Washington 3. januára (TASR) - Amerike trvalo viac ako 200 rokov, kým sa na čelo Snemovne reprezentantov prebojovala žena, ale USA nie sú v otázke žien v politike vyslovene predvojom, uviedla dnes agentúra AP v súvislosti so štvrtkovou očakávanou voľbou Nancy Pelosiovej za predsedníčku Snemovne reprezentantov.
"Ak ma moji kolegovia 4. januára zvolia za líderku, neprerazíme len sklenený múr, prerazíme mramorový múr," povedala Pelosiová na margo svojej kandidatúry a dodala, že vyšle posolstvo všetkým mladým dievčatám a ženám v krajine - dokážu dosiahnuť všetko.
Keď demokratickú političku Pelosiovú v roku 1987 prvý raz zvolili za Kaliforniu, v Snemovni bolo 22 žien. Pri jej zvolení za líderku demokratov vyzerá situácia inak a ženy majú 16 percent kresiel, čo znamená 71 členiek Snemovne.
"Najväčšou prekážkou pre ženské kandidátky nie je pohlavie, ale nedostatok príležitostí," skonštatovala Ellen R. Malcolmová, prezidentka organizácie EMILY's List, ktorá pomáha demokratickým političkám. Ak sa už ženy rozhodnú uchádzať o politický post, sú práve tak úspešné ako muži, ale ženy kandidujú zriedkavejšie.
Jedným z hlavných dôvodov je starostlivosť o deti, čo sa nie vždy dá zladiť s chaotickým programom členov Kongresu. Podľa názoru profesora politológie Richarda Foxa z Union College v New Yorku, aj mimoriadne vysoko kvalifikované ženy sú tak vtiahnuté do rodinného života, že nemôžu uvažovať o politickom poste.
Na základe Foxovho výskumu medzi ženami, pôsobiacimi v oblasti vzdelávania, biznisu a práva, je zrejmé, že stranícki lídri a funkcionári ich menej oslovujú pri hľadaní kandidátov na politické posty, ale ak sa už na to dajú, sú rovnako úspešné. Častejšie si však myslia, že na funkciu nie sú dosť kvalifikované.
Prvou ženou v Kongrese bola v roku 1916 Jeanette Rankinová, čo bolo štyri roky pred uznaním volebného práva pre ženy v celej Amerike. Pred rokom 1970 získalo až 40 percent žien politický post v Kongrese, keď išli v šľapajach mŕtveho manžela, menej ako 10 percent sprevádzalo manžela do politiky.
Počet žien v Kongrese rástol pomaly, veľký skok prišiel na rad v roku 1992 - to bol "rok ženy", kedy sa ich počet takmer zdvojnásobil a dosiahol číslo 54.
Pelosiová (66) ako dcéra a sestra primátorov Baltimoru rástla s politikou, no s voľbami do Kongresu počkala, kým jej najmladšia dcéra nebola na strednej škole. V priemere sú ženy pri prvom zvolení do Kongresu staršie ako muži, preto majú menej času vyrásť v líderky, napísala AP.