NAIROBI 5. januára (SITA/AP) - Africké krajiny budú môcť prispieť mierovými silami pre Somálsko. Rozhodli o tom zástupcovia Spojených štátov, Európy, Afriky a Blízkeho východu na piatkovom stretnutí v kenskom Nairobi, kde diskutovali o možnostiach pomoci somálskej vláde po vojne proti islamskému hnutiu a jeho porážke. Podľa záverečného vyhlásenia odcestuje kenský minister zahraničných vecí Raphael Tuju do afrických štátov, kde požiada o ich účasť v mierových silách. Uganda už prisľúbila najmenej tisíc vojakov.
Medzinárodná kontaktná skupina pre Somálsko rovnako potvrdila, že je pripravená poskytnúť okamžitú materiálnu pomoc somálskej dočasnej vláde a stabilizačnému procesu v krajine, vyplýva ďalej z jej vyhlásenia. Akákoľvek medzinárodná podpora vlády si bude vyžadovať "proces dialógu a zmierenia" s cieľom spojiť všetky segmenty somálskej spoločnosti rozdelené podľa klanovej príslušnosti, náboženstva, ekonomiky.
Somálsky prezident sa na adresu členov kontaktnej skupiny vyjadril, že jeho krajina má zriedkavú príležitosť zvrátiť 15 rokov anarchie, ale na to potrebuje medzinárodnú pomoc. "Myslím si, že je tu teraz zriedkavá príležitosť a skutočný prielom v politickej situácii v Somálsku," uviedol Abdullahi Jusuf. Medzinárodná kontaktná skupina sa stretla deň po stretnutí americkej diplomatky pre Afriku s etiópskym premiérom a ugandským prezidentom. Etiópia prispela svojimi vojenskými silami a prostriedkami k porážke islamských síl a teraz pripravuje odsun svojich síl, čo sa má uskutočniť v priebehu niekoľkých týždňov.
Ugandský prezident Joweri Museveni prisľúbil americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi, že jeho krajina vyšle 1000 až 2000 vojakov na ochranu somálskej dočasnej vlády a výcvik vojakov. Uviedla to námestníčka americkej ministerky zahraničných vecí pre Afriku Jendayi Frazerová po stretnutí s Musevenim. "Veríme, že Uganďanov budeme mať rozmiestnených ešte do konca januára," uviedla Frazerová, ktorá sa stretla s podpredsedom Komisie Africkej únie (AÚ) Patrickom Mazimhakom.
Ugandskí predstavitelia uviedli, že finančne prispejú k mierovej operácii a vypracovaniu obchodnej stratégie. Spojené štáty poskytnú Somálsku pomoc vo výške 16 miliónov dolárov, pričom 11,5 milióna bude určených na potraviny, 1,5 milióna na inú pomoc a 3,5 milióna pre utečencov. Informovala o tom vo štvrtok šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová. Frazerová uviedla, že USA zatiaľ nedostali žiadosť o vojenskú pomoc, ale nevylučuje, že v prípade žiadosti by USA neskôr prispeli.
Vláda zatiaľ požiadala americké vojnové lode o hliadkovanie pri pobreží s cieľom zaistiť, aby sa medzinárodným teroristom a zahraničným ozbrojencom nepodarilo po mori uniknúť alebo prísť do krajiny, dodala Frazerová. Americká strana v stredu informovala, že lode amerického námorníctva sa nachádzajú pri somálskom pobreží, kde pátrajú po členoch al-Kájdy a militantoch spojených s teroristickou organizáciou, snažiacich sa o útek.
Somálska dočasná vláda predstavuje poslednú šancu na ukončenie anarchie, ktorá zničila osemmiliónovú krajinu. Posledná skutočná vláda skolabovala v roku 1991, keď klanové milície zvrhli diktátora Siada Barrého a potom sa obrátili proti sebe.