Brusel 3. januára (TASR) - Dovedna 121 Slovákov požiadalo v uplynulom roku o azyl v Belgicku. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnil belgický cudzinecký úrad. Medzi slovenskými občanmi bolo aj jedno dvojročné dieťa. V porovnaní s rokom 2005 sa počet slovenských žiadateľov značne znížil. Išlo vtedy o 773 osôb, predovšetkým Rómov.
Najviac žiadateľov o azyl v Belgicku prišlo z Ruska - vyše 1400, Konžskej demokratickej republiky (KDR), Srbska, Čiernej Hory, Iraku, Iránu, Arménska, Turecka, Afganistanu, Rwandy a Kamerunu. Spomedzi členských krajín Európskej únie bolo najviac žiadateľov o azyl z Rumunska (185), Bulharska (155) a Slovenska. S veľkým odstupom nasleduje Česká republika (49), Maďarsko (24) a Lotyšsko (23). Z Poľska, Litvy, či Estónska prišli maximálne štyria žiadatelia. Hoci sa všetky žiadosti posudzujú individuálne, uchádzači o azyl z krajín EÚ nemajú prakticky žiadnu šancu uspieť.
Dovedna v Belgicku minulý rok zaregistrovali vyše 11.500 žiadostí o azyl. V porovnaní s rokom 2005 ide o pokles o 4000 osôb, čo belgické úrady pripisujú zintenzívneniu informačnej kampane vo viacerých krajinách najmä v KDR, Rumunsku a Bulharsku, v rámci ktorej upozorňujú na riziká ilegálnej imigrácie. Najväčší prílev žiadateľov o azyl zažilo Belgicko v roku 2000, keď ich prišlo vyše 42.000. V roku 2001 belgické úrady rozhodli o nahradení finančnej pomoci materiálnou, čo tiež prispelo k poklesu uchádzačov.
Slovensko malo v minulosti veľké problémy so žiadateľmi o azyl v Belgicku. V rokoch 2000-01 ich sem prichádzalo mesačne aj okolo 400 a Brusel viackrát zaviedol voči Slovákom vízovú povinnosť.
Zo Švédska sa vrátila dnes do Maďarska skupina Rómov, ktorá odcestovala do Malmö pred dvoma mesiacmi so zámerom získať tam politický azyl.
Podľa informácií predsedu rómskej menšinovej samosprávy v juhomaďarskom Mohácsi Istvána Kovácsa do Švédska odcestovalo vyše 150 Rómov, ich návrat do vlasti po neúspešnej žiadosti o azyl uhradilo Švédsko.
V uplynulých týždňoch zakúpilo letenky do severskej krajiny ďalších takmer 50 Rómov, ktorí sa však teraz rozhodli, že do Švédska nepocestujú. Radšej počkajú na zrušenie vízovej povinnosti v Kanade, a skúsia podľa Kovácsa šťastie tam.