Riga 5. januára (TASR) - Ostrej kritike podrobili dnes poprední politici pobaltských štátov návrh, na základe ktorého by menšie členské štáty Európskej únie stratili automatické právo mať svojho plnoprávneho zástupcu v Európskej komisii (EK).
"EK je jedinou európskou inštitúciou, v ktorej sú všetky členské štáty rovnaké a prístup do nej by nemal byť umožnený v závislosti od rozlohy členského štátu," povedal agentúre AP estónsky podpredseda EK Siim Kallas.
Günter Verheugen, nemecký podpredseda EK, v stredu v rámci televízneho interview navrhol, aby menšie členské štáty EÚ v záujme zefektívnenia činnosti EK obsadzovali funkcie zástupcov komisárov dôležitých rezortov, namiesto toho, aby dostali posty komisárov, zaoberajúcich sa okrajovými otázkami.
Verheugenove slová vyvolali v pobaltských krajinách, ktoré vstúpili do EÚ v máji 2004, všeobecné pohoršenie. K pobúreným politikom z bývalých sovietskych republík sa pridala aj poľská komisárka EK pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová, podľa ktorej sú úvahy o vytvorení dvoch kategórií členských štátov EÚ neprijateľné.
Návrh nemeckého komisára je súčasťou debaty o oživení zablokovanej európskej ústavnej zmluvy, ktorá tiež predpokladá zefektívnenie fungovania EK prostredníctvom zníženia počtu jej členov, avšak hovorí o rovnakom zaobchádzaní so všetkými členskými krajinami únie. Jednotlivé posty by sa pritom obsadzovali na základe rotačného princípu zahŕňajúceho všetky členské krajiny.
Predsedu EK by mal podľa Verheugena v budúcnosti voliť Európsky parlament namiesto terajšieho systému dohody medzi národnými vládami, pričom zvolený šéf komisie by si následne sám vybral členov svojho tímu.
3 ko ed