Podľa miestnych zdrojov však stovky islamských dezertérov začali rabovať sklady a ulice prístavného mesta ovládol chaos. V Kismaaye sa vo štvrtok zoskupili islamskí bojovníci po ústupe z hlavného mesta Mogadišo. Pred postupujúcou etiópsko-somálskou armádou podporovanou tankami a bojovými lietadlami v nedeľu utieklo z oblasti niekoľko tisíc Somálčanov.
"Kismaayo je už v rukách vlády. Islamisti utiekli... letisko a prístav sú voľné. Stále prebiehajú isté čistiace operácie," uviedol Ghedi pre tlačovú agentúru AFP v Mogadiše. Počet obetí podľa neho zatiaľ nie je dostupný, "straty však nie sú veľké". Veliteľ islamských síl a obyvatelia tvrdia, že bojovníci opustili mesto bez krviprelievania.
Ako však pre AFP vyhlásil veliteľ islamistov Yaqub Ishak, "stále silné" milície sa nevzdajú a neprestanú bojovať proti "etiópskym votrelcom". "Nie sme vonku. Nemyslite si, že islamské súdy opustili krajinu... Odišli sme z miest, ale zostávame v akcii a naši nepriatelia budú čeliť povstaniu," varoval, pričom odsun označil za "vojenskú taktiku". Podľa niektorých obyvateľov Kismaaya mesto napriek tvrdeniam vlády nikto nekontroluje. "Všetko sa vymklo kontrole, každý má zbraň a gangy teraz rabujú všetko, čo zanechali islamisti," opísal situáciu obchodník Sheik Musa Salad.
Reportér agentúry AP pozoroval stovky islamských bojovníkov, ako unikajú v obrnených vozidlách smerom ku kenskej hranici, ktorá je vzdialená 160 kilometrov južným smerom. Islamské sily majú blízko hranice základňu na malom polostrove Ras Kamboni. Nad Indickým oceánom prelietali etiópske stíhačky s cieľom pátrať po lodiach, ktoré by mohli prepravovať unikajúcich islamských bojovníkov.
V sobotu Gedi vyzval islamských súperov, aby sa pridali na stranu legitímnej vládnej moci a vstúpili do dialógu, ktorý však v nedeľu predstavitelia povstalcov odmietli. Premiér zároveň varoval pred vážnymi represáliami, ak islamisti budú pokračovať v hrozbe spustenia gerilovej vojny. Somálski predstavitelia začali v sobotu v hlavnom meste Mogadišo budovať efektívnu somálsku vládu po tom, ako vo štvrtok vládne sily s pomocou etiópskej armády vyhnali z mesta po šiestich mesiacoch povstaleckú koalíciu Rady islamských súdov. Somálsky prezident Abdullahi Jusuf Ahmed na stretnutí s radou starších vymenoval v sobotu primátora Mogadiša a šéfa mestskej polície.
Premiér dorazil do Mogadiša
Somálsky premiér Ali Mohammed Gedi dorazil sprievode ozbrojenej kolóny do hlavného mesta krajiny Mogadiša. Stalo sa tak len deň potom, ako vládne jednotky podporované Etiópiou prinútili opustiť metropolu islamistické sily. Podľa očitých svedkov sa premiérov sprievod usadil v budove bývalej ambasády Spojených štátov. Podľa agentúr však včera v Mogadiše demonštrovali tisíce ľudí proti Etiópii, ktorá dočasnú somálsku vládu podporuje.
Parlament vyhlási trojmesačné stanné právo
Premiér Ali Mohamed Gedi vo štvrtok oznámil, že parlament krajiny vyhlási v sobotu stanné právo, ktoré bude platiť tri mesiace.
"Táto krajina zažila anarchiu a ak chceme znovu dosiahnuť bezpečnosť, musíme mať tvrdú ruku, obzvlášť voči nezávislým milíciám," povedal premiér novinárom vo svojej rodnej dedine Mundul Šarej, približne 40 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Mogadišo.
Islamské hnutie bude pokračovať v boji proti nepriateľom
Vodca somálskeho islamského politického hnutia v piatok vyhlásil, že zo Somálska neodchádza a jeho boj proti Etiópii, ktorá vojensky podporila somálsku vládu v kampani proti islamským silám, bude pokračovať. Ako povedal vodca Rady islamských súdov Šaríf Šejk Ahmed, "nebudú utekať pred nepriateľom." Pre agentúru AP sa vyjadril z prístavného mesta Kismaayo, ktoré sa nachádza približne 500 kilometrov južne od hlavného mesta a kam jeho sily ustúpili po odchode z mesta Mogadišo.
Islamské hnutie prevzalo kontrolu vo väčšej časti južného Somálska, často bez boja, po neúspešnej snahe koalície vojnových vodcov obsadiť Mogadišo v júni. Jeho bojovníci nedokázali čeliť v bojoch, v ktorých medzinárodne uznanú somálsku vládu podporila Etiópia vyslaním posíl. Etiópsky premiér Meles Zenawi vo štvrtok prisľúbil skorú porážku bojovníkov, ktorých označil za extrémistov v islamskom hnutí, a tiež ich zahraničných spojencov. Islamskí povstalci sa netaja plánom postupne v celej krajine zaviesť právo šaríja, založené na interpretácii Koránu radikálnou vetvou islamu.
aktualizované 10.10
Autor: SITA/AFP/AP, zh, mv