Hamburg 1. januára (TASR) - Ako Nostradamus svetových morí pôsobí nemecký oceánológ Stefan Rahmstorf, ktorý vidí oceány stúpať vyššie, než odhadujú všetky doterajšie predpovede. Na konci 21. storočia by sa mala hladina oceánov zvýšiť o 140 cm, čo spôsobí katastrofické hurikány a záplavy.
Vedec z Inštitútu pre výskum klimatického pôsobenia (PIK) v Potsdame vychádzal z iného prístupu k výpočtom, a preto sa jeho odhady líšia od doterajších predstáv. Dnes o tom informovala agentúra DPA, s odvolaním sa na denník Spiegel. Podľa novej štúdie zaplaví oceán pobrežné časti mnohých miest, New Yorku, Miami, ale aj Alexandrie či Tokia.
Súčasné projekcie budúcej hladiny mora hovoria o náraste od deväť do 88 cm v porovnaní s rokom 1990, ale nemecký oceánológ považuje tieto hodnoty za nevierohodné. Väčšina modelov vychádza z toho, čo vieme o topení ľadovcov a rozširovaní sa teplých vôd.
Podľa Rahmstorfa však málo rozumieme fyzike topenia ľadovcov a otepľovania morí, preto študoval a zozbieral pozorovania zmien hladiny mora v 20. storočí, aby urobil predpoveď pre 21. storočie. Vytvoril definíciu na báze vzťahu globálneho otepľovania a morskej hladiny za posledných sto rokov.
"Čím väčšmi stúpa teplota, tým rýchlejšie stúpa hladina mora," cituje denník oceánológa. Podľa jeho názoru vzrastie hladina oceánov v porovnaní s rokom 1990 od 50 do 140 cm. V súvislosti s hladinou mora je podľa jeho slov oveľa viac neistoty, ako sme si pôvodne mysleli.
Ľadová pokrývka v Grónsku a Antarktíde sa totiž topí rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Neočakávaná, dramatická skutočnosť môže zmeniť všetky predpovede.
Denník cituje tiež profesora geografie Coloradskej univerzity Konrada Steffena, ktorý hovorí o dramatickom náraste rýchlosti pohybu grónskeho ľadovca smerom k moru.
To podľa vedcov spôsobuje topiaca sa voda, prenikajúca do hĺbky ľadovca, ale nikto nevie, ako budú ľadové masy reagovať a v akom časovom intervale. Zvýšenie hladiny mora znamená nebezpečenstvo pre mnohé pobrežné mestá, aj pre Londýn a New York, ohrozuje životy a majetky.