New York 4. januára (TASR) - Súdny proces a poprava bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna mala vážne nedostatky a významne porušila medzinárodné zákony o ľudských právach. Vyhlásil to americký právny expert Philip Alston, profesor Newyorskej univerzity a predstaviteľ Rady OSN pre ľudské práva.
Súdne konanie na pôde irackého tribunálu poškodili nezrovnalosti, ktoré upreli Saddámovi spravodlivý proces, domnieva sa Alston a upozorňuje, že iracká vláda bola k urýchleniu popravy politicky motivovaná.
Tímu Saddámových právnych zástupcov bol odopretý čas podať významné odvolanie a súd uzavrel všetky možnosti revízie rozsudku smrti voči Saddámovi, hovorí profesor Alston.
"Ponižujúci spôsob, akým sa poprava vykonala, bol jasným porušením zákona o ľudských právach," zdôraznil. Poznamenal, že Irak bol členom Medzinárodnej dohody o ľudských a politických právach, ktorá zaväzuje štáty k spravodlivému procesu s osobami podozrivými zo zločinov proti ľudskosti.
Alston požiadal Bagdad o zastavenie plánovanej popravy dvoch ďalších obžalovaných v procese - Saddámovho nevlastného brata a bývalého šéfa irackej rozviedky Barzána Ibrahíma at-Tikrítího a bývalého hlavného sudcu Revolučného súdu Awáda Hámida al-Bandara.
Oboch odsúdil iracký tribunál na trest smrti za zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustili v roku 1982 usmrtením 148 šiitov v dedine Dudžajl. Teraz čakajú v cele smrti.
Sobotňajšia poprava Saddáma Husajna vyvolala ostrú kritiku a protesty u irackých sunnitov i v medzinárodnom meradle. Rozhorčenie sa vyostrilo po zverejnení neoficiálnych záberov priebehu popravy, z ktorých je zrejmé, že tesne pred obesením Saddáma na šibenici urážali a posmievali sa mu.
Vláda v Bagdade prisľúbila vyšetrenie okolností popravy a zatkla podozrivého dozorcu, podozrivého z natočenia udalosti do mobilného telefónu.
Nový generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyvolal rozruch hneď v prvý deň svojho pôsobenia v úrade, keď podporil rozhodnutie Iraku udeliť Saddámovi trest smrti. Šéf OSN sa nepridal k výzvam na celosvetové zrušenie trestu smrti, ktoré hodlá presadzovať napríklad Taliansko počas svojho nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN, a zdôraznil, že takéto rozhodnutie je na každej jednej krajine.
"Iracká vláda podnikla kroky, aby sa vyrovnal so svojou minulosťou, a ja dúfam, že medzinárodné spoločenstvo to pochopí a bude pracovať na budovaní právneho poriadku, národne i medzinárodne," dodal 62-ročný exminister zahraničných vecí Južnej Kórey, ktorý vystriedal v úrade doterajšieho šéfa Kofiho Annana z Ghany.
Washington vyzval Iračanov, aby trest smrti vykonávali s citom
Spojené štáty vo štvrtok vyzvali irackých predstaviteľov, aby rozsudky smrti nad dvoma spoločníkmi obeseného diktátora Saddáma Husajna vykonali "s patričnou starostlivosťou". "Očakávame od irackých predstaviteľov, že budú vykonávať svoju prácu s patričnou starostlivosťou. Nemyslím si, že by sme mali k tomu ešte niečo iné povedať," vyhlásil hovorca Bieleho domu Tony Fratto.
Po Saddámovi, ktorý odvisol minulý týždeň, mali vo štvrtok v Iraku popraviť aj dvoch ďalších vysokopostavených predstaviteľov jeho režimu, ktorí boli tiež odsúdení na trest smrti - Saddámovho nevlastného brata Barzána al-Tikrítího a bývalého sudcu revolučného súdu Awáda Ahmeda al-Bandara. Popravu však odložili o tri dni. Všetkých troch odsúdili v súvislosti s vyvraždením 148 šiitských obyvateľov dediny Dudžaíl z roku 1982, ktoré malo byť odvetou za pokus o atentát na Saddáma.
Poprava Saddáma Husajna vzbudila rozporuplné reakcie vo svete. Aj priaznivci trestu smrti vyslovujú výhrady voči spôsobu, akým poprava prebehla. Ako totiž vidno na videozázname urobenom mobilným telefónom, ktorý sa dostal na internet, Saddámovi kati svoju obeť pred popravou urážali a hneď po obesení začali oslavovať diktátorovu smrť.
Spojené štáty boli jednou z mála vplyvných krajín medzinárodného spoločenstva, ktoré popravu Saddáma neodsúdili. Washington na ňu reagoval tvrdením, že ide o historický míľnik vo vývoji Iraku.
Dvoch bývalých Saddámových pobočníkov majú popraviť v nedeľu
Poprava bývalého šéfa irackej rozviedky Barzána Ibrahíma at-Tikrítího a bývalého hlavného sudcu Revolučného súdu Awáda Hámida al-Bandara, ktorých iracký tribunál odsúdil na smrť spolu so Saddámom Husajnom, sa uskutoční v nedeľu 7. januára. Oznámil to dnes iracký poslanec Bahá al-Áradži, ktorý má blízko k radikálnemu lídrovi irackých šiitov Muktadovi as-Sadrovi.
Oboch mužov odsúdil súd na smrť obesením 5. novembra za zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustili hromadnou popravou 148 šiitských obyvateľov osady Dudžajl v roku 1982 po tamojšom neúspešnom atentáte na Husajna.
Áradžiho vyhlásenie je v rozpore s vyjadrením Sámího al- Askarího, politického poradcu irackého premiéra, ktorý uviedol, že "dátum popravy ešte nebol stanovený".
Protichodné informácie o termíne popravy sprevádzali aj posledné dni života Saddáma Husajna a o jeho poprave sa rozhodlo len niekoľko hodín pred jej vykonaním.
V súvislosti s kontroverzným priebehom Saddámovej popravy iracká vláda už zatkla dozorcu podozrivého z natočenia celej udalosti na mobilný telefón. Tento neoficiálny záznam, ktorý deň po poprave začal kolovať po internete, odhalil, že Saddáma na šibenici jeho kati urážali a vysmievali sa mu. Zverejnenie ponižujúcich záberov vyvolalo hnev sunnitských moslimov, ku ktorým patril aj Saddám, a odsúdenie zo strany medzinárodného spoločenstva.
Líbya vztýči sochu Saddáma Husajna na šibenici
Líbya vztýči sochu bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna stojaceho na šibenici, oznámila dnes vláda v Tripolise.
Bývalý diktátor Iraku bude stáť na šibenici vedľa líbyjského národného hrdinu Umara Muchtara, ktorého obesili v roku 1931 za vedenie líbyjského odporu voči talianskej okupácii. O vztýčení oboch sôch rozhodol revolučný výbor.
Po sobotňajšej poprave Saddáma Husajna vyhlásila Líbya trojdňový štátny smútok a zrušila verejné oslavy počas celého moslimského sviatku obetovania Íd al-Adhá. Zástavy na verejných budovách viali na pol žrde.
V predvečer Saddámovej smrti líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vyhlásil, že bývalý iracký vodca je vojnovým zajatcom, ktorého majú súdiť okupanti Iraku, teda Spojené štáty a Británia.
Na východe Indie sa v reakcii na popravu Saddáma Husajna obesilo 15-ročné dievča
V reakcii na popravu irackého diktátora Saddáma Husajna sa vo východoindickom meste Charda obesilo 15-ročné dievča, ktoré pred dobrovoľnou smrťou rodičom povedalo, že by na vlastnej koži chcelo pocítiť bolesť, spôsobenú popravou.
Rodičia si mysleli, že ich dcéra, ktorá po sledovaní Saddámovej popravy v televízii upadla do značnej depresie, len žartuje. Video z vykonania rozsudku však pozerala dookola a na protest voči nemu v sobotu a nedeľu nič nejedla. Telo dievčaťa našli v stredu ráno.
V pondelok sa v susednom Pakistane obesil chlapec, ktorý sa pokúšal napodobniť scény z popravy Saddáma Husajna. Deň predtým sa obesil v americkom meste Webster pri nešťastnej imitácii Saddámovej popravy 10-ročný Sergio Pelico.
Zábery irackého exprezidenta so slučkou okolo krku obkoleseného katmi v kuklách neustále opakovali počas víkendu v indických, pakistanských a iných televíziách. Niektorí komentátori a médiá v Európe vyjadrili zdesenie nad zverejnenými zábermi posledných momentov Saddámovho života tesne pred vykonaním popravy.
Aktualizované 18:35
Autor: emb