Bagdad 2. januára (TASR) - Iracká vláda sa pustila do vyšetrovania okolností popravy Saddáma Husajna.
Krátko po sobotňajšej poprave exprezidenta totiž vyšlo najavo, že kati ho na popravisku urážali a vysmievali sa mu, čo zachytáva aj amatérska videonahrávka, ktorá koluje po internete. Z popravy bývalého irackého prezidenta sa tak na rozdiel od dôstojnej oficiálnej vezie zverejnenej irackou vládou stal chaotický výjav plný kriku, hnevu a rozvášnených emócií, ktorý rozdúchal hnev irackých sunnitov.
Taktiež vyšlo najavo, že americký veľvyslanec v Iraku sa pokúšal presvedčiť irackého premiéra Núrího al-Malíkího, aby sa neponáhľal s popravou Saddáma Husajna, napokon sa však podvolil intenzívnemu tlaku irackej strany.
Zalmay Khalilzad údajne ešte štyri dni pred potvrdením rozsudku smrti irackým odvolacím súdom požiadal Malíkího, aby odložil popravu bývalého diktátora o 15 dní. Povedal mu tiež, že Američania nevydajú Iračanom 69-ročného Saddáma, kým Malíkí nepredloží kľúčové dokumenty, vrátane písomného súhlasu irackého prezidenta Džalála Talabáního a rozsudku smrti s podpisom predsedu vlády.
Prezident však z osobných dôvodov nechce podpisovať rozsudky smrti, no ústava mu neumožňuje udeľovať milosť za vojnové zločiny. Nakoniec však prezidentská kancelária predložila len list, v ktorom sa jednoducho uvádza, že na vykonanie popravy nie je potrebný prezidentský dekrét a že podľa náboženských duchovných nie je ani moslimský sviatok obetovania Íd al-Adhá dôvodom odkladu popravy.
Rozsudok smrti nakoniec podpísal premiér Malíkí červeným atramentom, čo odvysielala štátna televízia spolu s časťou záznamu popravy, ktorý končí v okamihu, keď kati nasadia Saddámovi slučku okolo krku. Hoci rýchla poprava diktátora na jednej strane posilnila Malíkího krehkú autoritu medzi jeho rozštiepenými šiitmi, na druhej strane rozčúlila sunnitov.
Správy o Saddámovej smrti i o tom, ako v posledných minútach jeho života zaobchádzali s ním jeho kati a dozorcovia, vyvolali vlnu protestov a volaní po pomste, ba dokonca rozpútali i vzburu medzi sunnitskými väzňami vo väznici pri Mosule v severnom Iraku.
"Zopár dozorcov kričalo nevhodné slogany, čo je teraz predmetom vládneho vyšetrovania," uviedol Malíkího poradca Sámi al-Askarí.
Podľa zrnitého videozáznamu, ktorý natočil neznámy autor zrejme kamerou mobilného telefónu, dozorcovia kričali na Saddáma "Choď do pekla!", keď mu kat navliekal slučku na krk. Vzápätí volali meno šiitského lídra Muktadu Sadra a na Saddáma spustili príval urážok.
Podľa slov oficiálneho kameramana, ktorý celú popravu natáčal na videokameru, bývalý diktátor na šibenici vyzeral vystrašený, aj keď to na sebe nechcel dať znať. Alí Al Masidy stál len meter od Saddáma, ktorý tesne pred smrťou recitoval verše z Koránu, že "niet iného boha než Alah". Uprostred druhého verša sa pod ním náhle otvorila šibeničná plošina a Saddám mal v sekunde zlomené väzy. Skôr, než odvisol, stihol povedať: "Bezo mňa je Irak ničím." Celá poprava diktátora sa podľa neho udiala veľmi rýchlo a Saddám bol na mieste mŕtvy.
V posledný deň roku 2006 Saddáma pochovali v jeho rodnej dedine Awdžá pri Tikríte, hneď vedľa jeho zabitých synov Udaja a Kusaja. Jeho v exile žijúca najstaršia dcéra a stovky sunnitských stúpencov vyjadrili voči poprave protest a za Saddáma vykonali smútočné obrady. K smútiacemu spoločenstvu sa pridali dokonca i niektorí obyvatelia osady Dudžajl, ktorá sa stala pre Saddáma osudnou. Práve za hromadnú popravu 148 šiitov z Dudžajlu v roku 1982 skončil bývalý diktátor na šibenici.