Uviedol to vo štvrtok somálsky vicepremiér Muhammad Husajn Aidíd. Ako ďalej povedal, v krajine bolo rozmiestnených okolo 12 tisíc etiópskych vojakov s cieľom podporiť vládu, ktorej postavenie bolo čoraz viac ohrozené po júnovom obsadení Mogadiša islamským hnutím.
"Vieme, že je tu asi tritisíc islamských bojovníkov so zbraňami, ale snažíme sa vysporiadať s touto záležitosťou," vyhlásil Aidíd na tlačovej konferencii v hlavnom somálskom meste. Podľa etiópskeho premiéra Melesa Zenawiho bolo do Somálska vyslaných okolo 4 tisíc vojakov, ktorí sa zapojili do bojov od 20. decembra z dôvodu, že islamisti ohrozujú bezpečnosť Etiópie. "V Somálsku je okolo 12 tisíc etiópskych vojakov, ktorí z krajiny odídu hneď po skončení operácie," dodal Aidíd patriaci medzi kmeňových vodcov, ktorí sa rozhodli podporovať dočasnú vládu vytvorenú v exile v roku 2004.
Vládne sily za podpory Etiópie vytlačili členov Hnutia islamských súdov zo všetkých jeho mestských bášt počas desiatich dní tvrdých bojov. Islamské sily vtedy zaútočili po tom, ako vyhlásili ultimátum na odchod etiópskych jednotiek zo Somálska. Aidíd vyzval ozbrojencov, ktorí bojovali za islamistov, aby sa pridali k národnej armáde. "Ponúkame somálskym islamistom, aby sa pripojili k vládnym silám. V nadchádzajúcich troch mesiacoch už druhá šanca nebude a nikto už nebude môcť vstúpiť do armády," vyhlásil podpredseda somálskej vlády, ktorá sa chystá presťahovať do hlavného mesta zo svojej terajšej základne Baidoa, asi 250 kilometrov severozápadne od Mogadiša.
V posledný deň trojdňového ultimáta pre obyvateľov Mogadiša na odovzdanie zbraní sa zdá, že vláda odstupuje od hrozby použitia sily, ak ľudia nezareagujú na výzvu premiéra Alího Muhamada Džediho. "V otázke odzbrojenia nie je politika použitia sily v Somálsku. Trojdňové ultimátum na to, aby ľudia odovzdali zbrane v zásade znamená, že vláda chce, aby sa to stalo čo najskôr," uviedol Aidíd. V pondelok Džedi oznámil trojdňový termín, teda do štvrtka, na odovzdanie zbraní. Výzva sa zatiaľ stretla len s malou odozvou, keď v stredu ľudia vydali len 18 strelných zbraní.
Keňa uzavrela hranicu so Somálskom
Keňa uzatvorila svoju hranicu so Somálskom. Oznámil to vo štvrtok minister zahraničných vecí. Minister Raphael Tuju nepovedal, kedy ministerstvo toto rozhodnutie prijalo, ani dokedy bude platiť. Keňa sa obáva, že somálski islamskí extrémisti, ktorí sú na úteku spolu so svojimi etiópskymi podporovateľmi, by mohli prekĺznuť cez hranice.
Vládne jednotky obkľúčili milicionárov na juhu krajiny
Somálske vládne jednotky podporované etiópskymi vojakmi bojovali vo štvrtok proti približne 600 islamským milicionárom na juhu krajiny. Informoval o tom hovorca somálskej vlády. Vládne sily obkľúčili islamských milicionárov v okrese Badade na juhozápade krajiny pri hraniciach s Keňou, povedal pre tlačovú agentúru AP hovorca somálskej vlády Abdirahman Dinari. "Boj pokračuje," povedal Dinari. "Dúfame, že sa buď vzdajú alebo ich naši vojaci zabijú."
Námestníčka americkej ministerky zahraničia pre Afriku Jendayi Frazerová vo štvrtok v Etiópii vyhlásila, že dúfa, že do konca januára do Somálska prídu africké mierové sily. Ugandský prezident Yoweri Museveni v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom sľúbil, že by mohol poskytnúť 1000 až 1200 vojakov na ochranu prechodnej somálskej vlády a na výcvik jej armády, dodala Frazerová.