voľby uskutočniť," povedal prezident vo vyhlásení. Zároveň dodal, že "iba v prípade národnej katastrofy môže vláda požiadať Najvyšší súd, aby voľby odložil, ale nič takéto sa nestalo."