SME

Blair pohrozil odkladom volieb v Severnom Írsku

LONDÝN 4. januára (SITA/AFP/AP) - Britský premiér Tony Blair vo štvrtok pohrozil odkladom volieb v Severnom Írsku, ak katolíci a protestanti neurovnajú spory týkajúce sa polície. Blair sa o deň skôr vrátil ...

LONDÝN 4. januára (SITA/AFP/AP) - Britský premiér Tony Blair vo štvrtok pohrozil odkladom volieb v Severnom Írsku, ak katolíci a protestanti neurovnajú spory týkajúce sa polície. Blair sa o deň skôr vrátil z dovolenky na Floride, aby sa vyjadril k vyhrotenej situácii, ktorá ohrozuje snahy znovu preniesť administratívu do Belfastu. Blair, pre ktorého je mier a stabilita v Severnom Írsku jednou z priorít od nástupu do funkcie v roku 1997, varoval, že časový plán ukončenia priameho riadenia z Londýna je spochybnený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou prekážkou obnovenia výkonnej moci je odmietavý postoj katolíckej strany Sinn Féin k Policajnej službe Severného Írska (PSNI). Predseda protestantskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Ian Paisley vyjadril len malý optimizmus v súvislosti s možným pokrokom v tejto otázke po návrhu Sinn Féin zorganizovať na tému polície stranícku konferenciu.

Blair vo vyhlásení uviedol, že sa "intenzívne" rozprával s Paisleym a predsedom Sinn Féin Gerrym Adamsom v posledných niekoľkých dňoch. Ako povedal, prenos moci v oblasti spravodlivosti a polície z Londýna do Belfastu je stále možný do mája budúceho roku, ale iba ak Sinn Féin podporí PSNI a DUP akceptuje republikánske záväzky. "To je základ a keď toto bude jasné, môžeme pristúpiť k voľbám. Som presvedčený, že obe strany chcú pokrok a budú dodržiavať svoje záväzky," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Blair uviedol, že lídri Sinn Féin musia prívržencov "vyzývať k plnej spolupráci s policajnými službami v boji proti kriminalite vo všetkých oblastiach, ako aj aktívne podporovať všetky inštitúcie súdnictva." Zdôraznil, že ak Sinn Féin dospeje k tomuto historickému posunu, Británia plánuje preniesť riadenie polície a súdov do miestnych rúk v máji 2008. Sinn Féin však požaduje, aby bol vládny dohľad nad políciou prenesený krátko po prevzatí moci koalíciou. Demokratickí unionisti sa však obávajú, že Sinn Féin by mohla prevziať nové rezorty polície a justície a pohrozili vetovaním prenosu moci na neurčito.

Podľa plánu Blaira a jeho írskeho partnera Bertieho Aherna sa voľby do severoírskeho parlamentu majú uskutočniť 7. marca. Sinn Féin, politické krídlo Írskej republikánskej armády (IRA), odmietlo podporiť PSNI a jej predchodcu Kráľovský ulsterský policajný zbor (RUC) z dôvodu minimálneho zastúpenia katolíkov, členstva policajtov v radikálnych protestantských cirkevných organizáciách, ale aj z dôvodu, že ide o orgán britskej moci na severe ostrova. DUP zas váha podieľať sa na moci so Sinn Féin, pretože pochybuje, že IRA sa skutočne zriekne násilia a kriminality.

SkryťVypnúť reklamu

Nigel Dodds z DUP vo štvrtok vyzval Sinn Féin, aby uznala svoje záväzky týkajúce sa polície. "Namiesto vyplakávania a utiekania sa k Tonymu Blairovi by Sinn Féin mala konečne urobiť, čo treba," povedal Dodd a dodal, že jeho strana zatiaľ nemá od Sinn Féin nič hmatateľné, na čo by mohla reagovať. Adams, ktorý v posledných dňoch niekoľkokrát hovoril s Blairom, varoval, že konferencia o polícii sa nemusí uskutočniť z dôvodu minimálneho ohlasu v DUP.

Londýn a Dublin určili 26. marec za konečný termín na obnovenie rozdelenia moci medzi väčšinových protestantov, uprednostňujúcich vzťahy s Britániou, a katolíkov, prevažne podporujúcich zväzok s Írskou republikou. Inak sa okno príležitosti zatvorí a provincia bude riadená z Londýna. Prísľub vlastného riadenia patrí k hlavným bodom historickej Veľkopiatkovej dohody z roku 1998. Dohoda ukončila tridsať rokov nepokojov, počas ktorých zahynulo viac ako 3500 ľudí, mnohí rukou IRA. Prenesená vláda však bola zrušená v októbri 2002 po obvineniach, že IRA má špionážnu sieť v belfastskom sídle administratívy Stortmonte a Severné Írsko je odvtedy opäť pod priamym riadením z Londýna.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 185
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 618
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 616
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 272
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu