Krátko po anonymnom telefonáte, ktorý v sobotu ráno varoval vedenie madridského letiska Bajaras pred výbuchom bomby nainštalovanej v aute, došlo na parkovisku pred Terminálom 4 k explózii.
Ešte stále sú nezvestní muži vo veku 19 a 35 rokov z Ekvádoru, ktorí sa podľa úradov môžu nachádzať pod troskami zrútenej garáže, kde vybuchlo 500 až 800 kilogramov trhavín uložených v zaparkovanej dodávke. Obaja muži prišli na letisko, aby vyzdvihli svojich príbuzných, ktorí prileteli z Ekvádora.
Podľa vyšetrovateľov použila ETA jednu z najsilnejších náloží v histórii svojich bombových útokov. Atentát si vyžiadal 26 zranených. Pátracie tímy nasadili do hľadania nezvestných ťažkú techniku, ktorou bude treba odstrániť asi 40.000 ton sutín. Pátracie práce môžu podľa odhadov trvať ešte niekoľko dní.
Terminál 4 bol evakuovaný. Tisícky ľudí vyviedli na plochu letiska z obáv pred ďalším útokom.
Letisko zrušilo všetky lety z ohrozeného terminálu, informovala letecká spoločnosť Iberia.
Minister vnútra Alfred Perez Rubalcaba povedal, že výbuch spôsobil v priestoroch garáže rozsiahle škody. Televízne zábery ukázali prepadnuté poschodia a viacero poškodených časti budovy, ktoré vyzerali na spadnutie. Výbuch spôsobil niekoľko menších požiarov.
Podľa hovorcu záchranárskej služby bol telefonát urobený zo severovýchodného Baskicka okolo ôsmej hodiny ráno.
Anonym oznámil, že o 9:30 vybuchne na madridskom letisku v zaparkovanom Ranaulte bomba. Podľa španielskeho rádia Cadena Ser k explózii došlo už okolo deviatej hodiny ráno.
K zodpovednosti za výbuch sa prihlásila Baskická separatistická skupina ETA
ETA vraj nemala v úmysle zabíjať
Baskická separatistická skupina ETA "nemala v úmysle zabíjať", uviedli v nedeľu zdroje blízke separatistickému hnutiu pre agentúru AFP v súvislosti s informáciami, že sobotňajší bombový útok na madridskom letisku pripravil o život dvoch Ekvádorčanov, po ktorých v troskách garáže pátra španielska polícia.
Batusana, politické krídlo ETA, a jej spojenci sú presvedčení, že sobotňajší výbuch "nenarušil" mierový proces. Podľa nich ETA pred výbuchmi včas varovala a v prípade, že nezvestných mužov nájdu mŕtvych, pôjde o "obete nešťastnej náhody".
ETA by mala v nasledujúcich dňoch vydať stanovisko, v ktorom vysvetlí, prečo porušila deväťmesačné prímerie. Podľa nemenovaných zdrojov ETA chcela podobne ako Írska republikánska armáda (IRA) útokom prinútiť socialistickú vládu otvoriť cestu k priamym rokovaniam o mierovom riešení baskickej otázky. IRA sa v 90. rokoch rozdelila na radikálov, ktorí verili v ozbrojený boj, a na umiernených, ktorí začali rokovať s britskou vládou.
V podzemnom parkovisku madridského letiska Barajas vybuchla v sobotu o deviatej hodine ráno bomba nastražená v zaparkovanom aute. K výbuchu došlo krátko po tom, ako pred explóziou varovala baskická separatistická skupina ETA. Pri výbuchu sa zranilo 19 ľudí a polícia v troskách garáže pátra po dvoch nezvestných Ekvádorčanov, ktorí v čase výbuchu oddychovali vo svojich autách.
Bombový útok však porušil deväťmesačné prímerie a zmrazil vyhliadky na mierové rokovania medzi baskickými separatistami a španielskou vládou premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapateru, ktorých ambíciou bolo ukončiť štyridsaťročný konflikt. Zapatero v júni prisľúbil, že jeho vláda pristúpi na rokovania s predstaviteľmi separatistických Baskov, ak sa natrvalo vzdajú používania násilia. Len v piatok Zapatero vyhlásil, že jeho vláda ostáva optimistická v súvislosti s mierovým úsilím v baskickej otázke napriek rastúcim špekuláciám, že ETA obnoví útoky. Po sobotňajšom útoku Zapatero zastavil všetky kroky súvisiace s plánovanými rokovaniami s ETA.
Teroristické operácie ETA si od konca 60. rokov minulého storočia vyžiadali viac ako 850 obetí. Hoci ETA od mája 2003 prestala útočiť na ľudí, až do vyhlásenia prímeria pokračovala menšími bombovými útokmi.
aktualizované 30. 12., 19.26
Autor: mv