TRIPOLIS 29. decembra (SITA/AFP) - Líbya v piatok obvinila západné štáty z nátlaku na zrušenie trestu smrti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára odsúdených za úmyselné nakazenie líbyjských detí vírusom HIV. Decembrový verdikt, ktorým boli zdravotníci odsúdení na trest smrti zastrelením, vyvolal ostrú medzinárodnú kritiku. "To, čo európske krajiny, Európska únia a NATO povedali, svedčí o nerešpektovaní nášho systému súdnictva inými štátmi," uviedlo líbyjské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Ministerstvo zároveň uviedlo, že rozsudky smrti môžu byť prehodnotené po odvolaní sa na Najvyšší súd.
Šéf bulharskej diplomacie Ivajlo Kalfin potvrdil, že Líbya odovzdala protest. "Včera (vo štvrtok) sme dostali nótu naznačujúcu, že líbyjský súdny systém je nezávislý, a evokujúcu istý konflikt civilizácií," povedal minister na tlačovej konferencii. V memorande líbyjského rezortu zahraničia, ktoré v piatok zverejnila líbyjská štátna tlačová agentúra JANA a bulharský štátny rozhlas, sa zdôrazňuje, že "politický postoj, ktorý vyjadrila bulharská vláda, krajiny EÚ a ďalší, je jasným odklonom od určitých hodnôt, čo je vhodná pôda pre možné vyvolanie vojen a konfliktov a podnietenie nepriateľstva medzi náboženstvami a civilizáciami".
V súvislosti s nótou si Kalfin predvolal líbyjského chargé d'affaires v Sofii Tahíra bin Šabána. "Deklaroval som, že Bulharsko dokazuje svoju etnickú a náboženskú toleranciu a v žiadnom prípade nemôže byť obvinené z podnecovania etnických a náboženských konfliktov. Takéto výhrady sú neakceptovateľné," uviedol minister, ktorý zdôraznil "absolútnu opodstatnenosť" bulharskej reakcie.
Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Franco Frattini vyjadril po decembrovom vynesení rozsudku smrti nad šiestimi zdravotníkmi šok a vyzval na jeho prehodnotenie. Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy a európsku susedskú politiku Benita Ferrerová-Waldnerová líbyjské oficiálne miesta písomne vyzvala, aby trest smrti zrušili. Bulharskí predstavitelia 20. decembra v liste hlavám štátov EÚ, členom NATO, Rade Európy a OSN požiadali o pomoc v otázke prepustenia odsúdených. EÚ a vedecká komunita argumentujú, že hygiena v nemocnici v Benghází, kde došlo k nákaze detí vírusom HIV, bola nedostatočná ešte predtým, ako zdravotníci v zariadení začali pracovať. V dôsledku toho boli deti infikované použitými a nesterilizovanými nástrojmi.
Liga arabských štátov v sobotu všetky zúčastnené strany varovala pred spolitizovaním kauzy. 22-členné spoločenstvo vyzvalo "všetky strany, aby sa vyhli spolitizovaniu záležitosti, najmä preto, že odsúdení ešte stále majú možnosť odvolať sa proti rozsudku." Obhajca Othman al-Bizanti uviedol, že na líbyjskom Najvyššom súde podá odvolanie proti trestu smrti.