SME

Saddáma v sobotu na svitaní obesili

Bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna v sobotu popravili.

Záber zo záznamu popravy Saddáma Husajna irackej štátnej televízie.Záber zo záznamu popravy Saddáma Husajna irackej štátnej televízie. (Zdroj: AP)

Bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna krátko pred 04.00 h SEČ 30.12. popravili v Bagdade obesením. Informovala o tom iracká televízna stanica al-Hurrá, arabská satelitná televízia al-Arabíja a vo vysielaní stanice BBC ju potvrdil tiež námestník irackého ministra zahraničných vecí Labíd Abbáwí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Saddáma pochovali v jeho rodnej dedine Audžá

Saddáma Husajna pred niekoľkými hodinami pochovali v jeho rodnej dedine Audžá v severnom Iraku. Pre agentúru AFP to uviedol jeden z jeho príbuzných Musá Farádž.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie

Iracká televízia odvysielala zostrih z popravy

Iracká štátna televízia odvysielala v sobotu krátky záznam z popravy. Zostrih ukazuje Saddáma krátko pred popravou, keď mu na krk zamaskovaný muž uväzuje slučku. 69-ročný Saddám, ktorý odmietol mať pri poprave zahalenú tvár, pôsobil pokojným dojmom. "Bolo to veľmi rýchle, zomrel ihneď," povedal jeden zo svedkov popravy. "Vyzeral pokojne, netriasol sa." pokračovanie

Ďalšie arabské televízne stanice vysielali naživo zábery slnka vychádzajúceho nad bagdadským námestím Firdús, kde 9. apríla 2003 príslušníci americkej námornej pechoty zhodili Saddámovu sochu. Neskôr odvysielali zábery tela bývalého prezidenta. pokračovanie

Celú popravu Saddáma si možno pozrieť na internete

Novú videonahrávku celej popravy irackého diktátora Saddáma Husajna odvysielala v nedeľu ráno satelitná televízia al-Džazíra, neskôr sa na internete objavili aj amatérske zábery z popravy nahrané pravdepodobne mobilným telefónom. Najnovšie nahrávky ukazujú posledné zábery Saddáma, jeho posledné sebavedomé slová neprajníkom z radov zhromaždených divákov a moment, keď Saddámovu poslednú modlitbu ukončila jeho smrť na povraze. pokračovanie

SkryťVypnúť reklamu

Strana Baas vyzvala na odvetu za Saddámovu smrť

Rozpustená iracká strana Baas v sobotu vyzvala Iračanov na neľútostné útoky voči Spojeným štátom americkým a Iránu v odvete za popravu Saddáma Husajna, avšak varovala pred uvrhnutím Iraku do občianskej vojny. pokračovanie

Šiiti oslavovali Saddámovu popravu v uliciach svätého mesta Nadžaf i vo svojej bagdadskej chudobnej štvrti Sadr City. Obyvatelia prevažne sunnitského mesta Tikrít, bývalej mocenskej základne Saddáma, naopak bývalého lídra oplakávali. pokračovanie

Najmenej 56, podľa iných agentúr spolu až cez 70 Iračanov zahynulo v sobotu pri bombových výbuchoch v Bagdade a meste Kúfa. Zatiaľ nie je jasné, či bombové útoky súvisia s popravou bývalého diktátora Saddáma Husajna. Kúfa je jedným z najsvätejších miest pre irackú šiitsku väčšinu, ktorú Saddámov režim roky utláčal. pokračovanie

SkryťVypnúť reklamu

Saddám žiadal americký súd, aby jeho smrti zabránil

Právnici požiadali v piatok amerického sudcu, aby zabránil americkej armáde odovzdať Saddáma Husajna do rúk irackých úradov. Obhajcovia predložil v piatok popoludní dokumenty, v ktorých požadovali zastavenie výkonu trestu smrti. pokračovanie

Exprezidenta, zosadeného v apríli 2003 Spojenými štátmi vedenou inváziou, odsúdili 5. novembra za zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustil zabitím 148 šiitov v meste Dudžajl po neúspešnom pokuse o atentát na jeho osobu v roku 1982.

Odvolací súd v utorok trest smrti potvrdil. Podrobnosti o plánoch na popravu držala iracká vláda v tajnosti - obávala sa totiž, že by to mohlo vyvolať prudkú reakciu Saddámových bývalých prívržencov.

SkryťVypnúť reklamu
Udalosť však môže skomplikovať úsilie šiitského premiéra Núrího al-Malíkího skoncovať so sektárskym rozdelením spoločnosti a z neho vychádzajúcej špirály násilia. Rastú obavy, že spod kontroly sa vymykajúce násilnosti by totiž mohli prerásť do rozsiahlej občianskej vojny.

Poprava vyvolala zmiešané reakcie

Iracký premiér Núrí al-Malíkí dnes vyhlásil, že poprava Saddáma Husajna bola "tvrdou lekciou" pre bezohľadných lídrov, ktorí páchajú zločiny proti obyvateľom vlastných krajín. Vyzval stúpencov strany Baas, aby prehodnotili svoj postoj a pripojili sa k politickému procesu. pokračovanie

Organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW) označila popravu Saddáma za závažný krok späť v oblasti ľudských práv a aj keď bol exprezident zodpovedný za ich vážne porušovanie, nemôže to odôvodniť krutý a neľudský trest smrti. Proces poznačili vážne nedostatky. Iracká vláda jeho ovplyvňovaním spochybnila nestrannosť a nezávislosť osobitného tribunálu, pričom obhajoba nemala prístup k dôležitým dôkazom obžaloby.

SkryťVypnúť reklamu
Riaditeľ Amnesty International USA Larry Cox označil popravu Saddáma za "jednoducho nesprávnu" s tým, že mnohým ďalším obetiam jeho režimu uprela právo domáhať sa spravodlivosti.

Európska únia popravu odsúdila. Podľa Fínska, ktoré predsedá EÚ, Saddámova poprava môže v budúcnosti prehĺbiť rozdelenie irackej spoločnosti. Fínsko zdôraznilo odmietavý postoj EÚ k trestu smrti a poukázalo aj na vážne pochybnosti o spôsobevedenia procesu. Saddámovu popravu odmietol aj šéf EÚ pre vonkajšie záležitosti Javier Solana. EÚ odsudzuje Saddámove zločiny aj samotný trest smrti. Trest smrti je vo všetkých krajinách EÚ zakázaný.

Podľa Vatikánu je popravu bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna "tragická" a irackej spoločnosti nepomôže pri nastolení spravodlivosti a dosiahnutiu zmierenia. Hovorca Vatikánu pripomenul, že rímskokatolícka cirkev trest smrti odmieta a upozornil, že v Saddámova poprava riskuje v rámci odvety ďalšiu eskaláciu násilia v krajine.

Americký prezident George W. Bush označil Saddámovu popravu za dôležitý míľnik v irackej ceste k demokracii schopnej vládnuť, vytrvať a brániť sa a zároveň ktorá dokáže byť spojencom vo vojne proti terorizmu. pokračovanie

Británia ocenila skutočnosť, že Saddám bol súdený za svoje zločiny, ale opakovane odmietla trest smrti. Britská vláda z princípu nepodporuje trest smrti a to bez ohľadu na osobu odsúdeného a na jeho zločiny. Napriek tomu rešpektuje rozhodnutie Iraku ako rozhodnutie suverénneho národa.

Izrael popravu privítal a uviedol, že bývalý tyran si za svoj koniec môže sám. pokračovanie

"Je to významný moment v irackej histórii a znamená koniec diktátora, ktorý upieral spravodlivosť nespočetným tisícom Iračanov". Uviedol austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer. Hoci je Austrália proti trestu smrti, Saddáma po spravodlivom procese uznali vinným zo zločinov proti ľudskosti. "Obyvatelia Iraku teraz vedia, že ich brutálny diktátor sa nikdy nevráti, aby ich viedol," vyhlásil.

"Žiaľ, neboli vypočuté opakované výzvy predstaviteľov rôznych krajín a medzinárodných organizácií, aby iracké úrady nevykonali trest smrti," uviedol hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí. "Poprava môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu vojenskej a politickej situácie a nárastu národnostného a náboženského napätia." pokračovanie

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko rovnako podporuje všeobecné zrušenie trestu smrti. Rozhodnutie o poprave Saddáma však prináleží samotným Iračanom, ktorí teraz musia hľadieť do budúcnosti a snažiť sa o zmierenie a národnú jednotu s cieľom navrátiť Iraku plnú zvrchovanosť a stabilitu.

Irán v sobotu privítal popravu svojho bývalého úhlavného nepriateľa. Námestník iránskeho ministra zahraničiaoznačil popravu za víťazstvo pre všetkých Iračanov. Saddám bol v Iráne všeobecne nenávidený po tom, ako v roku 1980 zaútočil na Islamskú republiku a vyvolal osemročnú iracko-iránsku vojnu, ktorá pripravila o život približne milión ľudí.

Mutahída Madžlis-e-Amal, líder koalície v Pakistane, nepovažuje samotnú popravu za spravodlivý trest. Aj podľa neho Saddámova poprava teraz i v budúcnosti ešte viac destabilizuje Irak. Podľa ministra srílanskej vlády poprava Saddáma na začiatku najväčšieho moslimského Sviatku obetovania je urážkou moslimov.

Malajzia, ktorá v súčasnosti predsedá Organizácii moslimskej konferencie, označila iracké rozhodnutie za riskovanie ešte väčšieho krviprelievania v krajine. Mnoho ľudí i medzinárodné spoločenstvo vo všeobecnosti nebolo poprave naklonené a spochybňuje súdny proces, ktorý jej predchádzal.

Líbyjská vláda vyhlásila trojdňový oficiálny smútok za Saddámom. V krajine zvesili zástavy na pol žrde a zrušili všetky oficiálne oslavy moslimského sviatku Íd al-Adhá, ktorým sa končí obdobie veľkej púte do Mekky.

SkryťVypnúť reklamu

Kto bol Saddám Husajn

Iracký vodca Saddám Husajn, sa narodil 28. apríla 1937 v dedinke al-Awdža neďaleko Tikrítu. Študoval právo na univerzite v Káhire i v Bagdade.
Fakty o Saddámovom živote, ďalšie podrobnosti a fotomateriál

Len veľmi málo diktátorov odsúdili na trest smrti

Iba niekoľko diktátorov po páde svojich režimov bolo spravodlivo odsúdených a čakala ich poprava, ako dnes popraveného bývalého irackého prezidenta. Väčšina z nich sa zachránila útekom do exilu. chronológia osudov diktátorov

aktualizované 31. decembra 2006, 10:30

Autor: tb, mv, zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu