BRATISLAVA 1. januára (SITA/AP) - Na post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov v pondelok nastúpi Juhokórejčan Pan Ki-mun, ktorého Valné zhromaždenie v októbri formálne zvolilo za nástupcu dlhoročného šéfa organizácie Kofiho Annana. 62-ročný diplomat sa bude musieť od začiatku venovať početným krízam vo svete a pokračovať v náročných reformách OSN, ktoré v roku 2005 začal jeho predchodca. Panove konanie budú sledovať najmä Spojené štáty americké a ostatné krajiny presadzujúce vyššiu efektívnosť a transparentnosť organizácie a prísnejšie postupy potom, ako ju poškodila séria škandálov. Washington výrazne podporoval Panovu kandidatúru.
Bývalý minister zahraničných vecí Južnej Kórey "sa ujíma svojej úlohy v čase veľkej výzvy a príležitosti v OSN," upozornil v nedeľu hovorca Bieleho domu Scott Stanzel. Okrem prebiehajúcich a budúcich reforiem generálneho tajomníka čaká problém rozšírenia 15-člennej Bezpečnostnej rady, ktorej zloženie podľa členských krajín odráža skôr situáciu v roku 1945, než v 21. storočí. Plán rozšírenia však uviazol najmä pre spory stálych členov s právom veta - USA, Francúzska, Británie, Ruska a Číny. Od Pana sa tiež očakáva, že obsadí kľúčové posty v svetovej organizácii. V nedeľu vymenoval indického vyslanca Vijaya Nambiara za šéfa svojho kabinetu a haitskú novinárku Michele Montasovú za svoju hovorkyňu. Podľa vlastných slov plánuje vymenovať ďalšie osoby v nasledujúcich dňoch.
Pan Ki-mun bude pôsobiť ako ôsmy generálny tajomník v histórii OSN. Zároveň je prvým šéfom organizácie ázijského pôvodu od obdobia rokov 1961 až 1971, keď tento post zastával U Thant z Barmy. Kofi Annan, ktorý pochádza z Ghany, odstupuje z postu generálneho tajomníka po zavŕšení druhého päťročného funkčného obdobia.
Pan, ktorého nominácia na post nového generálneho tajomníka OSN prišla v čase jadrovej skúšky Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, je kariérnym diplomatom s uhladenými spôsobmi, ktorý sa dostal do popredia pozornosti medzinárodného spoločenstva svojou tvrdou rétorikou voči Pchjongjangu. Významne sa podieľal na šesťstranných rozhovoroch s cieľom presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových ambícií. Podľa Annana je Pan "neobyčajne naladený na citlivé stránky krajín na všetkých kontinentoch".